Anasayfa / Ege Bölgesi / Belen Kahvesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Belen Kahvesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Belen Kahvesi Nerede-Nasıl Gidilir? – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Belen Kahvesi Nerede;

Belen Kahvesi, Gevenes adıyla, Muğla ilinin Yatağan ilçesi Çaybükü Mahallesinde ovaya hâkim bir tepede yer almaktadır. Adına Hikâyeler yazılan, türküler söylenen bu yer Kelebekler vadisine bağlanan alternatif yolun güzel duraklarındandır. 2005 yılında Muğla Valiliği tarafından kamulaştırılıp restore edilerek tekrardan hizmete açılmıştır. Halk Arsında bilinen Aman Ormancı Türküsü Bu kahvede çıkan bir olay sonrasında bestelenmiştir.

Belen Kahvesi Hikayesi / Ormancı Türküsü Hikayesi

Hikâye, Köy Ağasının çocuğu olan Mustafa Şahbudak, ve onun en yakın arkadaşı Köy Muhtarı Tevfik Cezayir ve ”Sarı Mehmet” lakaplı Orman Memuru Mehmet’in arasında geçmektedir.

Belen Kahvesi’nde dama oynayan Mustafa ve Tevfik, Bir Temmuz gününde Belen Kahvesinde yine bir gün dama oynarken Ormancı Mehmet çıkagelir. Sarhoş bir halde olan Ormancı Mehmet, komşu Çiftlik Köyü’nde çıkan yangının evrak dosyalarının ilçeye gönderilmesini muhtardan ister. Evrakların ilçeye gönderilme işleri, köy bekçisi ile yapılmaktadır. Fakat Muhtar köy bekçisi başka bir evrakın teslimi için görevlendirilmiştir. Muhtar Tevfik, bunu ormancıya söyledikten sonra ormancıyla muhtar arasında tartışma başlar, bu tartışma büyüyerek kavgaya dönüşür. O esnada Ormancı belindeki kamasını çıkartır ve Mustafa’yı kolundan yaralar. Mustafa’da Kendini savunmak için belindeki tabancayı çıkartır ve ateş eder. Kurşun, yerde seker ve olayı yatıştırmak isteyen Mustafa’nın en yakın arkadaşı Muhtar Tevfik Cezayir’e isabet eder. Muhtar Tevfik hastaneye yetiştirilmeden hayatını kaybeder.

OKUMALISIN  Şeker Kanyonu Nerede-Nasıl Gidilir?

Bu acı olayın ardından köyde kalamayacağını anlayan Ormancı Mehmet İn, tayinini isteyerek Kavaklıdere Orman Müdürlüğü’ne atanır. Emekliliğinden sonra da orada yaşamaya devam eden Mehmet, 90’lı yılların başında hayatını kaybeder.

Belen Kahvesinde meydana gelen bu acı olaydan sonra Demirci Pisili Tahir Usta tarafından bestelenen ve zamanla hikâyesiyle de ülke geleninde büyük üne karışın ‘Ormancı Türküsü ’nü bestelenir.

 Belen Kahvesi’ne Nasıl Gidilir?

Belen Kahvesi, Muğla merkeze 40 kilometre uzaklıktaki Çaybükü Köyü’nde (Gevenes Köyü) bulunmaktadır.

İzmir-Muğla karayolundan yaklaşık 8 kilometre kadar içeride bulunan Belen Kahvesi, Muğla ilinin Yatağan ilçesine yakın bir yerdedir. Muğla-Yatağan arasında bulunan Belen Kahvesi, tabelalar yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz

Muğla-Yatağan arası 82 km olup ortalama 1 saat 10 dakika sürmektedir.

Yatağan –Belen Kahvesi arası 54 km olup, ortalama 1 saat 20 dakikadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sasalı Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Sasalı Kent Ormanı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sasalı Kent Ormanı – Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir