Anasayfa / Balıkesir / Ayvalık’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Ayvalık Gezilecek Yerler – Balıkesir

Ayvalık’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Ayvalık Gezilecek Yerler – Balıkesir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Balıkesir‘in Ayvalık İlçesinde sizler için seçtiğimiz  Ayvalık’ta Gezilecek En İyi 10 Yer  hakkında bilgiler vereceğiz.

Ayvalık’ta Gezilecek En İyi 10 Yer

                1- Cunda Adası                

Ege Denizinde bulunan En Büyük 4. Ada olarak biline yer, Ayvalık ilçesinde en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. 700 metrelik hemzemin bir köprü-yol ile Ayvalık ilçesine bağlanmaktadır. Sahip olduğu doğal güzellikler ve mimari yapılarıyla görülmeye değer güzelliktedir. Cunda Adasında Gezilecek Yerler arasında; Tarihi Cunda Yel Değirmeni, Aşıklar Tepesi, Sevim – Necdet Kitaplığı, , Cunda Sahili, Cunda Çarşısı, Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi Koç Müzesi), Taş Kahve, Despot Evi, Ay ışığı Manastırı, Ayvalık Adaları tabiat parkı, Ortunç Koyu ve Çataltepe Plajı bulunmaktadır.

            2- Şeytan Sofrası             

Ayvalık ilçe merkezine 8 km uzaklıkta kayalık bir tepede bulunuyor. Ayvalık Adaları  ve Midilli Adası manzarası ile büyüleneceğiniz bu yer de, Şeytan’ın Ayak İzi olduğuna inanılan ve halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir.

Sönmüş bir volkandan arda kalan lav birikintileriyle oluşmuş tepe, yuvarlak sofra biçimini andırır. Demir kafes içine alınan ayak izine benzeyen şekil gelen turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca, Gün batımını izleyebileceğiniz enfes bir noktadır diyebiliriz.

  3- Sarımsaklı Plajı ve Sahili

Ayvalık ilçesinin en gözde yerlerinden biridir.  Ayvalık ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır. İnce kumlu yapılı bu Plaj, 7 km uzunluğa ve 100 metre genişliğinde uzun bir kumsala ve Turkuaz renkli denize sahiptir.  Kamp alanları,  Özel işletme alanı, cafe & restoran ve konaklama imkânları ve halk plajları ile yöre halkı tarafından Ayvalık Plajı ile birlikte en çok tercih edilen plajdır.

OKUMALISIN  Üreğil Millet Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir?

           4- Saatli Cami             

İsmet paşa mahallesinde bulunan yapı, 19. Yy da Rumlar tarafından yapılmıştır. 1928 yılında Camiye dönüştürülen yapı Dikdörtgen planlı olup, dört sütunlu, revaklı, akantus yaprakları ile süslü kapısı ile ilgi görmektedir. Kilisenin çan Kulesi yıllar sonra Saat kulesine dönüştürülmüş ve ismini de buradan almıştır.

      5- Ayazma Kilisesi         

1890 yılında yapılan Kilise, Ayazma kilisesi ya da Faneromeni Kilisesi olarak bilinmektedir. Kilise içerisinden çıkan su nedeniyle kutsal kabul edilmektedir. İsminin karşılığı Kutsal Su anlamına gelmektedir.

         6- Badavut Sahili         

Sarımsaklı’ya 4 km uzaklıkta doğal bir plajdır. Güzel Kumu, Sakin sığ Denizi ile dikkat çekmektedir. Plaj, Mavi bayraklı olmasından dolayı tercih edilmektedir. Sahil içerisinde İşletmelerin olduğu ve olmadığı yerler bulunuyor. İster paralı yerleri tercih edin isterseniz de Kamp sandalyesi ve şemsiyenizi götürerek bu güzel denizin keyfini çıkartabilirsiniz.

         7- Cennet Tepesi         

Ayvalık, Armutçuk bölgesinde bulunan ve Şeytan Sofrasından sonra manzara olarak En Güzel yer konumundadır. Cunda Adasını, Lale Adasını, Güneşin batışını izleyebileceğiniz harika bir yerdir.  Aracınız ile çıkabildiğiniz bir yer,  Ağaçların altında bulunan Ahşap oturaklara oturup bu güzel manzaranın keyfini çıkartmalısınız.

OKUMALISIN  Datça’nın En Güzel 5 Koyu

8- Küçükköy (Yeniçarohori)

Ayvalık ilçesine bağlı bir köy iken 1970 yılında belde, 2013 yılında mahalle statüsüne kavuşmuştur. Sarımsaklı plajına 3km mesafede olan bu yer, Kent Müzesi,   Arnavut kaldırımlı Rengârenk sokakları,  Rumlardan kalma taş evlerinin sanat atölyesine çevrilmesi ile tarih ve sanat iç içe geçmiş özel bir yerdir.

9- Ayvalık Çarşısı ve Tarihi Evler

Ayvalık Tarihi evler olarak Toplam 1860 adet tescilli evi bulunmaktadır. Rum döneminden kalma 2 – 3 katlı taş ve ahşap evler görsel açıdan oldukça güzel gözükmektedir. Ayvalık Sahilinde oturup Seyredebileceğiniz alanlar, Ayvalık Yat Limanında Tekne turları yapabileceğiniz yerleri, Antikacılar Sahili,  Balık yiyebileceğiniz çok sayıda Balıkçısı ve Atatürk Caddesi üzerindeki cafe & restoranları ile yaz akşamlarının en hareketli yerleridir.

10-Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalık ilçesinin ilk kilisesi olan bu yer 15. Yy’da küçük bir kilise olarak inşa edilmiştir. 3 Ana giriş kapısı bulunan yapı içerisinde en dikkat çeken kısmı Hz. İsa’nın yaşam hikayesinin anlatıldığı mermer ikonlar donatılmıştır. Uzun yıllar Tekel Deposu olarak kullanıldıktan sonra Turizm ve Kültür bakanlığı tarafından 2013 yılında Taksiyarhis Ant Müzesi olarak hizmete sunulmuştur.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda 30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir