Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vereceğiz.

               Ayvat Bendi Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler          

İstanbul ilinin Eyüp ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kemerburgaz’da yer alan Park, Belgrad Ormanı içerisindeki Tabiat Parkı statüsündeki bölgelerden biridir. Bu yer 2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir.  Park, bölgedeki 9 tabiat parkından sadece biridir. Tarihi Kurtkemeri de sahanın hemen girişinde yerini almıştır.

Ayvat Adını 1765 yılında III. Mustafa döneminde yaptırılmış olan Ayvat Bendi’nden almış olup, Kâğıthane Deresi’nin kollarından biri olan Ayvat Deresi üzerine yapılmıştır. Yaklaşık 50 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur.

Genellikle meşe ve gürgen ağaçlarının hâkim olduğu bölgede çok çeşitli bitki ve hayvan türü yaşamaktadır. Orta yaşlı meşelerin çeşitleri Kasnak Meşesi, Sapsız Meşe ve Saçlı Meşe olarak çeşitlenmektedir.

Yaban domuzu, altın çakal, geyik, karaca, tilki, kurt, sansar, şahin, atmaca, saksağan, karga, ağaçkakan, serçe, ispinoz, saka, yabani tavşan ve sincap türleri ise bölgede görülen hayvan türleridir.

OKUMALISIN  Büyükçekmece Gölü Nerede - Nasıl Gidilir - İSTANBUL

         Ayvat Bendi Tabiat Parkında Neler Yapılır?      

Tabiat Parkı içerisinde günübirlik kullanım alanları piknik yapmaya olanak sağlar. Alanda kır lokantası, büfe, çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Alanda mevcut orman yolları ve patikalar üzerinde koşu veya yürüyüş yapılabilir, bisiklete binilebilir. Tabiat Parkı içerisinde bulunan Kurt Kemeri Sosyal Tesisleri içerisinde kahvaltı, kebap, pide ve birçok çeşitte yemek yeme imkânı bulabilirsiniz.

        Ayvat Bendi Tabiat Parkında Kamp Yapılır mı?  

Evet Yapabilirsiniz.

       Ayvat Bendi Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2023 Yılı      

Şahıs…………: 6 TL

Bisiklet…………: 6 TL

Motorsiklet – ATV: 9 TL

Otomobil ………: 18 TL

                Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede?             

İstanbul ilinin Eyüp ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kemerburgaz’da yer alan Park, Belgrad Ormanı içerisindeki Tabiat Parkı statüsündeki bölgelerden biridir.

           Ayvat Bendi Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?     

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat şekilde gidilmektedir.

OKUMALISIN  Bursa Ters Ev Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Toplu taşıma ile gitmek için ,48D, 48G, 48L nolu otobüslere binmeniz gerekmektedir.

Hususi araç ile gitmek için Belgrad Ormanı’na Kemerburgaz’dan girildikten sonra Kemerburgaz-Kurtkemeri güzergahından; Bahçeköy’den girildikten sonra Kemerburgaz yolu üzerinden alana ulaşılabilir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.