Aziz Vukolos Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Konak – İzmir

Aziz Vukolos Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Konak – İzmir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Aziz Vukolos Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihçesi ve Mimari Yapısı  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      Aziz Vukolos Kilisesi Nerede?                     

Aziz Voukolos Kilisesi, İzmir ilinin konak ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Konak ilçesinin Basmane Semti’nde bulunur. Etiler Mahallesi sınırları içindedir.

Ortodoks Rum Kilisesi olan bu kilise, 1886 yılında inşa edilmiştir. Aya Vukla olarak da bilinir. 1922 yılında meydana gelen büyük İzmir yangını sırasında çok fazla hasar görmemiştir. Mübadele ile Rumların İzmir’den ayrılmasından sonra işlevini kaybedip boş durumda kalmıştır.

Kilise 1927 yılının Şubat ayından 1951 yılına kadar İzmir Arkeoloji Müzesi, sonrasında depo olarak kullanılmıştır. İlerleyen dönemlerde ise İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir.

Kilise 2009 yılına kadar harabe durumdayken Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. 2009’dan itibaren ziyarete açılan Aziz Voukolos Kilisesi, Kültür Merkezi, Basın Müzesi ve Anı Evi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

            Aziz Vukolos Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?              

Aziz Voukolos Kilisesi, İzmir ilinin Konak ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Konak ilçesinin Basmane Semti’nde bulunur. Etiler Mahallesi sınırları içindedir.

Aziz Voukolos Kilisesine ulaşmak için öncelikle İzmir merkeze gelmeniz gerekmektedir. Aziz Voukolos Kilisesi ulaşım açısından oldukça kolay bir noktada yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla kiliseye rahatça ulaşabilirsiniz.

Aziz Voukolos Kilisesi’ne metro ile gitmek için, herhangi bir metro durağından Basmane yönüne binmeniz gerekiyor. Basmane Metro’da indikten sonra 10 dakikalık bir mesafenin ardından kiliseye ulaşım sağlayabilirsiniz.

302 nolu  Otobüs hattı Aziz Vukolos Kilisesi  yakınından geçmektedir. Ayrıca Basmane Gar, Kemer 1 ve Mürsel Paşa durakları kiliseye yürüme mesafesinde çok yakındır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.