Bayburt’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Bayburt Gezi Rehberi

Bayburt’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Bayburt Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Bayburt’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Bayburt ilinin Doğal Güzellikleri, Tarihi Eserleri, Müzeleri ve Akarsuları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Bayburt ili Hakkında Kısa Bilgi                    

Doğu Anadolu’yu Karadeniz Bölgesine ağlayan ve Tarihi Trabzon – Erzurum İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Çoruh Nehri Kıyısında bulunan bu yerin tarihi M.Ö 3000’li yıllara dayanmaktadır. Bayburt Şehiri’ni M.Ö 770 – 665 yılları arasında Azziler tarafından kurulduğu söylenmektedir.

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı geçmişten günümüze birçok tarihi eser kalmıştır. İpek Yolu Kervanının geçtiği Korhan Köprüsü, Tarihi Hikâyeleri ile meşhur Dede Korkut’un Kümbeti, Geçmişten Günümüze tarihi eserler bulacağınız Bayburt Müzesi ve daha çok gezilip görülecek yerler bulunuyor. Bu yazımızda sizlere Bayburt ilinde gezilecek Tarihi, Turistik ve Doğal güzellikler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Bayburt’ta Gezilecek En İyi 10 Yer                  

                               1-Bayburt Kalesi                                  

Türkiye’nin En Büyük 3. Kalesi olarak bilinen Bayburt kalesi aynı zamanda Karadeniz’i Basra körfezine bağlayan ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu sebeple önemli bir yerde bulunmaktadır. İçinde mağara ve Kilise kalıntıları bulunmaktadır. 1647’de Bayburt’u ziyaret eden Evliya Çelebi kale içinde 300 evlik bir mahalle ile Ebü’l Feth Cami’nin bulunduğu yazmaktadır.

                               2-Baksı Müzesi                                     

Baksı Müzesi, Bayraktar Köyü sınırlarında bulunuyor. Karadeniz’in en büyük alanına sahip olan müze alanı yaklaşık 40 dönüm üzerinde kuruludur. Kütüphane, Seminer ve Konferans Alanları, Sergi Salonları, Hediyelik Eşya Stantları, Kafeterya  ve Konaklama alanlarıyla gelen misafirlerine keyifli anlar yaşatmaktadır.

                                3- Saat Kulesi                                         

Bayburt Saat Kulesi Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra 30 Ekim 1923 yıllında Tabur Köylü Muhittin Usta adında biri yapımına başlamıştır. Rizeli İbrahim Usta tarafından tamamlanmıştır.

Kule yaklaşık olarak 21 metre yüksekliğe sahiptir. Şerefesine çıkmak için 41 basamak merdiven bulunmaktadır. Bu sebeple kuleye çıkmak bir hayli zordur. Kulenin saati ise İsviçre’den makine aksamı ise Almanya’dan getirilmiştir günümüzde halen sağlamlığını korumaktadır.

                            4- Korgan Köprüsü                                   

Tarihi ipek yolu, Bayburt – Gümüşhane güzergâhında bulunuyor. İpek yolunu kullanan kervanlar bu köprüden geçerlermiş. Klasik Selçuklu Köprülerinden olan bu köprü, Kesme taştan yapılmış, iki gözlü sivri kemerli bir yapıdır.

   5- Sırakayalar Şelalesi – Kavakyanı Şelalesi     

Bayburt – Erzurum karayolu üzerinde Sarıkayalar Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Köyün girişinde ufak bir şelale var daha içerilere girdiğinizde büyük şelaleyi göreceksiniz. 225 metrelik yükseklikten akarak görsel şov sunmaktadır. Piknik yapmak isteyenler için alanlar bulunuyor.

                            6- Çımağıl Mağarası                                  

İl merkezine 35 km uzaklıkta bulunan bu mağarada, Su birikintileri, sarkıtlar, dikitler, mağara incileri, mağara çiçekleri, org desenli duvarlar, traverten basamakları ve doğal yapısı ile görülmeye değer güzelliktedir.

                      7- Aydıntepe Yeraltı Şehri                          

Kentin en önemli kültürel ve tarihi değeri olarak göze çarpan bu yer 3000 yıllık geçmişi ile şehrin görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. 2.2.5 metre yükseklikte ve hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan yapılması görenleri hayrete düşürmektedir.

                               8- Dede Korkut Kümbeti                       

Türk Dünyasında kabul gören Tarihi ve Kültürel öneme sahip önemli kişiler arasında yer alan Dede Kortkut’a ait mezardır. Merkez ilçeye bağlı Yıldırım (Masat) köyünde bulunan bu kümbet 9 yy. ortalarında yapıldığı söylenmektedir.

                              9-Yakupabdal Göleti                             

2014 yılında tabiat parkı olarak ilan alan içerisinde; Piknik Yapma, Olta Balıkçılığı, Yaban hayati Gözleme, Manzara Seyir Alanı, Doğa Yürüyüşleri ve Bisiklet sürme alanları ile birlikte yöre halkı tarafından en çok tercih edilen yerler arasındadır.

                          10- Şehit Osman Türbeleri                      

Bu alanda iki türbe bulunuyor. Saltuk oğullarına ait bu türbeler, Saltuk komutanlarından Mengüç Gazi’nin Kardeşi Osman ve Kız kardeşine aittir. Sarı taştan yapılan türbeler, taş işleme sanatının en güzel örnekleri arasında yer almaktadır.

Bayburt’ta Gezilecek En İyi 10 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.