Başiskele’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Başiskale Gezilecek Yerler  – Kocaeli

Başiskele’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Başiskale Gezilecek Yerler  – Kocaeli

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Başiskele’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Başiskele’in Doğal Güzellikleri – Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

    Başiskele’de Gezilecek En İyi 10 Yer     

                     1-Yuvacık Barajı                         

Kirazdere Çayı Üzerinde İçme suyu üretmek amacı ile inşa edilmiştir. Körfez ve İzmit Manzarası eşliğinde güzel bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Baraj çevresinde ayrıca, Kamp – Piknik Alanları, Ahşap Evlerde Konaklama İmkânları, Kafe – Restoran Alanları bulunan bu alan, Yöre halkı tarafından en çok tercih edilen alanların başında gelmektedir.

                    2-Başiskele Sahili                      

2006 yılında tamamlanarak hizmete açılan bu yer, Palmiye ağaçları eşliğinde sizlere güzel bir yürüyüş imkânı sunmaktadır. Sahil’de ayrıca, Çocuk Oyun Alanları, Gözlem Evi, Plaj ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafe – restoran alanları bulunuyor.

            3-Beşkayalar Tabiat Parkı                

Tabiat Parkı, vadi boylarında zengin çeşitliliğe sahip bitki örtüsü ve nefes kesen doğası ile görülmeye değer güzellikte bir yerdir. Çadırlı Kamp alanları, Yürüyüş Parkurları, Piknik Alanları ve Zengin bitki çeşitliliği ile ziyaretçilerinin ağırlamaktadır.

        4- Döngel Vadisi Millet Bahçesi          

Başiskale Moda Pazarı olarak bilinen Kapalı Pazar alanının hemen arkasında bulunan bu yer, Günü Birlik Piknik Yapmak için gelenlerin uğrak yeridir. Mesire alanı içerisinde Çocuk Oyun Park Alanları, Piknik Masaları, Çeşme, WC bulunmaktadır.

5-Müflizdere Şelalesi – Serindere Kanyonu

Marmara bölgesinin ez zorlu ve en güzel doğa yürüyüşüne sahip alanıdır. Serindere Kanyonu içerisinde 4-5 tane farklı Şelale’yi görebilirsiniz. Bu şelalelerden En Büyüğü Müflizdere Şelalesi’dir. Bu Şelale, İnönü Yaylasından doğmaktadır.

                6- Cirbin Ali Mağarası                   

2 km uzunluğunda tahmin edilen bir alanı kapsamaktadır. Günümüzde 100 metrelik bir kısmına giriş yapabiliyorsunuz. Mağara, Çok zengin ve farklı tipte damlataş oluşumlarını görmeniz mümkündür.

                      7-İnönü Yaylası                         

1050 metre yükseklikte bulunan bu yer hem yerleşim alanı hem gezme alanıdır. Doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin, Kamp  – Piknik yapmak isteyenlerin uğrak yeridir. Amatör fotoğrafçılık ile uğraşanlar için eşsiz doğa manzaraları bulabilirsiniz.

          8- Tarihi Servetiye Köprüsü            

Servetiye köylerini birbirine bağlayan ve Yuvacık Barajına su taşıyan Kİrazdere üzerindeki Köprü, 19. Yy. da yapıldığı tahmin edilmektedir. Doğu-Batı doğrultulu taş örgü köprü 15 m uzunluğunda 2 m genişliğinde 6 m yüksekliğindedir.

                    9- Parsık Mağarası                        

Yuvacık Beldesinin Kazandere Köyü mevkiinde bulunan mağara, Zengin damlataş olukları ile biliniyor. Sarkıt, Dikit, Sütun ve Soğan şekilli damlataşları ile görülmeye değerdir.

                     10-Kilizdere Köprüsü                 

16.yy Osmanlı Döneminde yapılmıştır. Köprüsün ilginç hikayesi 1998 yılında İzmit Kent İçi Dört Hatlı Demiryolu İnşaatı dolayısıyla yerinden sökülüp 100 metre aşağıya tekrar yerleştirilmesi…

 


Kocaeli ilçeleri

Kocaeli Tarihi

Kocaeli Evleri

Kocaeli Kahvaltı Mekanları

Kocaeli Piknik Alanları

Kocaeli Gezilecek Yerler

Başiskele gezilecek yerler

Darıca gezilecek yerler

Çayırova gezilecek yerler

Dilovası gezilecek yerler

 Derince gezilecek yerler

Gölcük gezilecek yerler

Gebze gezilecek yerler

İzmit gezilecek yerler

Kartepe gezilecek yerler

Karamürsel gezilecek yerler

Körfez gezilecek yerler

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments