Beşiktaş Gezilecek Yerler – Beşiktaş Gezi Rehberi

Beşiktaş Gezilecek Yerler – Beşiktaş Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Beşiktaş Gezilecek Yerler – Beşiktaş Gezi Rehberi  Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                    Beşiktaş Hakkında;                               

Beşiktaş, İstanbul iline bağlı bir ilçedir. İstanbul’un Avrupa yakasında yer almaktadır. Doğusundan İstanbul Boğazı, kuzeyinden Sarıyer İlçesi, batısından Şişli İlçesi, güneyinden Beyoğlu İlçesi ile çevrelenmiştir. İstanbul Boğazı’nda kıyısının uzunluğu 8375 M olan ilçenin, 23 mahallesi bulunmaktadır. Yüz ölçümü 11 km² dir

Beşiktaş, İstanbul’un kültür, sanat ve eğitim başkenti olmakla birlikte, aynı zamanda Ortaköy, Arnavutköy, Kuruçeşme ve Bebek semtleriyle birlikte Boğaziçi’nin en değerli bölgesidir. Abbasağa, Akatlar, Arnavutköy, Bebek, Etiler, Gayrettepe, Levazım, Levent, Merkez Köyler, Ortaköy ve Türkali Beşiktaş ilçesinin semtleridir.

Beşiktaş Çarşısı, Beşiktaş semtinin kalbinin aktığı ve son derece hareketli bir yerdir. Aynı zamanda meşhur Beşiktaş taraftar grubunun da merkezidir. Beşiktaş Meydanı, Beşiktaş semtinin kalabalık ve canlı yerlerinden birisi. Beşiktaş Meydanı, aynı zamanda Barbaros Meydanı olarak da adlandırılmakta ve Beşiktaş semtinin kalabalık ve canlı yerlerinden birisidir. Kesinlikle gezilmesi gereken yerlerdir.

Beşiktaş Gezilecek Yerler – Beşiktaş’ta Görülmesi Gereken 16 Yer?

            1) Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami)            

Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami) İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş turistik semtlerinden biri olan ve Ortaköy’de yer almaktadır. Mecidiye Köprüsü Sokakta bulunmaktadır.

Ortaköy Cami Tarihi 1853 yılına kadar uzanan bu yapı Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Caminin mimarı Nigoğos Balyan’dır. Caminin minaresi de geleneksel Osmanlı mimarisinden farklılıklar göstermektedir. Cami Barok üslubunda inşa edilmiştir.

                                          2) Yıldız Sarayı                              

Yıldız Sarayı Kanuni döneminden itibaren av sahası olarak kullanılan orman alanının içerisine, annesi Mihrişah Sultan’ın kullanması için 18. yüzyılın sonunda III. Selim tarafından inşa ettirilmiş. Yapımı 1807 yılında tamamlanıyor.

Tamamlanmasının ardından çevresine köşkler, servis binaları ve parklar sayesinde Yıldız Sarayı kompleks bir yapıya bürünmüştür. Bu özelliği sayesinde dönemin Osmanlı sitilinden farklıdır. Büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına şahitlik etmiş bir yapıdır.

                             3) Dolmabahçe Sarayı                              

Dolmabahçe Sarayı’nın bulunduğu yerde Evliya Çelebinin yazdığı bilgiler ışığında Yavuz Sultan Selim’in bir köşk yaptırdığı bilgisine ulaşılmaktadır. Daha sonra I. Ahmet zamanında, mekân taşla doldurulur ve köşk büyütülür. Sarayın ve yerleşimin adı buradan gelir. Bugünkü yapı 1842 yılında I. Abdülmecit tarafından inşa ettirilmiştir. Bu yapı Karabet Baylan’a inşa ettirilir. Yapımı 1853 senesine kadar inşası devam etmiştir. Bu saray hem ikamet olarak hem de resmi makam olarak kullanılmıştır. Abdülmecit’ten sonra kardeşi Abdülaziz’de bu Saray’da yaşamıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra Atatürk’ün İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Konutu olan Dolmabahçe Sarayı, 10 Kasım 1938 tarihinde Atatürk’ün öldüğü yer olması münasebetiyle Cumhuriyet tarihinde ayrı bir önem taşımaktadır.

                      4) Yıldız Parkı (Yıldız Korusu)                     

Yıldız Parkı (Yıldız Korusu) İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İstanbul’un neredeyse en çok ziyaret edilen bölgesi olan Ortaköy civarında bulunuyor. Sahilden Yıldız Teknik Üniversitesi’ne kadar uzanan oldukça geniş bir alanı içerisine alıyor. Yıldız Parkı’nın girişi ise Beşiktaş-Ortaköy arasında, Çırağan Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Yıldız Parkı, İstanbul’un orta yeri olarak tabir edilecek bir konumdadır. Şehir kalabalığının olmadığı, kaostan ve trafik yoğunluğundan uzak rahat bir nefes alınabilecek bir yerdir. Eğer kalabalıktan uzaklaşarak kafa dinlemek istiyorsanız bu park tam size göre. Ayrıca boğaza karşı güzel bir kahvaltı keyfi de yapabilme şansına sahipsiniz. Hafta sonları kalabalık olması sebebiyle erken gelmenizi tavsiye ederim.

                                       5) Çırağan Sarayı                              

Çırağan Sarayı 17. yüzyılda Kazancıoğlu Bahçeleri olarak bilinmektedir. XVII. yüzyıl başlarında “Kazancıoğlu Bahçesi” ismi ile anılan bu yerde saltanata ait ilk yapı IV. Murad’ın kızı Kaya Sultan’ın yalısıdır.

1857 yılında Sultan II. Mahmut tarafından saray yapılmıştır. 1871 yılında yeni sarayın yapımı Abdülaziz tarafından tamamlanmıştır. Bu dönemde eski sarayın tahta binası yıkılmış ve yeni taştan temeller oluşturulmuştur. Paha biçilmez işlemeli kapısı Vortik Kemhacıyan tarafından yapılmıştır.

                                         6) Ihlamur Kasrı                             

Abdülmecit’in yaptırmış olduğu Merasim Köşkü ve Maiyet Köşk’ü olarak adlandırılmış iki kasırdan asıl Ihlamur Kasrı’nın Merasim Köşkü olduğu söylenmektedir.

Kesme taştan inşa edilmiş yapı dikdörtgen planlıdır. Taşların üzerine, sultanlar tarafından yapılan atışların tarihleri ve dereceleri yazılmıştır. Birbirine yakın olan iki kasırdan biri olan Maiyet Köşkü yapısal anlamda daha sade olup kullanış amacının sultan ve haram kadınları için olduğu söylenir.

    7) Küçük Mecidiye Cami (Ortaköy Teşriye Cami)   

Küçük Mecidiye Camii (Ortaköy Teşriye Camii) İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş turistik semtlerinden biri olan ve Ortaköy’de yer almaktadır. İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Beşiktaş Çırağan caddesi ile Yıldız Sarayının Park girişinin köşesinde Çırağan Sarayı karşısında bulunmaktadır.

Küçük Mecidiye Camii 1848 yılında Sultan I. Abdülmecit tarafından inşa edilmiştir. Caminin mimarları saray Baş mimarı Garabet Amira Balyan ve Nigoğos Balyan’dır.

                          8) Yıldız Hamidiye Cami                             

Yıldız Hamidiye Camii Beşiktaş’ın tarihi yapıları arasında yerini almaktadır. II. Abdülhamit’in isteği üzerine 1885-1886 yılları arasında yaptırılmıştır ve mimari yapısı gerçekten büyüleyici bir özelliğe sahiptir. Caminin planını bizzat II. Abdülhamit tarafından çizildiği söylenmektedir.

                              9) Vişnezade Cami                                    

Vişnezade Cami 1664 tarihinde Şeyhülislam Zekeriya Efendi’nin torunu ve Vişne Lütfullah Efendi’nin oğlu Kazasker Vişnezade Mehmet İzzet Efendi tarafından inşa ettirilmiştir.

Cami günümüze kadar pek çok restorasyon geçirmiştir. Bu cami 1995 yılında elektrik kontağından çıkan yangın sonuncu dört duvardan ibaret kalmıştır. Bunu üzerine Sait Akbıyık tarafından aslına uygun olarak restorasyonu yapılarak 1997’de yeniden ibadete açılmıştır.

                    10) Güzelce Ali Paşa Türbesi                          

Güzelce Ali Paşa on yedinci asırda Osmanlı Devleti’nde görev almıştır. Yüzünün güzel olmasından dolayı “Güzelce” lakabı takılmıştır. Sultan II. Osman devri Sadrazamlarındandır. İstanköy’de 1575 senesinde dünyaya geldi. Babası İstanköy’lü Ahmet Paşa’dır. Anne tarafında peygamber soyunda gelmektedir. Çocukluğu ve gençliği denizlerde geçti. Mart 1621’de safra kesesi iltihabı dolayısıyla vefat etmiştir.

              11) Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi              

Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş vapur iskelesinin tam karşısında yer almaktadır. Beşiktaş Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Sinan Paşa caminin karşı tarafında yer alan Deniz Müzesi ile bitişiktir.

Türbe Barbaros Hayreddin Paşa’nın son yıllarında oturduğu yalısının yakınında inşa edilmişti. Sonraları bu yalı ortadan kalkmıştır. Türbenin çevresinde de zamanla geniş bir hazîre teşekkül etmişti. 1944’e doğru burada bir Barbaros anıtı yapılması kararlaştırıldığında türbenin etrafı açılmıştır.

                          12) İstanbul Deniz Müzesi                         

İstanbul Deniz Müzesi Türkiye’nin denizcilik ile ilgili en büyük koleksiyona sahiptir. Ayrıca dünyanın da sayılı müzeleri arasına girmeyi başarmıştır.

İstanbul Deniz Müzesi, 1897 yılında Müze ve Kütüphane İdaresi olarak kurulmuştur. Kuruluşuna destek olan isimler ise Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa, Miralay Hikmet Bey ve Yüzbaşı Süleyman Nutku ‘dur.

                                  13) Yıldız Saat Kulesi                             

Yıldız Saat Kulesi İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş ilçe merkezindeki Barbaros Bulvarı’na bağlı Serencebey Yokuşu üzerinde yer alıyor. Yıldız Camii avlusunun güneybatı köşesinde yer almaktadır

Yıldız Saat Kulesi Yıldız Sarayı kompleksine ait olan bir saat kulesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 1890 yılında yaptırılmıştır. Yıllara meydan okuyan bu yapı 1993 yılında onarımdan geçirilmiştir.

                    14) Saray Koleksiyonları Müzesi                   

Saray Koleksiyonları Milli Saraylar Daire Başkanlığı dönemin saray hayatı ve padişah ve ailelerine ait eşyaların sergilendiği bir müzedir. Proje kapsamında, ilk etapta 20.000 civarında objenin bu mekâna aktarılmasıyla oluşturulan Depo-Müze, ziyaretçilere de açık hale getirildi.

                             15) Sinan Paşa Cami                                 

Mimar Sinan tarafından 1550 yılında yapımına başlanan Sinan Paşa Camii Osmanlı Donanmasının Kaptan-ı Deryası olarak bilinen Sinan paşanın isteği üzerine yapılmıştır. Sinan Paşa Camiinin inşaatı 1555 yılında tamamlanmıştır.

                     16) Tuzbaba Cami ve Türbesi                       

Tuzbaba Cami 1490 yılında inşa edilmiştir. Tuz Baba namıyla tanınır. Gerçek ismi Halil Efendi’dir (1420-1500 yılları arasında yaşamıştır). Fetih döneminde Fatih Sultan Mehmet’in ordusundaki askerlerden biri iken tuz sıkıntısı çeken orduya tuz temin etmiş ve Fatihin Tuzcubaşısı olmaya hak kazanmıştır.

Tuzbaba Rufai tarikatına mensuptur. Halk arasında gösterdiği kerametler anlatılagelmiştir. Günümüzde de bu kerametlere olan inançtan dolayı Caminin Büyük Esma Sultan İlköğretim okuluna bakan duvarında türbenin dış yüzeyinde mermer çıkmanın üzerine tuz paketleri bırakılır

                             Beşiktaş Nerede?                                       

Beşiktaş İstanbul iline bağlı bir ilçedir. İstanbul’un Avrupa yakasında yer almaktadır. Doğusundan İstanbul Boğazı, kuzeyinden Sarıyer İlçesi, batısından Şişli İlçesi, güneyinden Beyoğlu İlçesi ile çevrelenmiştir. İstanbul Boğazı’nda kıyısının uzunluğu 8375 M olan ilçenin, 23 mahallesi bulunmaktadır. Yüz ölçümü 11 km² dir.

                               Beşiktaş Nasıl Gidilir?                            

Beşiktaş’a İstanbul’un her yerinden İETT otobüsleri, halk otobüsleri, deniz otobüsü, metro, metrobüs veya minibüsler ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Beşiktaş Gezilecek Yerler

Beşiktaş Gezilecek Yerler

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.