Bakırköy Gezi Rehberi – Bakırköy Gezilecek Yerler?

Bakırköy Gezi Rehberi – Bakırköy Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bakırköy Gezi Rehberi – Bakırköy Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bakırköy Hakkında;

Bakırköy, İstanbul ilinin Avrupa yakasının batısında Çatalca Yarımadası üzerinde, Marmara Denizi’nin kuzeydoğu kıyısında bulunmaktadır. Yaklaşık 225 bin nüfusa ev sahipliği yapan ilçe, batıdan Küçükçekmece, doğudan Zeytinburnu, kuzeyden Bahçelievler, kuzeydoğudan Güngören ve güneyden ise Marmara Denizi ile komşu durumundadır. Bakırköy yaşam, kültür ve ticaret ile ön plana çıkmasının yanında Yeşilköy ve Ataköy gibi semtleriyle birlikte İstanbul’un değerli bölgelerinden birisidir.

Tarihi Bizans dönemine dayanan Bakırköy, o dönemde Makro Hori (Uzun Köy) ismiyle anılmıştır. Osmanlı döneminde de Makriköy şeklinde ifade edilen bölge Cumhuriyet’in ilanından sonra ise eski ismine telaffuz olarak oldukça benzeyen, bugünkü ismini yani Bakırköy ismini alıyor. İlçe bugünkü sınırlarına ise 1992 yılında ulaşmıştır.

Bakırköy’de Gezilecek Yerler

1) Bakırköy Botanik Park

Bakırköy Botanik Park, yaklaşık olarak 96 bin metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. 2013 Haziran Ayında hizmet vermeye başlamıştır. Parkta sizi Tematik Bahçeler, Çocuk Oyun Alanları ve Doğal Gölet beklemektedir. Bu parkın ayırt edici özelliği 2 Adet 11,50 metre ile Türkiye’nin en yüksek oyun kulelerine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Parka girişte sizi konuşan dinozor heykelleri karşılıyor. Su parkı ve oyun ekipmanları, tematik bahçeler, şifalı bitkiler, mutfak ve bahçe bitkilerinin gruplanmış olduğu kısımlar çocuklar ve büyükler için hem eğlenmeyi hem de bilgi edinmeyi amaçlıyor.

Bakırköy Botanik Park’ın farklı bir tarafı da enerji ihtiyacının tümüyle rüzgar jeneratörleri ile ve güneş enerji panelleriyle karşılanması. E-5 Karayolunun kıyısında olmasından dolayı, ziyaretçileri araç trafiğinin rahatsız edici seslerinden korumak amacıyla kenarlarına ses bariyeri halinde ağaçlar dikilmiş.

Bakırköy Botanik Park Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

2) İstanbul Akvaryum 

İstanbul Akvaryum Dünyanın en büyük tematik akvaryum olması özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Aqua Florya Alışveriş Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren akvaryum kompleksi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde 2003 yılında yapılmaya başlanmıştır. 8 yıllık yapım sürecinin ardından 2011 yılında hizmete açılmıştır.

Akvaryum yaklaşık olarak 100 dönümlük bir alan içinde hizmet vermektedir. 1500’den fazla çeşit ve 15.000’den fazla canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Atatürk Deniz Köşkü’nün yanı başındaki 100 dönümlük arazi üzerine kurulan tesisin 2 katında toplam 6.800 metreküp su kapasiteli 64 tank bulunuyor.

İstanbul Akvaryum Nerede  – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

3) Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi, Ruh Hastalarını Readaptasyon Derneği, Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı Müzecilik Yükseklisans Programı ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi iş birliğiyle Nisan 2007’de başlatılan çalışmaların tamamlanmasıyla 26 Haziran 2008’de tarihinde kapılarını halka açmıştır.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi  Nerede  – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

4) İstanbul Havacılık Müzesi

Havacılık Müzesi’ nin Türkiye’ de kurulması fikri ilk olarak 1960′ lı yıllarda öne sürülmüş ve bu tarihten itibaren 1.Dünya Savaşı sırasında kullanılan Alman yapımı farklı uçak modelleri ve düşman ganimet uçakları bu müze için araştırılıp sergilenmek üzere toplatılmıştır.

OKUMALISIN  Adana Seyhan Nehri ve Barajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Havacılık müzesi tarihi 70’lere kadar uzanmaktadır. Havacılık Müzesi ilk olarak 15 Mayıs 1971 tarihinde İzmir’ de Cumaovası’ nda açılmıştır. Müzenin açılışına büyük ilgi gösterilmesine rağmen gerek bölgeye ulaşımın kısıtlı olması gerek koşulların yetersiz olması müze için yeni yer bulma çabasını ortaya çıkarmıştır. Bunun sonucu olarak İstanbul’ da Yeşilköy Tren İstasyonu’ nun arka tarafındaki 15.000 metrekarelik alana müzenin inşa edilmesine karar verilmiştir. Özenli bir çalışmanın ardından modern bir müze olarak 16 Ekim 1985 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer tarafından ziyaretçilere açılarak bugünkü yerini almıştır. Müze Türk Hava Kuvvetleri’ ne bağlı Komutanlık olarak hizmet vermektedir.

İstanbul Havacılık Müzesi – Nerede  – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

5) Bakırköy (Karadervişağa) Çarşı Cami

Bakırköy Çarşı Camii 1601 – 1602 yılları arasında Şabanağa adındaki bir hayırsever tarafından inşa ettirilmiştir. Bu cami ahşap olarak yaptırılmış ancak yapı yıllara dayanamayarak harap olmuştur. 1875 yılında Sultan Abdülaziz tarafından kagir bir yapı olarak dönüştürülen cami, 1980 yılına dek bu şekilde kullanılmıştır. Bakırköy’ün çarşısında bulunan ve cemaatin ihtiyaçlarını karşılamamaya başlayan cami, 1980’lerde ek inşaatla genişletilmiştir. Bugün yaklaşık 5000 kişinin aynı anda ibadet edebildiği caminin yanında bir aşevi hizmet vermektedir.

Bakırköy (Karadervişağa) Çarşı Cami – Nerede – Nasıl Gidilir Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

6) Fildamı Sarnıcı

Fildamı Sarnıcı Bizans döneminin dört büyük sarnıcından biridir. Bazı kaynaklara bakıldığında 5.-6. yüzyıllarda yaptırıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Fildamı Sarnıcı’nın isminin nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Bir rivayete göre; Bizans’ın son dönemlerinde orduya ait filler burada barınırmış ve adı Fildamı olarak anılmaya başlanmıştır.

Fildamı Sarnıcı uzun bir dönem kullanıma kapalı bir durumda kalmıştır. 1996 yılında yapılan bir çalışma sonucunda konser etkinliklerinin düzenlendiği bir alan haline getirilmiştir. Burası 12.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir.

Fildamı Sarnıcı Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ….

7) Zuhurat Baba Türbesi

İstanbul en çok rağbet gören türbelerinin başında gelen Bakırköy’deki Zuhurat baba türbesi yine ziyaretçi akınına uğradı. Bir dileğin kabul olması için “3 Cuma üst üste gidilmesi” inancı nedeniyle cuma günleri ayrı bir yoğunluğun yaşandığı türbeye kimi makara ip, kimi anahtar kilit, kimi cüzdan, kimi ise mum getiriyor. Zaman zaman hayrına yemek de dağıtılan türbede kimi ev, kimi araba, kimiyse kısmeti için umut arıyor. Zuhurat Baba Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

8) Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’e özel olarak inşa ettirilmiştir. Mustafa Kemal’in İstanbul iline olan ilgisinden dolayı sık sık İstanbul’a ziyaret gerçekleştirmesi, kendisine özel bir köşkün yapılmasını ve şahsına armağan edilmesini gerekli kılmış. Dönemin İstanbul Belediye başkanı tarafından 1935 senesinde inşa ettirilmeye başlanmıştır. Dönemin önde gelen mimarlarından Seyfi Arkan tarafından aynı yıl içerisinde tamamlanarak, 14 Ağustos gününde törenle Mustafa Kemal’e teslim edilmiştir.

OKUMALISIN  Engüzek Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Florya Atatürk Deniz Köşkü Nerede  – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

9) Florya Atatürk Ormanı

Florya Atatürk Ormanı 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile ağaçlandırılmaya başlanmış ve o dönemlerde başlatılan çalışmalar zamanla böyle muhteşem bir alanın ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Talimat bizzat Atatürk tarafından geldiği için bu yeşil alan, ilerleyen dönemlerde Atatürk Ormanı olarak anılmaya başlanmıştır. Birçok etkinlik yapmanıza müsait olan bu mekân dinlenirken veya vakit geçirirken oldukça keyif alacağınız bir nokta diyebiliriz.

Florya Atatürk Ormanı Nerede  – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

10) Yeşilköy Sahil Park

Yeşilköy Sahil Parkı boş vakti olanlara, çocuklarını gezdirmek isteyenlere ve hafta sonunu arkadaşlarıyla hoş sohbet etmek isteyenlerin bir araya geldiği alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu parkta basketbol sahası, tenis kortu, çocuk oyun alanı, yürüyüş yolu ve bisiklet parkuru bulunmaktadır. Bu sahilde denizin tadını doyasıya çıkaracağınız yürüyüşler yapabilir veya sahilde bulunan kafe ve çay bahçelerinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Yeşilköy Sahil Park Nerede  – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

11) Surp Astvazazin Ermeni Kilisesi

Surp Astvazazin Kilisesi Baruthane ve Zeytinburnu’nda barut imalatı yapılan fabrikada çalışmakta olan Ermeni işçilerin ibadethane ihtiyaçlarının giderilmesi adına 1844 yılında inşa edilmiştir. 1999 yılında restore edilen kilise tarihi yapısı ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Surp Astvazazin Ermeni Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

12) Bakırköy Lunapark

Bakırköy Lunapark 7’den 70’e herkesin gelip harika vakit yaşayabileceği bir alandır. Lunapark bünyesinde dönme dolap, balerin, gondol, çarpışan arabalar ve minik bir tren ile harika bir eğlence keyfi yaşayabilirsiniz. Buraya sevdiklerinizle birlikte harika vakit yaşayabilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler tarafından yoğun şekilde tercih edilmektedir.

Bakırköy Lunapark Nerede  – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

Bakırköy Nerede?

Bakırköy İstanbul iline bağlı bir ilçedir. Avrupa yakasının batı yarısında yer alan Çatalca Yarımadası üzerinde ve Marmara Denizi’nin kuzeydoğu kıyısında bulunmaktadır. Yaklaşık 225 bin nüfusa ev sahipliği yapan ilçe, batıdan Küçükçekmece, doğudan Zeytinburnu, kuzeyden Bahçelievler, kuzeydoğudan Güngören ve güneyden ise Marmara Denizi ile komşu durumundadır.

Bakırköy’e Nasıl Gidilir?

Bakırköy’e gerek deniz ulaşım araçları ile gerekse karayolu ile ulaşmanız mümkün. Deniz ulaşım ağını tercih edecek olanların Kadıköy ya da Bostancı iskelesinden Bakırköy’e düzenlenen seferleri kullanabileceklerini belirtmek isteriz.

Toplu taşıma ile Gidecekler;

Otobüs İle Gidecekler;  72T, 72YT, 94Y, 98, 98H, BN1 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Marmaray ve Metro M1A ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kara yolunu tercih edecek olur iseniz, Taksim, Şişli, Mecidiyeköy gibi birçok noktadan otobüs ya da minibüs ile Bakırköy’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Mecidiyeköy’den Metrobüs ile de Bakırköy’e rahatlıkla ulaşım sağlamanız mümkün.  Altta yerleştirdiğimiz Harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.