Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları  Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? Detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

   Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi Hakkında   

Müze, İstanbul ilinin Bakırköy ilçesi sınırları içerisindedir. Bakırköy ilçesine bağlı Zuhuratbaba Mahallesi sınırları içerisindedir. Dr Tevfik Sağlam Caddesinde yer almaktadır.

Müze, Ruh Hastalarını Readaptasyon Derneği, Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı Müzecilik Yükseklisans Programı ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi iş birliğiyle Nisan 2007’de başlatılan çalışmaların tamamlanmasıyla 26 Haziran 2008’de tarihinde kapılarını halka açmıştır.

 

Hastane bünyesinde bulunan eski PTT binası müze olarak kullanılmaktadır. Müzede hastanenin 100 yıllık tarihi serüveni anlatılmaktadır. Müzedeki bölümler kronolojik sıraya konmuştur. 1930’lu yıllar, 1940’lı yıllar, 1950’li yıllar, 1960’lı yıllar, 1970’li, 1980li, 1990’li ve 2000’li yıllar başlıklarıyla tüm bölümleri ziyaret edebilirsiniz.

Müze koleksiyonu, Toptaşı Bimarhanesi ve Hastane’nin Bakırköy’de kuruluşundan bugüne kadarki dönemine ait tarihi ve kültürel değerini yansıtan her türlü bilgi, belge ve nesneyi kapsamaktadır. Koleksiyonun neredeyse tamamı Cumhuriyet dönemine aittir ve Hastanenin tarihi yanı sıra Cumhuriyet dönemi Türk Psikiyatri tarihinden de kesitler sunmaktadır. Müzede koleksiyonunun ancak bir bölümü sergilenmektedir.

Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi Ziyaret Saatleri

Müzeyi sadece hafta içi gezebilme imkânınız var. Ziyaret saatleri ise 10:00 – 15:30 arasındadır.

 Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi Nerede? 

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi,  İstanbul ilinin Bakırköy ilçesi sınırları içerisindedir. Bakırköy ilçesine bağlı Zuhuratbaba Mahallesi sınırları içerisindedir. Dr Tevfik Sağlam Caddesinde yer almaktadır.

 Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler 34AS, 34BZ numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca metro M1A ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.