Balmumu Heykeller Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ESKİŞEHİR

Balmumu Heykeller Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ESKİŞEHİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Balmumu Heykeller Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Hangi Sanatçıların Heykelleri Yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

 Yılmaz Büyükerşan Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi  

Bu müze Eskişehir ilinin merkezinde Odunpazarı Semtinde bulunmaktadır. Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından meydana getirilmiştir. Müze kurucusu olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi olarak da bilinmektedir.

Balmumu ile yapılmış ilk heykel müzesi 1835 yıllında Londra’da açılan Madam Tussauds Müzesidir. İlerleyen yıllarda dünyanın çeşitli yerlerinde balmumu müzeleri açılmaya başlamıştır. Ülkemizin ilk örneği olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, 2013 yılında, bizzat Yılmaz Büyükerşen’in yıllar boyunca yaptığı heykellerle açıldı.

Yılmaz Büyükerşen’in bizzat kendisinin yaptığı ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykeli yer almaktadır. Bu müzede başta Mustafa Kemal Atatürk ve ailesi başta olmak üzere kurtuluş savaşı yıllarında kahramanca savaşan komutanlar, bugüne kadar Türkiye cumhuriyeti devletini yöneten devlet adamları, dünyaca ünlü siyasetçiler, spor ve sanat camiasında önemli kişilerin heykelleri de bulunmaktadır.

Yılmaz Büyükerşen, bu müzede sergilenen balmumu heykellerden önce, Anıtkabir’de, Samsun’da, İnebolu’da, İzmir’de, Harp Akademilerinde ve Deniz Harp Okulunda sergilenen balmumu Atatürk heykellerini de yapmıştır. Zamanla Eskişehir’e ziyaret edecek olan ünlü kişilerin ölçüleri alınıp, özel fotoğrafları çekilerek yapılacak balmumu heykelleri de müzedeki yerini alacaktır. Bu müzede  5 farklı bölüm  bulunmaktadır.

                     Balmumu Müzesi Bölümleri                       

Salon A Bölümü

Bu bölümde Atatürk ve silah arkadaşları, Atatürk’ün ailesi, Osmanlı padişahları, cumhurbaşkanları, Kurtuluş savaşı ve cumhuriyet figürleri bulunmaktadır.

Salon B Bölümü

Bu bölümde Orhan Gencebay, Kemal Sunal, İbrahim Tatlıses, Barış Manço, Adile Naşit gibi birçok spor ve sanat camiasında bulunan kişiler ve dünya liderleriyle bilim adamlarının heykelleri bulunmaktadır.

Salon C Bölümü

Bu bölümde Nasreddin Hoca, Alparslan, Seyit Battal Gazi, Yunus Emre gibi tarihi karakterlerin heykelleri bulunmaktadır.

Salon D Bölümü

Bu bölümde Turgut Özal, Adnan Menderes, Alparslan Türkeş, Süleyman Demirel gibi eski siyaset adamların yanı sıra günümüzdeki siyasetçilerin de heykelleri bulunmaktadır.

Salon E Bölümü

Bu bölümde Eğitim, Anılar ve Ödüller bölümü olarak adlandırılmaktadır.

Her bölümde fotoğraf çekebilme şansınız bulunmaktadır. Fakat Salon D bölümünde Fotoğraf çekmek ücretlidir. Burada fotoğraf çekmek için bir ücret ödemek gerekmektedir.

        Balmumu Heykeller Müzesi Ziyaret Saati        

Müze pazartesi günü kapalıdır.

Onun dışında 10:00-17:00 saatleri arası açıktır.

Balmumu Heykeller Müzesi Giriş Ücreti 2024 Yılı  

Tam giriş 80 TL’dir.

İndirimli giriş ise 50 TL’dir.

Müzenin gelirleri bağış şartı gereğince kız çocukları ile engelli çocukların eğitimi için kullanılmaktadır.

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Nasıl Gidilir? 

Toplu taşıma araçları, özel aracınız veya taksi ile ulaşabilirsiniz.

Hususi aracınızla gelmek için öncelikle Eskişehir şehir merkezine gelmeniz gerekiyor. Oradan tabelaları izleyerek rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kurşunlu Camii ve Külliyesi‘nin olduğu alanda belediyeye ait bir park bulunuyor. Aracınızı buraya park edebilirsiniz.

Toplu taşıma aracı ile gelmek isteyenler Otogar’dan tramvay’a binip en yakın Atatürk Lisesi tramvay durağında inip 5 dk bir yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsler bu bölgenin önünden geçmektedir.

Şehrin en eski yerleşim alanı olan bu bölgede günümüzde birçok önemli tarihi ve turistik yapı bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.