Balçova Termal Tesisleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Balçova Termal Tesisleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Balçova Termal Tesisleri Nerede – Nasıl Gidilir? Kaplıcalar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Balçova Termal Tesisleri ve Kaplıcaları, İzmir ilinin Balçova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Balçova ilçesine bağlı Korutürk Mahallesi, Vali Hüseyin Öğütçen Caddesi üzerindedir. Balçova merkeze yürüme mesafesindedir. İzmir kent merkezine yaklaşık 12 km uzaklıktadır.

Balçova kaplıcaları tarihteki adıyla Agamemnon kaplıcaları olarak bilinmektedir. Adını Mykene Kralı Agamemnon’dan almıştır. Bu kaplıca geçmişten günümüze şifalı sularıyla bir tedavi merkezi niteliği taşımaktadır. Burası antik dönemden kalma bir kaplıcadır. Tarihi güzelliğin yanı sıra deniz ve orman manzarası da bu kaplıcayı çekici kılan etkenler arasındadır.

Balçova Kaplıcasının suyunun sıcaklığı yaklaşık olarak 63 derecedir. Suyun bileşiminde bikarbonat, klor, sodyum gibi önemli mineraller bulunur. Bu kaplıca suları içilebilir bir özelliğe de sahiptir. Su banyosu kürü, çamur banyosu kürü ve içme kürü olarak kullanılan kaplıca suları birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Balçova kaplıcaları suları kullanılarak Solunum yolları iltihapları, Nefritler, Romatizma sendromları, Cilt rahatsızlıkları ve fizik tedavi gerektiren rahatsızlıklar konusunda yaklaşık olarak %95’inde olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bu tesislerde sağlıkçılar ve doktorlar görev yapmakta olup tamamen tıbbi yöntemlere göre tedaviler gerçekleştirilmektedir.

OKUMALISIN  Cumalı Ilıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Balçova’da yer alan kaplıca sularının romatizma sendromlarını tedavi oranı oldukça yüksektir. Bundan dolayı da bazı Avrupa ülkeleri hastalarını özel olarak buraya gönderiyor. Bunlardan bir tanesi olan Norveç, her yıl ortalama 1000 hastasını Balçova göndermek için anlaşma yapmış durumdadır.

Balçova Termal Kaplıca Fiyatları

Balçova’da bulunan kaplıcalarda alınan hizmetlere göre fiyatlar değişmektedir. Bu sebeple her bütçeye göre hizmet yer almaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmak isteyenler abone olarak daha uzun sürelide alınabilmektedir. Tabiki günübirlik alma şansına da sahipsiniz. Abonelikler 1 ay, 3 ay ve 6 ay gibi farklı seçeneklerde yapılabiliyor.

Türk Hamamı: 40 TL

Tıbbi Masaj (10 dk.): 50 TL

Genel Masaj (25 dk.): 75 TL

Banyo (75 dk.): 25 TL

Emekli Banyo (75 dk.): 22,50 TL

Fitness + Havuz + Jakuzi: 45 TL

Havuz + Jakuzi (120 dk.): 40 TL

Not: yukarıda yer alan fiyatlar günübirlik fiyatlardır. Aboneliğin yapılması durumunda fiyatlar biraz daha düşmektedir.

Balçova Kaplıcası Efsaneleri

Bir rivayete göre Agamemnon’un güzel bir gün çok hastalanır, bütün vücudunu yaralar sarar. Zamanın hekimleri kızı iyileştiremez. Agamemnon bu durumda, hastalığın kendi ordusuna bulaşmaması için kızını bugün Balçova Kaplıcalarının bulunduğu yere zincirlerle bağlayarak ölüme terk eder. Hasta kız buradaki kaplıca suyundan içer. Çamurlara sürünür ve 21 gün sonra iyileşir. Eskisinden daha güzel, daha sağlıklı ve dana dinç olur.

OKUMALISIN  Siirt Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Bir başka rivayete göre ise Agamemnon uzun süren savaşlardan sonra yaralı ve hasta askerlerini bir kâhinin önerisi üzerine buraya getirmiş ve şifa bulmalarını sağlamıştır. Bu konuda dünyanın ilk hastanesinin burada olduğu söylencesi vardır.

Balçova Termal Tesisleri ve Kaplıcaları Nerede?

Balçova Termal Tesisleri ve Kaplıcaları İzmir ilinin Balçova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Balçova ilçesine bağlı Korutürk Mahallesi, Vali Hüseyin Öğütçen Caddesi üzerindedir. Balçova merkeze yürüme mesafesindedir. İzmir kent merkezine yaklaşık 12 km uzaklıktadır.

Balçova Termal Tesisleri ve Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler İzmir merkezden Balçova minibüslerine binerek ulaşım sağlayabilirler.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise, İzmir merkezden Mustafa Kemal Sahil Blv. üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.