Barhal Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Yusufeli – ARTVİN

Barhal Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Yusufeli – ARTVİN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Barhal Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Kilise Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldığı – Kilise’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kilise, Artvin ilinin Yusufeli ilçesi sınırları içerisinde Yusufeli ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Altıparmak Köy merkezinin 2 km uzağındadır. Artvin merkeze yaklaşık olarak 85 km mesafededir.

Barhal Kilisesi 10. Yüzyılda II. Bağral Döneminde inşa edilmiştir. İlk olarak Gürcü manastırı olarak inşa edilmiştir. Manastır binaları içerisinde sadece kilise ayakta kalabilmiştir.

 1677 yılında Hacı Şerif Efendi tarafından camiye dönüştürülen kilise günümüzde hala cami olarak kullanılmaktadır.

Kilise, Üç nefli, bazilika planlı olarak inşa edilmiştir. Kilise dıştan 28.55 x 8,65 m ölçülerine sahiptir. Bulunduğu köyün eski ismi ile aynı ismi taşımaktadır. Yapının cephe düzenlemeleri hemen hemen birbirine benzemektedir.

                 Barhal Kilisesi Nerede?                               

Kilise, Artvin ilinin Yusufeli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yusufeli ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Altıparmak Köy merkezinin 2 km uzağındadır. Artvin merkeze yaklaşık olarak 85 km mesafededir.

             Barhal Kilisesi’ne  Nasıl Gidilir?                 

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler öncelikle Yusufeli ilçesine gelmelidir. Buradan Altıparmak köy dolmuşları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında tur şirketleri vasıtasıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Artvin merkezden Erzurum Artvin Yolu/D950 istikametinde ilerleyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.