Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Tokat

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Tokat

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ballıca Mağarası Tabiat Parkı  Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti  – Ziyaret Saatleri – Mağaranın Oluşu ve Tarihçesi hakkında bilgiler vereceğiz.

               Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Nerede?              

Ballıca Mağarası, Tokat ilinin Pazar İlçesi Ballıca Köyünde bulunmaktadır. Mağara ismini bulunduğu köyden almaktadır. Ballıca Mağarası, bilinen diğer adıyla İndere, Oluşumu yaklaşık 3,4 milyon yıl önce başladığı tahmin edilen Mağara; Dünyanın En Büyük ve En Görkemli mağaralarından biri olarak bilinmektedir.

Ballıca Mağarası, 2019 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi‘ne giren tek miras alanıdır. Mağarayı bu kadar önemli kılan şey ender rastlanan soğan sarkıtları ve kristalleşmiş kireç taşlarıdır. Mağara yaklaşık 680 metre uzunluğunda 90 ile 94 metre yüksekliğindedir.

Mağara içindeki sarkıt, dikit, sütun, duvar ve örgü damla taşları, mağara gülleri ve iğneleri, damlataş havuzları ve soğan sarkıtlarıyla dünyanın oluşum yönünden en zengin ve en güzel mağaralarından biri kabul edilmektedir.

Mağara’nın İçerisi çok etkileyici, bin yıllardır oluşan muhteşem doğal oluşumlar arasında yürümek heyecan verici. İnsan kendini başka bir evrende hissediyor.

Ortalama sıcaklığı 18 C ve ortalama nem oranı % 54 olan mağaranın bol oksijenli havası nefes almayı kolaylaştırmaktadır. Ballıca Mağarasında  8 salon ziyarete açık ve gezilebilir durumdadır.

Bu salonlar, Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu,  Çamurlu Salon, Fosil Salon , Yarasalı Salon, Çöküntü Salon, Sütunlu Salon, Mantarlı Salon ve Yeni Salon  olarak biliniyor.

    Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2024        

Tam ………………35 TL

İndirimli …………18  TL

Müze Kart geçerli değil..

(Fiyatlar 2024 Yılı Şubat Ayına aittir)

               Ballıca Mağarası Ziyaret Saatleri                 

Mağara, 09.00 – 17.00 saatleri arası açıktır.

Adres: ballıca mağarası, Ballıca Köyü Yolu Ballıca – Pazar – Tokat

   Ballıca Mağarası Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?      

Ballıca Mağarası, Tokat ilinin Pazar İlçesi Ballıca Köyünde bulunmaktadır. Tokat il merkezine 26 km, Pazar İlçesine 17 km uzaklıktadır. Mağara’ya pazar ilçesi tarafından gelirseniz mağara girişine kadar asfalt yoldan gelirsiniz.

Toplu Taşıma ile Gidecekler, Tokat il merkezinde bulunan İlçe otogarından Pazar ilçesine giden minibüslere binip Pazar ilçesine geldikten sonra, Pazar ilçesinden Ballıca Mağarasına Taksi yardımı ile gidebilirler.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

  1. Emrah bahçeci dedi ki:

    Merhaba ballıca mağarası 2022 ücreti tam 20 öğrenci 10 TL iletişim 05339184223 olarak güncellenmiştir Web sayfasından Güncelleyebilirsiniz

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Teşekkür ederiz. Güncelleme yapıldı.