Balibey Han Nerede – Nasıl Gidilir – Bursa Gezilecek Yerler

Balibey Han Nerede – Nasıl Gidilir – Bursa Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Balibey Han Nerede – Nasıl Gidilir – Dükkan & Çarşı’da Neler Var?  bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

                             Balibey Han Nerede?                                 

Bursa ilinin merkez ilçesi olan Osmangazi ilçesinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bursa’nın sanatı kültürle; tarihi lezzet ile harmanlayan 500 yıllık bekçisidir diyebiliriz.

                      Balibey Han Hakkında Bilgiler                 

15.yüzyılda, Osmanlı hükümdarı Fatih Sultan Mehmet döneminin önemli devlet adamlarından Niğbolu Sancak Beyi olan Hamza Bey’in oğlu Bali Bey tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminin üç katlı olarak yapılan ilk han olma özelliğini taşıyor.

 

Yapıldığı Döneminde ticaretin kalbi burada atmaktaydı, Kapalı çarşıda ki dükkanlara mal satmak ya da mal almak için yapılan ve aynı zaman da il dışından gelen kafilelerin konaklama ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yaptırılmıştır. Kapalı Çarşının tam karşısında bulunan bir alan üzerine yaptırılan hanın içerisinde 64 oda bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Softaboğan Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Bursa

Günümüzde atölyelerin yanı sıra restoran ve kafesiyle Bursa şehrine gelen ziyaretçileri ağırlayan tarihi bir Han’dır. Balibey Han’ın geçmişten günümüze bazı bölümlerinin sığınak, bazı bölümlerinin kahvehane olarak kullanıldığı bilinmektedir. Balibey Hanın Toplamda 64 odasının büyük bir bölümü günümüze kadar ulaşmıştır.

Büyükşehir Belediye tarafından yapılan restorasyon çalışmasından sonra, 2008 yılının mart ayında şehre ’Balibey Han Geleneksel El Sanatları çarşısı’’ olarak kazandırılmıştır. Hanın birinci ve ikinci katları Geleneksel El Sanatları Çarşısı olarak kullanılmaktadır. 30 adet atölye ile sergi ve toplantı salonu bulunmaktadır. Türk el sanatları, el yapımı toprak ve seramikler, Karagöz atölyesi, cam işleme, minyatür, el dokuma, rölyef ve resim gibi birçok geleneksel el sanatı handa ziyaretçisiyle buluşmaktadır.

Balibey Hanın zemin katında lokanta, teras katında ise Bursa manzaralı kafe yer almaktadır. Bu yerler gelen misafirler için yapılmış yerlerdir.

                     Balibey Han’a Nasıl Gidilir?                 

Bursa’nın en işlek caddelerinden olan Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Bu yüzden şehir merkezine geldiğinizde tabelalar yardımıyla Han’ı kolayca bulabilirsiniz.

OKUMALISIN  Reşat Nuri Güntekin Evi Nerede - Nasıl Gidilir - Büyükada - İstanbul

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.