Bayburt’ta Gezilecek En iyi 10 Yer – Bayburt Gezi Rehberi

Bayburt’ta Gezilecek En iyi 10 Yer – Bayburt Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bayburt’ta Gezilecek En iyi 10 Yer – Bayburt’un Tarihi, Mimarisi, Camileri, Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Doğu Anadolu’yu Karadeniz Bölgesine ağlayan ve Tarihi Trabzon – Erzurum İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Çoruh Nehri Kıyısında bulunan bu yerin tarihi M.Ö 3000’li yıllara dayanmaktadır. Bayburt Şehiri’ni M.Ö 770 – 665 yılları arasında Azziler tarafından kurulduğu söylenmektedir.

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı geçmişten günümüze birçok tarihi eser kalmıştır. İpek Yolu Kervanının geçtiği Korhan Köprüsü, Tarihi Hikâyeleri ile meşhur Dede Korkut’un Kümbeti, Geçmişten Günümüze tarihi eserler bulacağınız Bayburt Müzesi ve daha çok gezilip görülecek yerler bulunuyor.

Bu yazımızda sizlere Bayburt ilinde gezilecek Tarihi, Turistik ve Doğal güzellikler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Bayburt’da Gezilecek En İyi 10 Yer             

                                1- Bayburt Kalesi                                  

Bayburt Kalesi tarihi geçmişi içinde Roma, Ermeni, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmıştır. Bu dönemlerde tadilat gören kale günümüze iyi durumda ulaşmıştır. Bu alanda arkeolojik kazılar ve restorasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Türkiye’nin 3. En büyük kalesidir.

Kalenin birçok kısmında çini süslemelerini görmek mümkündür. Bayburt kalesi aynı zamanda Karadeniz’i Basra körfezine bağlayan ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır.

                                  2- Baksı Müzesi                                   

Karadeniz’in en büyük alanına sahip olan müze alanı yaklaşık 40 dönüm üzerinde kuruludur. Kütüphane, Seminer ve Konferans Alanları, Sergi Salonları, Hediyelik Eşya Stantları, Kafeterya  ve Konaklama alanlarıyla gelen misafirlerine keyifli anlar yaşatmaktadır.

                                   3- Saat Kulesi                                     

Bayburt Saat Kulesi Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra 30 Ekim 1923 yıllında Tabur Köylü Muhittin Usta adında biri yapımına başlamıştır. Rizeli İbrahim Usta tarafından tamamlanmıştır. ŞEhir merkezinde bulunan bu yapı Bayburt ilinde görülmesi gereken yeler arasında yer almaktadır.

                                4- Korgan Köprüsü                             

Tarihi ipek yolu, Bayburt – Gümüşhane güzergâhında bulunuyor. İpek yolunu kullanan kervanlar bu köprüden geçerlermiş. Klasik Selçuklu Köprülerinden olan bu köprü, Kesme taştan yapılmış, iki gözlü sivri kemerli bir yapıdır.

      5- Sırakayalar Şelalesi – Kavakyanı Şelalesi      

Bayburt – Erzurum karayolu üzerinde Sarıkayalar Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Köyün girişinde ufak bir şelale var daha içerilere girdiğinizde büyük şelaleyi göreceksiniz. 225 metrelik yükseklikten akarak görsel şov sunmaktadır. Piknik yapmak isteyenler için alanlar bulunuyor.

                               6- Çımağıl Mağarası                             

İl merkezine 35 km uzaklıkta bulunan bu mağarada, Su birikintileri, sarkıtlar, dikitler, mağara incileri, mağara çiçekleri, org desenli duvarlar, traverten basamakları ve doğal yapısı ile görülmeye değer güzelliktedir.

                          7- Aydıntepe Yeraltı Şehri                   

Kentin en önemli kültürel ve tarihi değeri olarak göze çarpan bu yer 3000 yıllık geçmişi ile şehrin görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. 2.2.5 metre yükseklikte ve hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan yapılması görenleri hayrete düşürmektedir.

                            8- Dede Korkut Kümbeti                       

Türk Dünyasında kabul gören Tarihi ve Kültürel öneme sahip önemli kişiler arasında yer alan Dede Kortkut’a ait mezardır. Merkez ilçeye bağlı Yıldırım (Masat) köyünde bulunan bu kümbet 9 yy. ortalarında yapıldığı söylenmektedir.

                               9- Yakupabdal Göleti                        

2014 yılında tabiat parkı olarak ilan alan içerisinde; Piknik Yapma, Olta Balıkçılığı, Yaban hayati Gözleme, Manzara Seyir Alanı, Doğa Yürüyüşleri ve Bisiklet sürme alanları ile birlikte yöre halkı tarafından en çok tercih edilen yerler arasındadır.

                       10- Şehit Osman Türbeleri                   

Bu alanda iki türbe bulunuyor. Saltuk oğullarına ait bu türbeler, Saltuk komutanlarından Mengüç Gazi’nin Kardeşi Osman ve Kız kardeşine aittir. Sarı taştan yapılan türbeler, taş işleme sanatının en güzel örnekleri arasında yer almaktadır.

 

Bayburt’ta Gezilecek En iyi 10 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.