Bakırcılar Çarşısı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – GAZİANTEP

Bakırcılar Çarşısı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – GAZİANTEP

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Bakırcılar Çarşısı Nerede – Nasıl Gidilir – Çarşı’nın Tarihi – Neler Satıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

              Bakırcılar Çarşısı Hakkında Bilgiler                 

Gaziantep İlinin Şahinbey ilçe sınırlarında Gaziantep Kalesine yakın bir konumda bulunmaktadır. 400 yıllık bir geleceğe sahip olan Bakır İşçiliğinin sergilendiği ve Bakır eşyaların satıldığı Tarihi bir çarşıdır.

Yapım Tarihi kesin bilinmeyen Dükkanların IXX yyy’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Tek Katlı, Ahşap kaplamalı dükkanları, taş döşenmiş sokakları ile sizleri alıp eski dönemlere götürüyor. Hanlar Bölgesinde yer alan bu çarşı, Kemerli girişlerle sokaklara açılmaktadır.

Gaziantep iline geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer vermelisiniz. Yemekleri kadar ünlü olan bu çarşıda, El İşçiliği ile işlenen bakırları görünce çok beğeneceksiniz. Çarşıda ayrıca, El işi eşyalar, deri ayakkabılar, tespihler, sabunlar, takılar, bakır eşyalar vb. bir çok hediyelik eşyayı burada bulabilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısını Gezimizden bahsedecek olursak, Hafif eğimli dar bir sokak içerisinde ilerliyorsunuz, sağlı sollu bakır dükkanları tüm güzelliği ile sizlere görsel bir şov sergiliyor. Çarşıyı gezerken bizleri en çok etkileyen, Dükkanların önüne oturup bakırlara el işçiliğinin en güzel emeğini sergileyen ustaları izlemek desek hiç yanlış olmaz. Bir de Bakırları işlerken çıkan sesi dinlemek gerçekten çok ilgi çekici. Bir hediye alacaksanız eğer bizce en güzel hediye el işçiliği yapılan bu bakırlardan almak olacaktır.

Ayrıca, Kültür Yolu Projesi kapsamında yer alan çarşı Tarihi Kentler Birliği’nin “Başarı Ödülüne” layık görülmüştür. Çarşıya adını veren bakırcılık işçiliği sanatı günümüzde hala  yoğun bir şekilde devam etmekte olup, mutlaka bu güzel işçiliği görmelisiniz.

                    Bakırcılar Çarşısı Giriş Ücreti                        

Giriş ÜCRETSİZDİR.

          Bakırcılar Çarşısı Açılış – Kapanış Saatleri        

Çarşı, Haftanın 7 günü açıktır. Saat 09.00 itibari ile açılan Bakırcı dükkanları Akşam saat 23.00’a Kadar açıktır.

                 Bakırcılar Çarşısı’na Nasıl Gidilir?                

Gaziantep İlinin Şahinbey ilçe sınırlarında Gaziantep Kalesine yakın bir konumda bulunmaktadır. Bakırcılar Çarşısına Gitmek İçin Tek yapmanız gereken Gaziantep iline gelmeniz olacaktır. Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda olduğundan dolayı yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.