Barbaros Hayrettin Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul

Barbaros Hayrettin Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Barbaros Hayrettin Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami Ne Zaman Yapıldı? Kim Yaptı? Cami’nin İsmi Nereden Geliyor? bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Barbaros Hayrettin Paşa Cami Nerede?           

Cami, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinin Levent semtinde bulunmaktadır. 2023 yılında yapılan bu cami, Avrupa Yakasında bulunan En Büyük Cami olarak yeri almıştır.

Barbaros Hayrettin Paşa Cami İsmi Nereden Geliyor?

Levent ismi, Osmanlı Donanmasında ve Kıyılarda görev yapan askerlere verilen isimdir. Levent semti ismini Barbaros Hayrettin Paşa döneminde bu arazi üzerinde Paşanın Leventlerini burada yetiştirdiğinden dolayı bu ismi almıştır. Denizcilik Tarihinde Dünyanın En Büyük isimlerinden olan Barbaros Paşa’ya ithafen  Cami’ye ismi verilmiştir.

Avrupa Yakasının En Büyük Camisi

11 bin kişilik kapalı, 9 bin kişilik açık alanı ile toplam da 20 bin kişinin aynı anda namaz kılabilecektir. 1000 araçlık otopark alanı, Kütüphane, Atölyeler, Çok amaçlı salon ve kafeterya bölümü bulunmaktadır.

Caminin mihrabı oldukça gösterişli ve güzeldir. Mihrap Toplamda 80 bin Çiniden oluşmaktadır. Camiye baktığınızda Çamlıca Cami benzeri minyatür çiniler göze çarpmaktadır. Mavi Kubbeli olması yine denizciliği anımsatmaktadır. Cami içinde Piri Reisin haritası mavi tonlarıyla anlatılmış.

Cami’de en dikkat çeken noktalardan birisi, camideki tüm benzetmeler, hat, tezyinat, minyatür çalışmalarında ana başlık olarak Denizcilik teması yer almaktadır. Deniz Konsepti ile yapılan tek camidir.

    Barbaros Hayrettin Paşa Cami’ne Nasıl Gidilir?   

Cami, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinin Levent semtinde Büyükdere Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Toplu taşıma şahsi araçlarınız ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metro ile Nasıl Gidilir?

Hacıosman – Yenikapı arası hizmet veren M2 metro hattına binip LEVENT durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Boğaziçi Üniversitesi – Levent arası hizmet veren M6 metro hattına binip LEVENT durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Rumeli Hisarı – Aşiyan tarafından gelecekler, F4 Fünikülere binip Boğaziçi Üniversitesi durağında indikten sonra Boğaziçi Üniversitesi – Levent arası hizmet veren M6 metro hattı ile aktarma yaparak LEVENT durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Otobüs ile Nasıl Gidilir?

15TA, 29D, 121A, 121B, 121BS, 122C, 122D, 122M, 622 522B, B33 Hat No’lu otobüsler Barbaros Hayrettin Paşa Camisinin en yakınından geçen otobüslerdir. Levent Otobüs Durağında inmelisiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.