Beşikli Mağara Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Hatay

Beşikli Mağara Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Hatay

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Beşikli Mağara Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                          Beşikli Mağara Nerede?                              

Beşikli Mağara, Hatay iline bağlı Samandağ ilçesi sınırları içerisinde,  Çevlik Ören yeri olarak bilinen bölge içerisinde bulunmaktadır. Titus Tünelinin yaklaşık 100 metre ilerisinde bulunan, mimari yapısı ve dekorasyonuyla büyük gösterişe sahip bi yerdir.

                   Beşikli Mağara Hakkında Bilgiler                  

Mağara içerisinde, Roma dönemine ait mezarların bulunduğu ve bu mezarlarında Roma döneminin ünlü soylu bir aileye ait olduğu söylenmektedir. Titus Tünelinin denize bakan tarafında bulunan girişe göre sağından devam ettiğinizde 100 metre ileride bulunan Beşikli Mağarası, kaya mezarlarının en geniş ve en ünlü yapısı olarak bilinmektedir.

Mağara içerisinde, bölüm bölüm ayrılmış tam on iki (12) tane mezar bulunuyor. Mezarlar arasında duvarlar bulunmaktadır. Taş tan yapılan bu mezarlar, taş sütunlardan oluşup merdivenlerden inilerek her birine ulaşabiliyorsunuz. Tamamen taş oyma işçiliği ile yapılmış bu yapılar görenleri adeta şaşkına çeviriyor, çok eski zamanlarda makine olmadan nasıl oyulduğu merek konusu.

                  Beşikli Mağara Giriş Ücreti  2023                   

 Giriş Ücreti 2023 yılı itibari ile 25 TL

Müze Kart Geçerlidir.

                 Beşikli Mağarası Ziyaret Saatleri                   

Mağara, 09.00 – 17. 00 saatleri arası ziyarete açıktır.

                     Beşikli Mağara ’ya Nasıl Gidilir?                

Beşikli Mağarasına ulaşmak için ilk önce Titus Tüneline gelmeniz gerekiyor, Tünele ulaştıktan sonra 100 metre ileride  bulunuyor.

Hatay İl Merkezi-Beşikli Mağarası 40 km,

Samandağı-Beşikli Mağarası 7 km,

Beşikli Mağarasına Samandağı ilçesinden hareket eden servislere binerek gidebilirsiniz.

Kendi Aracınızla gidecekseniz eğer, Samandağı ilçe merkezinden iki yol bulunuyor. Birincisi sahil yolundan gidilen yol ikincisi Cumhuriyet caddesini devam ederek Mağaracık Mahallesinden gidilen yol, Her iki yolda Antakya-Samandağı yolu olarak bilinen yol da birleşiyor, bu yoldan devam ettiğinizde Çevlik jandarma komutanlığını geçtikten sonra karşınıza gelen Titus Tüneli ve Beşikli Mağarası tabelasından dönerek gidebilirsiniz.

                        Yol Tarifi / Google Haritalar                            

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.