Belkahve Ata Anı Evi Nerede – Nasıl Gidilir – İZMİR

Belkahve Ata Anı Evi Nerede – Nasıl Gidilir – İZMİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ata Anı Evi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Ata Anı Evi Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldı – Anı evi içerisindeki Eserler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Anı Evi, İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bornova ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi(köyü) Belkahve Mevkiinde bulunmaktadır. İzmir merkeze yaklaşık olarak 24 km mesafede bulunmaktadır. Bornova ilçe merkezine ise 17 km mesafededir. 

Belkahve Ata Anı Evi Belkahve, Bornova Belediyesi tarafından 9 Eylül 2016 tarihinde açılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’in kurtuluş günü kenti ziyaret etmesi sebebiyle burada açılmıştır.

Buraya ziyarete gelenlerin tarihe yolculuk yapması için de çeşitli filmlerin izletilmesini ve savaştan kalma eşyaları sergilenmektedir. Türk Süvari Birlikleri’nin İzmir’e girişi sırasında dikilen Kuvay-i Milliye dönemi Türk Bayrağı, dürbünü, kalpağı ile Türk subay kılıcı, süngüleri, tüfeği, mermiler ve yine Türk askerlerine ait kütüklük ve harita çantası gibi işgal yıllarına ait eserler sergilenmektedir.

Ayrıca kitaplığın arkasında bulunan gizli bölümde ise döneme ait kahve fincanları ile gramofon, savaş planları, Sevr Anlaşması’nın ilk haritası, istiklal madalyaları, döneme ait şamdan telefon ve daktilo ile ilk baskı ‘Nutuk’ kitabı bulunmaktadır.

Vali Kazım Dirik’in 1926 ile 1928 yılları arasında Belkahve’de bulunan çeşmenin alınlığına koydurduğu ve daha sonra Mahallesi Camii bahçesinde bulunarak korumaya alınan kitabe Anı Evinde yer al maktadır. Bu kitabede Arap harfleriyle, ‘Vatanın ruhu büyük Gazi. Düşman ordusunu denize atarken bu çeşmenin bulunduğu Belkahve ’den İzmir ve denizi temaşa buyurmuşlardır’ ifadesi yer almaktadır. Buraya gelenleri bir de sürpriz bekliyor. Özel bir sistemli 2 koltuktan oluşturulan köşede isteyenler Atatürk ile yan yana oturuyormuş gibi fotoğraf çekilebiliyorlar.

Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’i düşman işgalinden kurtarışından hemen önce İzmir’i seyrettiği nokta Prof. Dr. Tankut ÖKTEM tarafından 1991 yılında yapılan 16 metre boyundaki ‘Atatürk Anıtı’ bu alanın tarihi önemini vurguluyor.
Bornova Belediyesi tarafından yapılan ‘Ata Anıt Evi’ ise Kurtuluş Mücadelemizi anlatan özel bir mekân. Bu alanda Türk Süvari Birliklerinin İzmir’e girişinde dikilen Kuva-i Milliye dönemi Türk Bayrağı ve savaş malzemeleri sergilenmektedir. Ayrıca İstiklal Mücadelesi ve Atatürk ile ilgili kitaplar da burada sergileniyor.

                Belkahve Ata Anı Evi Giriş Ücreti               

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                 Belkahve Ata Anı Evi Nerede?                       

Anı Evi, İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bornova ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi(köyü) Belkahve Mevkiinde bulunmaktadır. İzmir merkeze yaklaşık olarak 24 km mesafede bulunmaktadır. Bornova ilçe merkezine ise 17 km mesafededir.

           Belkahve Ata Anı Evi Nasıl Gidilir?                  

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile Bornova merkezden gelenler D300/E96 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. İzmir merkezden gelmek isteyenler ise D300 ve Ankara Asfaltı Cad. /E96 rotasını izleyerek ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Kavaklıdere mahallesine giden servilerle ulaşım sağlayabilirler. 988 numaralı otobüse binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.