Anasayfa / Bayburt / Bayburt Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Bayburt Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bayburt Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?  Bayburt Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bayburt Kalesi

Bayburt Kalesi Bayburt ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Bayburt’un merkezine bağlı Halfikale (Kaleardı) Mahallesinde bulunur. İl merkezinin kuzey kısmında yer alır. Kale şehrin her tarafında görünmektedir. Bayburt Kalesi Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı hakkında kesin bir tarih bulunmamaktadır. Bazı kaynaklarda Ermeniler tarafından inşa edildiği bilgisine ulaşılmaktadır. İl merkezine bakan cephesindeki burçlar Kanuni Dönemine dayandığı söylenmektedir. Bayburt Kalesi kayalar üzerine kurulmuş durumdadır. Türkiye’nin 3. En büyük kalesidir.

Bayburt Kalesi tarihi geçmişi içinde Roma, Ermeni, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmıştır. Bu dönemlerde tadilat gören kale günümüze iyi durumda ulaşmıştır. Bu alanda arkeolojik kazılar ve restorasyon çalışmaları yapılmaktadır. Kalenin birçok kısmında çini süslemelerini görmek mümkündür. Bayburt kalesi aynı zamanda Karadeniz’i Basra körfezine bağlayan ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu sebeple önemli bir yerde bulunmaktadır. İçinde mağara ve Kilise kalıntıları bulunmaktadır. 1647’de Bayburt’u ziyaret eden Evliya Çelebi kale içinde 300 evlik bir mahalle ile Ebü’l Feth Camii’nin bulunduğu yazmaktadır.

OKUMALISIN  Yalnızçam Kayak Merkezi Fiyatları 2021 - Ekipman Kiralama Fiyatları

Ayrıca Bayburt Kalesi, Dede Korkut hikayelerinden “Kam Büre Oğlu Bamsı Beyrek Boyunu Beyan Eder” adını taşıyan hikâyede Beyrek (Bey Böyrek veya Bamsı Böyrek)’in fethedip ün kazanmak için yola çıktığı kale olarak bilinmektedir.

Bayburt Kalesi Nerede?

Bayburt Kalesi Bayburt ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Bayburt’un merkezine bağlı Halfikale (Kaleardı) Mahallesinde bulunur. İl merkezinin kuzey kısmında yer alır. Kale şehrin her tarafında görünmektedir.

Bayburt Kalesi Nasıl Gidilir?

Buraya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile kalenin yakınına kadar ulaşmak mümkündür. Hususi aracıyla gelmek isteyenler Bayburt şehir merkezinden Kurtuluş Cad. Üzerinden kale yoluna devam ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehrin içinde yer alan şehir içi dolmuşları da kullanabilirsiniz ya da yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Yenir – Neler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir