Basilica Therma Sarıkaya Antik Roma Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir?

Basilica Therma Sarıkaya Antik Roma Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Basilica Therma Sarıkaya Antik Roma Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir – Faydaları? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Basilica Therma Sarıkaya Antik Roma Hamamı

Basilica Therma Antik Roma Hamamı Yozgat İli, Sarıkaya İlçesi, Kaplıca Mahallesi’nde yer almaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde termal kaynak olan Aquae Sarvenae üzerine inşa edildiği söylenmektedir. Basilica Therma Sarıkaya Antik Roma Hamamı olarak bilinen hamamın yöre halkı tarafından Kral Kızı Hamamı olarak da söylenilmektedir.

Hamamın özellikleri ise; Ana bölümü batıya dönüktür. Binanın önünde büyük bir termal havuz bulunuyor. Havuzun içinde yaklaşık 50-51 derece sıcak suyu var. Soğuk havada bile olsa sıcak suda yüzülebiliyor. Büyük termal havuz 23,30 x 12,80 metre ölçülerinde ve 1.34 metre derinliğe sahiptir. Hamamın eski dönemlerde tedavi merkezi olduğu anlaşılmaktadır. Yapının üst kısımlarında boğa başı ve yılan figürleri göze çarpmaktadır.  Boğa başı ve yılan figürleri eski çağlarda sağlık tanrısının özellikleri olduğu söyleniyor. Bölgede bulunan hamamlar ve kaplıcalar günümüzde de yöre halkı ve dışarıdan gelen turistler tarafından şifa amaçlı kullanılmaktadır. Eklem rahatsızlıkları ve birçok cilt rahatsızlığına iyi geldiği bilinmektedir. Basilica Therma Antik Roma Hamamı, 2018 yılında Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kaydedilmiştir. Basilica Therma, antik zamanlardan beri kesintisiz olarak bir sıcak su kaynağı olmuştur.

OKUMALISIN  Erzincan Ekşisu Kaplıcası Nerede- Nasıl Gidilir?

Sarıkaya Kaplıcalarının Efsanesi

Sarıkaya Kaplıcalarının efsanesi halk arasında şöyle anlatılır: Kayseri’de oturan Roma krallarından birinin kızı amansız bir hastalığa yakalanır. Kral kızını birçok hekimlere götürür, tedavisi için her şeyi yapar. Ama güzelliği dillere destan bu kızın derdine çare bulunamaz. Kızın hastalığı gün geçtikçe ilerlemekte, kız artık yürüyemez bir haldedir. Ayakları tutmamaktadır, dizleri küt olmuştur. Bugünkü adıyla kızın hastalığı romatizmadır. O günlerde Sarıkaya sazlık ve bataklıktır. Sıcak suyun olduğu yerde küçük bir gölet oluşmuştur, balçık halinde çamurlu bir hamamdır burası. Kral küçük kızını son çare olarak bu sıcak suyun bulunduğu yere gezsin diye gönderir. Artık ömrünün sayılı günlerini yaşayan zavallı kız avunmak için bu çamurlu gölet kenarında dolaşmakta, zaman zaman da arkadaşlarıyla çamurlara girmektedir.

İşte gezmek ve avunmak için girdiği çamurlar ve sıcak su kıza iyi gelir. Bir müddet burada kalır, gün geçtikçe kızın hastalığı iyi olmaya başlar. Küt dizleri açılır; yavaş yavaş adım atmaya, yürümeye başlar. Sonunda tamamen iyileşen güzel kızın buradaki sıcak sudan iyi olduğu anlaşılır. Bunun üzerine kızın babası kral, buraya mermerden bir havuz yaptırır, etrafını kesme büyük taşlarla çevrilir, önceleri kimsenin olmadığı bu havuz çevresinde bir şehir oluşur. Kralın kızının adı bu yeni şehre verilir. Yetmiş bin nüfuslu bu şehrin adı “Öper” veya “Hoperi”dir. Şehrin ulaşımı ise Sarıkaya’nın Beştepeler mevkiinden geçen Yozgat ve Kayseri şoselerinden sağlanmaktadır. Bu büyük şehir bir deprem sonucu yok olmuştur, sadece hamamların olduğu yer kalmıştır.

OKUMALISIN  Muş Gezi Rehberi  Nerede – Nasıl Gidilir?

Basilica Therma Sarıkaya Antik Roma Hamamı Nerede?

Basilica Therma Roma Hamamı, Yozgat’ın Sarıkaya ilçesine bağlı Kaplıca Mahallesinde bulunur. Buraya ulaşmak için Yozgat il merkezinden kalkan Sarıkaya servisleriyle ulaşım sağlanır. Ya da şahsi aracınızla Yozgat-Boğazlıyan yolu üzerinde tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Basilica Therma Sarıkaya Antik Roma Hamamı’n Nasıl Gidilir?

Otobüsle veya hususi aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 • Ankara ile Sarıkaya arası 300 km
 • Kayseri ile Sarıkaya arası 123 km
 • İstanbul ile Sarıkaya arası 743 km
 • Sivas ile Sarıkaya arası 190 km
 • Yozgat ile Sarıkaya arası 78 km
 • Kırıkkale ile Sarıkaya arası 223 km
 • Nevşehir ile sarıkaya arası 133 km

Sarıkaya  en yakın hava alanı  Kayseri Sivil Havaalanıdır. Bu hava alanı 135 km uzaklıkta yer almaktadır. Sarıkaya ilçesinde tren istasyonu bulunmamaktadır. 55 km mesafedeki Yenifakılı tren istasyonu ile demiryolu ulaşımı sağlanmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
 1. mehmet dedi ki:

  giriş fiyatı hakkında bilginiz varmı.

  1. Seyyah Çağlar dedi ki:

   Kısa sürede yayınlayacağız