Bayburt Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı?

Bayburt Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bayburt Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Kim Tarafından Yapıldı? Ne Zaman Yapıldı? Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Saat Kulesi, Bayburt ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Bayburt’un merkezine bağlı Şeyh Hayran Mahallesinde bulunur. İl merkezinin kuzey kısmında yer alır. Kule, şehrin her tarafında görünmektedir.

Saat Kulesi, Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra 30 Ekim 1923 yıllında Tabur Köylü Muhittin Usta adında biri yapımına başlamıştır. Rizeli İbrahim Usta tarafından tamamlanmıştır. Kulenin inşaatı tam 1 yıl sürmüştür.

Kule, yaklaşık olarak 21 metre yüksekliğe sahiptir. Şerefesine çıkmak için 41 basamak merdiven bulunmaktadır. Bu sebeple kuleye çıkmak bir hayli zordur. Kulenin saati ise İsviçre’den makine aksamı ise Almanya’dan getirilmiştir günümüzde halen sağlamlığını korumaktadır.

                     Bayburt Saat Kulesi Nerede?                   

Kule, Bayburt ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Bayburt’un merkezine bağlı Şeyh Hayran Mahallesinde bulunur. İl merkezinin kuzey kısmında yer alır. Kule şehrin her tarafında görünmektedir.

            Bayburt Saat Kulesi’ne Nasıl Gidilir?           

Buraya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür. Hususi aracıyla gelmek isteyenler Bayburt şehir merkezine geldiğinde yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.