Bademlidere Cumhuriyet Parkı Nerede – Nasıl Gidilir –  Giriş Ücreti

Bademlidere Cumhuriyet Parkı Nerede – Nasıl Gidilir –  Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Bademlidere Cumhuriyet Parkı Nerede – Nasıl Gidilir –  Giriş Ücreti – Yapılacak Etkinlikler hakkında bilgiler vereceğiz.

Bademlidere Cumhuriyet Parkı

Bademlidere Cumhuriyet Parkı, Ankara ilinin Çankaya ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çankaya ilçesine bağlı Bademlidere Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. İmrahor Ormanı’na, Nato Yolu ve Doğukent Caddesine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Ankara şehir merkezine 8 km mesafede yer almaktadır.

Ankara’nın en büyük parkı Bademlidere Cumhuriyet Parkı 10 Eylül 2023 te hizmete açılmıştır. Çankaya Belediyesi tarafından yapılan Bademlidere Cumhuriyet Parkı’nın 500 dönümü orman, 250 dönümü rekreasyon alanı olarak tasarlandı. Toplam 750 dönüm üzerine kurulan parkta, Macera Parkı, Binicilik Tesisi, Meydan Çocuk Oyun Alanı, Piknik Alanı Çocuk Oyun Alanı, Meydan Kafe, Seyir Terasları, Mini Gölet, Piknik Alanları, Yağmur Hasadı Göleti, Basketbol ve çok amaçlı saha, bisiklet parkurları bulunmaktadır. Bu parkta dileyen vatandaşlar bisiklet kiralayarak da gezebilmektedir. Toplam 625 araç kapasiteli 4 otopark bulunuyor. Mevcut badem ağaçları korunan parkta 22 bin ağaç ve 360 bin maki türü çalı bulunmaktadır. Parkta 12 adet erkek, 12 adet kadın, 1 erkek engelli, 1 kadın engelli ve bebek bakım odasının yer aldığı 145 m²’lik 3 adet WC binası bulunmaktadır.

Ayrıca bu parkta Yenilenebilir Bitkiler Bahçesi, Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Sukulent Bahçesi, Kaya Bahçesi, Heykel ve Seramik Bahçesi, Gül Bahçesi, Kokulu Bitki Bahçeleri de bulunmaktadır.

Macera Parkı: 1332 m² olan bu parkta direkler üzerinde ip parkuru, dev salıncak ve direkler üzerinde metal 7 platformlu 1 katlı ip parkuru yer almaktadır.

Binicilik Tesisi: Toplam 4110 m²’lik alanda 838,5 m² ahır binası, 445 m² açık manej, 459 m² kapalı manej,  teras oturma alanı, üstü açılır kapanır oturma alanlarından oluşan toplam 646 m²’lik restoran ve 78 m² alana sahip idari bina bulunmaktadır.

Meydan Çocuk Oyun Alanı: 840 m²’lik alanda, ip tırmanmalı oyun grubu, halat salıncak, ahşap temalı ikili salıncak, krom kaydırak (3.2 m), krom kaydırak (3.1 m), krom kaydırak (2.8 m), krom kaydırak (1 m) ve eğimli tırmanma elemanı yer almaktadır.

Neşeli Ayaklar:  Adına Neşeli Ayaklar denilen 1764,5 m²’lik alanda 172 m²’lik gölet ve keklik, bıldırcın, güvercin, tavşan, kaz, sülün, keçi, koyun, tavuk, tavus kuşu gibi hayvanların barınacağı kümesler bulunmaktadır.

Bademlidere Cumhuriyet Parkı Giriş Ücreti

Parka giriş ÜCRETSİZDİR.

Bademlidere Cumhuriyet Parkı Nerede?

Bademlidere Cumhuriyet Parkı, Ankara ilinin Çankaya ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çankaya ilçesine bağlı Bademlidere Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. İmrahor Ormanı’na, Nato Yolu ve Doğukent Caddesine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Ankara şehir merkezine 8 km mesafede yer almaktadır.

Bademlidere Cumhuriyet Parkı Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler OPERA – SIHHIYE – GÜVENPARK – KIZILAY duraklarından 381nolu otobüslere binerek Bademli Park durağında inmeniz gerekmektedir. Aynı duraklardan 317, 317-7, 303 ve 304 nolu otobüslere bindiğinizde parka yakın yerde inip kısa bir mesafe yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise konum bilgisi kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.