Bafra Batık Minare Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024, Samsun

Bafra Batık Minare Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024, Samsun

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bafra Batık Minare Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücretli mi? Kano ile Tur Ücreti ve Su Altında Kalan Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bafra Batık Minare Nerede?

Minare, Samsun ilinin Bafra ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor.  1984 – 1990 yılları arasında Kızılırmak üzerine Derbent Barajının kurulması ile ilçenin Boğazkaya Mahallesinde bulunan 200 civarında yapı sular altında kalmıştır.

Bu yapılardan bir tanesi de Boğazkaya Mahallesinin camisidir. Eski yerleşimden geriye de Caminin yıkılmayan minaresi kalmıştır. Bu özelliği ile de her geçen gün ilgi de artmaktadır. Cami dışında bazı evlerin duvarları ve boşaltılmış evleri de göre bilirsiniz.

Bafra Batık Minareden bir görüntü

Bafra Batık Minareden bir görüntü

Batık Minarenin su içindeki görüntüsü hem de su sporu yapanların ilgi odağı olmaktadır. Safari turu ve olta balıkçılığının yapıldığı yer fotoğraf çekmeyi seven tutkunlar tarafından tercih edilmektedir. Günümüzde minare ve çevresinde kano ile gezi turları düzenlenmektedir.

Bafra Batık Minarenin Hikâyesi

Devlet Su işleri tarafından yapılması planlanan Derbent Barajı inşa çalışmalarında Bafra ilçesi Boğazkaya Mahallesinde birçok yapı sular altında kalmıştır. Toplamda 200 civarında yapıdan bir tanesi de mahallenin camisidir.

Caminin minaresi alınan bir karar ile yıkılmaması planlanmış ve su yüzünde kalacağı hesaplanmıştır. Baraj yapılmış sular tutulmaya başlanmış ve ortaya da böyle bir doğal güzellik çıkmıştır. Minarenin bütün hikayesi de buradan gelmektedir.

Bafra Batık Minareye Nasıl Gidilir?

Batık Minare, Samsun ilinin Bafra ilçesi sınırları içerisinde Boğazkaya Mahallesinde bulunuyor. Minareyi Boğazkaya Köyünden görme şanınız bulunuyor. Kano ile gitmek isterseniz eğer Köyde bulunan işletmeler ile minarenin yakınına kadar gidip görebilirsiniz.

İlçe merkezine 13 km, Samsun il merkezine 44 km uzaklıktadır.

Şahsi aracı ile gidecekler; altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.