Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Aziz Vukolos Kilisesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Aziz Vukolos Kilisesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Aziz Vukolos Kilisesi Nerede-Nasıl Gidilir? – İzmir Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vereceğiz.

Aziz Vukolos Kilisesi

Aziz Voukolos Kilisesi İzmir’in konak ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Konak ilçesinin Basmane Semti’nde bulunur. Etiler Mahallesi sınırları içindedir.

Ortodoks Rum Kilisesi olan bu kilise, 1886 yılında inşa edilmiştir. Aya Vukla olarak da bilinir. 1922 yılında meydana gelen büyük İzmir yangını sırasında çok fazla hasar görmemiştir. Mübadele ile Rumların İzmir’den ayrılmasından sonra işlevini kaybedip boş durumda kalmıştır.  Kilise 1927 yılının Şubat ayından 1951 yılına kadar İzmir Arkeoloji Müzesi, sonrasında depo olarak kullanılmıştır. İlerleyen dönemlerde ise İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir.

Kilise 2009 yılına kadar harabe durumdayken Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. 2009’dan itibaren ziyarete açılan Aziz Voukolos Kilisesi, Kültür Merkezi, Basın Müzesi ve Anı Evi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Aziz Vukolos Kilisesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Aziz Voukolos Kilisesi İzmir’in konak ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Konak ilçesinin Basmane Semti’nde bulunur. Etiler Mahallesi sınırları içindedir.

OKUMALISIN  Antik Roma Hamamı Nerede-Nasıl Gidilir? Ankara Gezi Rehberi

Aziz Voukolos Kilisesine ulaşmak için öncelikle İzmir merkeze gelmeniz gerekmektedir. Aziz Voukolos Kilisesi ulaşım açısından oldukça kolay bir noktada yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla kiliseye rahatça ulaşabilirsiniz.

Aziz Voukolos Kilisesi’ne metro ile gitmek için, herhangi bir metro durağından Basmane yönüne binmeniz gerekiyor. Basmane Metro’da indikten sonra 10 dakikalık bir mesafenin ardından kiliseye ulaşım sağlayabilirsiniz.

302 nolu  Otobüs hattı Aziz Vukolos Kilisesi  yakınından geçmektedir. Ayrıca Basmane Gar, Kemer 1 ve Mürsel Paşa durakları kiliseye yürüme mesafesinde çok yakındır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Yeşil Türbe Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşil Türbe Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir