Bayram Gezilecek Yerler – Bayram Gezi Rehberi – İzmir

Bayram Gezilecek Yerler – Bayram Gezi Rehberi – İzmir

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bayram Gezilecek Yerler – Bayram Gezi Rehberi – İzmir  hakkında bilgiler vereceğiz.

Bayram Gezilecek Yerler – Bayram Gezi Rehberi – İzmir

1- Kalem Adası

İzmir’in Dikili İlçesi Bademli Köyü’nde bulunan Türkiye’nin ilk ve tek ada oteli olma özelliğini taşımaktadır. Ana karaya 450 metre mesafe uzaklıkta olan ada akvaryumdan farksız denizi, palmiyeleri ve süslü bitki örtüsü ile yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Kalem Adası Nerede-Nasıl Gidilir?

2- İzmir Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı, İzmir ilinin Menemen İlçesi Yamanlar Dağı mevkiinde yer almaktadır. İzmir’e 35 km, Karşıyaka İlçesine 23 km uzaklıktadır. Mevcut ulaşım yolu asfalt kaplı olup bol virajlı ve her virajda muhteşem körfez manzarasına sahiptir. Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Karagöl, piknik yapmak ve Kamp kurmak için son derece uygun. Gölün çevresinde tahta piknik masaları ve mangal yerleri hazır bulunmaktadır. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede-Nasıl Gidilir?

3- İzmir Çeşme 

Çeşme, İzmir ilinin batısında yer alan bir ilçedir. Doğudan Urla, kuzeyden Karaburun, batıdan Ege Denizi ile çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 5 metredir. Yüzölçümü 260 km²’dir

İzmir Çeşme Hakkında;

Çeşme sadece İzmir’in turistik bir ilçesi değil. Tüm Türkiye’nin gözde yerlerinden biridir. Tatil Sezonunda plajları tıklım tıklım olan, otellerinde yer bulamadığınız, Yerli ve Yabancı ziyaretçi akınına uğrayan Türkiye’nin gözde tatil mekânıdır. İzmir Çeşme Nerede-Nasıl Gidilir? Çeşme’de Gezilecek Yerler

4- Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti, İzmir ilinin Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Cilalı taş devrinden bugüne kadar ulaşmış Efes antik kenti sadece Türkiye de değil tüm dünyada eşi benzeri olmayan tarihi miraslar arasında yer almaktadır. Antik kentin kuruluşunun M.Ö. 6000 lere dayandığı bilinmektedir. Attikalı bir kralın oğlu olan Androklos tarafından kurulmuştur. MÖ 560’lı yıllarda Lidya Kralı Kroisos şehri fethetmiş. Sonrasında Perslerin ele geçirdiği Efes, MÖ 334 yılında Büyük İskender’in hâkimiyeti altına girmiştir. MÖ 133 yılında Bergama (Pergamon) Kralı III. Attalos öldüğünde, krallığı Roma halkına bırakmış. Böylece Efes kenti, Asya Eyaleti’nin bir parçası halini almıştır. Roma zamanında başkentlik yapmış ve dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis tapınağını içerisinde barındırmaktadır. MS 2. yüzyılda en görkemli dönemini yaşayan Efes kenti, Roma İmparatoru Augustus zamanında mermerden oluşan birçok anıtsal yapı inşaa edilmiştir.

OKUMALISIN  Erzurum Uzundere Cam Teras Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti?

Efes Antik Kenti ilk dönemlerinde Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan en önemli köprü ve liman kenti, tarihin ticaret merkezi, hatta dini olarak Hıristiyanlık’ın Hac merkezi olarak görülmektedir. Aziz Paul’un ve Aziz John ile Bakire Meryem’in bu bölgede bulunması ve Azizlerin İncil’e katkılarının buradan olması kentin önemini artıran temel etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Efes Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir?

5- İzmir Tarihi Asansör

İzmir’de günbatımı seyredebileceğimiz yerlerden biri olan Tarihi Asansör’dür. Tarihi Asansör, İzmir’in Konak ilçesinde bulunmakta olup, Mithat Paşa Caddesi ile Halil Fırat Paşa Caddesini bir birine bağlamaktadır.

1907 yılında Musevi işadamı “Nesim Levi (Bayraklıoğlu)” tarafından yaptırılan asansör, birinden diğerine 155 basamakla ulaşılan iki semt arasında hızlı ve kolay ulaşım sağlama amacıyla yaptırılmıştır.  Asansör kulesi 3 katlıdır. 1. Dünya Savaşı’nda asansörün alt katı; Kumarhane – orta katı; Fotoğrafhane – üst katı ise; Sinema olarak kullanılmıştır. Asansör zaman içinde çeşitli insanlara kiraya verilmiştir. İzmir Tarihi Asansör Nerede-Nasıl Gidilir?

6- İzmir Saat Kulesi

İzmir’in Konak Meydanı’nda bulunan ve İzmir’in simgesi haline gelen İzmir Saat Kulesi Osmanlı Padişahı Sultan 2.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yılını kutlamak amacıyla 1901 yılında İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, oğlu Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan oluşan bir komisyon tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. İzmir Saat Kulesi Nerede-Nasıl Gidilir?

7- Alaçatı 

Türkiye’nin saygın turizm merkezlerinden biri olarak bilinen Alaçatı İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle olmasına rağmen dünyaca ünlü bir güzelliğe ve turistik değere sahiptir. Antik dönemlerde Agrilla diye bilinen Alaçatı Osmanlı Devleti döneminde Alacaat adı verilen bir Osmanlı aşiretinin sınırlarında olduğu için ismi değişikliğe uğramıştır. Osmanlı Devleti döneminde Rumlar ve Türklerin birlikte yaşadığı bir bölge olan Alaçatı, zamanla günümüzde anıldığı isme kavuşmuştur.

OKUMALISIN  Baca Mağarası Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati - Muğla?

Ege Denizi’nin kıyısında bulunan bu bölge; tarihi taş evleri, rüzgâr sörfü için sağladığı imkanlar ve doğal güzelliği ile ilgi çekmektedir. Genellikle Çeşme ziyareti sırasında görülebilecek bir bölge olmasına rağmen Çeşme ilçesinden çok daha ön plana çıkan bu bölge çok gözde bir tatil mekanı oluşturmaktadır. Antik çağda yerleşim sağlanması ile birlikte günümüze kadar ulaşan bir yapısı bulunan bölgede Osmanlı İmparatorluğu’ndan ve Rum medeniyetlerinden izler bulunmaktadır. Alaçatı Gezi Rehberi – Alaçatı Gezilecek Yerler – Alaçatı Plajları

8- Şirince

Ülkemizde gezilecek en güzel turistik mekânlardan birisi olan Şirince köyü İzmir ilimizin Selçuk ilçesine bağlı bir bölgede bulunmaktadır. Buranın tarihi oldukça eskidir ve M.S. 5. Yüzyıla kadar dayanmaktadır.

1910 yılına kadar huzur içinde yaşayan Şirinceliler, Yunanistan’dan sürülmüş göçebelerin kışkırtmalarıyla hareketlenmeye başlamış, Balkan savaşı sırasında Osmanlı Devletine karşı zaman zaman direnişte bulunmuşlar. Kurtuluş savaşında Yunanistan tarafında yer alan bazı Şirinceliler Kurtuluş Savaşının kazanılmasıyla Yunanistan’a kaçmıştır. Köyde kalan birkaç yaşlı dışında da yapılan mübadele ile Şirinceliler Yunanistan’a yerleştirilmiştir. Cumhuriyet yıllarında İzmir Valisi olan Kazım Divrik Paşa’nın buraya yaptığı ziyareti sırasında böyle güzel bir yer Çirkince olamaz; olsa olsa Şirince olur.” demesiyle Çirkince Şirince olmuştur. İzmir’in Güzel Köyü: Şirince I İzmir Şirince Gezi Rehberi

Detaylı İzmir Gezi Rehberi İçin Tıklayın

Detaylı Antalya Gezi Rehberi İçin Tıklayın

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.