Anasayfa / Bartın / Bartın Kirazlı Köprü Barajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Bartın Kirazlı Köprü Barajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bartın Kirazlı Köprü Barajı Nerede – Nasıl Gidilir?– Bartın Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bartın Kirazlı Köprü Barajı

Bartın ilinin Merkez köylerinden Derbent Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bartın ilini taşkınlardan ve sel sularından korumak amacıyla yapılmıştır.

Bartın Kirazlı Köprü Barajı Hakkında;

Türkiye’nin kuzeyinde 13 nolu Batı Karadeniz akarsu havzası içerisinde, Bartın (Gökırmak) çayı üzerinde yer almaktadır. Barajın, temelden yüksekliği 72,5 metre olan Kirazlı Köprü Barajı sulama ve enerji maksatlı olarak yapılmıştır. 66,19 milyon metreküp depolama kapasitesinde ki baraj ile takriben 31 bin dekar zirai arazi modern sulama sistemi ile sulanması hedeflenmektedir. Kirazlı Köprü Barajı 12,3 MW kurulu gücündeki santral ile yılda 41 milyon kilovat saat enerji üretilecek. Ayrıca, Bartın ovasında 2.113 hektar tarım arazisine sulama suyu temin edilecek.

Kirazlı Köprü Barajı, Aynı zamanda balık tutmak ve piknik yapmak içinde kullanılıyor. Yöre halkı tarafından tutulan barajda olta balıkçılığı yapılıyor.

Kirazlı köprü Barajına Nasıl Gidilir;

Bartın ilinin Merkez köylerinden Derbent Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bartın-Safranbolu D 755 karayolu üzerinde yer almaktadır.

OKUMALISIN  Genç Osman Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir