Bandırma Vapuru Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti?

Bandırma Vapuru Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bandırma Vapuru Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ziyaret Saatleri? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bandırma Vapuru Hakkında;

Bandırma Vapuru olarak bilinen gemi Osmanlı Devletinde 1878 yılında Glasgov’da yapılmış, gemi Kymi adıyla uzun yıllar boyunca yük gemisi olarak faaliyet göstermiştir. Gemi 1894 yılında Osmanlı Devletinde deniz işletmesi olan İdare-i Mahsusa’ya bağlanarak “Panderma” adıyla Osmanlı denizlerinde yük ve yolcu taşımaya başlamıştır. Vandırma Vapuru adını ise  1910 tarihinde İdare-i Mahsusa adı “Osmanlı Seyrüsefain İdaresi” (Osmanlı Denizcilik İşletmesi) olunca geminin adı “Bandırma” olarak değiştirilmiş ve posta vapuru haline getirilmiştir.

19 Mayıs 1919 Pazartesi günü saat 08:15 ‘de İsmail Hakkı Kaptan ve Kurtuluş Harekâtının başlangıcının mimarı olan büyük önder Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile beraber şu anda bulunan Samsun Büyük Otel ve Yaşar Doğu Spor Kompleksinin arasında yer alan Dil iskelesinden karaya çıkmışlardır.

Samsun’da bulunan Bandırma Vapuru, gerçek vapurun aynı boyutlardaki birebir replikasıdır. Ben ilk kez gittiğimde gerçeği sanmıştım. İnsan bu duyguya kapılıyor elinde olmadan.1999 yılında Samsun Valiliği tarafından yapımına başlanan Bandırma Vapuru, 2001 yılında tamamlanarak ziyarete açılmıştır. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin Samsun’da ziyaret ettiği yerlerden biri olan Bandırma Vapuru Müzesi, 2 Mayıs 2005 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir.

OKUMALISIN  Ilgaz Kayak Merkezi Fiyatları 2021?

Bandırma Vapuru Müzesi Gezisi

Aslına sadık kalınarak hazırlanan Bandırma Vapuru Müzesi içerisinde sergilenen eserler bulunuyor. Müzenin en ilgi çekici kısmı gemi mürettebatı da dahil olmak üzere Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleridir. Bu kısma girdiğiniz  zaman heyecanlanıyor sanki o döneme dönmüşsünüz ve mürettebatın içinde sizde varmışsınız gibi hissediyorsunuz. Gemi üzerinde çeşitli noktalarda balmumundan yapılmış mürettebat bulunmaktadır.

Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri ise geminin kaptan köşkünde, toplantı şeklinde yerleştirilmiştir. Balmumu heykelleri, heykeltıraş Adil Çelik tarafından yapılmıştır.

Samsun Belediyesinin çalışmalarıyla alana eklemeler ve peyzaj düzenlemesi yapılmış ve alana Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi adi verilmiştir. Bu alana girdiğinizde tüyleriniz ürperecek Kurtuluş Savaşına katılıp şehit düşen 1200 kişinin isimlerinin yazılı olduğu “Şehitler Yazıtı”, Kurtuluş Savaşı genelgelerini betimleyen Milli Mücadele Panoraması bulunmaktadır. 6 bölümden(yatak odası, sergi salonu, kaptan köşkü, kaptan kamarası, tefriş salonu ve mutfak) oluşan Bandırma Vapurunun Tefriş salonunda 5 bal mumu heykel ile çeşitli eşyalar yer alıyor. Müzenin sergi salonunda vapurun Orijinal çizimleri tarihçesi Mustafa Kemal’e ait fotoğraflar beylik silahı ve kararnameleri sergilenmektedir ayrıca bu salona vapurun her tarafından giriş sağlanmaktadır. Sergi salonunda hatıra fotoğrafları çekmenizi tavsiye ederim. Ayrıca vapurda bulunan merdivenler çok dik olduğu için inip çıkarken dikkat edilmelidir. Bayanların topuklu ayakkabı giymemelerini tavsiye ederim.

OKUMALISIN  Türkiye'nin En Büyük Hayvanat Bahçesi?

Bandırma Vapuru Müzesi Giriş Ücretleri

Tam: 2 TL

Öğrenci: 1 TL’dir.

Bandırma Vapuru Müzesi Ziyaret Saatleri;

Bandırma Vapuru Müzesi, Hafta içi her gün 08.00 -17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bandırma Vapuru Müzesi

Bandırma Vapuru’na Nasıl Gidilir?

Kurtuluş Savaşı için büyük bir öneme sahip olan gemi, Samsun’un Canik ilçesindeki Doğu Park Sahası Bandırma Vapuru Müzesi’nde bulunur. Bandırma Vapuru gidebilmek için şehir merkezden kalkan Dolmuş, Otobüs ve Tramvay hattı ile ulaşmak mümkündür. Farklı ambiyans ile sahil yolundan faytonlarla ulaşılabilir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.