Beth Yaakov Sinagogu Nerede – Nasıl Gidilir?

Beth Yaakov Sinagogu Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Beth Yaakov Sinagogu Nerede – Nasıl Gidilir? Heybeliada Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Beth Yaakov Sinagogu, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada sınırları içerisinde, adanın kuzeydoğu kıyısında yer alır. Sinagog Orhan Sokakta yer almaktadır.

1940’larda yaz aylarında tatil için Heybeliada’ya giden Yahudilerin sayısı 250 aileyi geçince adada bir sinagog ihtiyacı duyulmuştur. Bu kişilerin ibadet edebilmesi için İlk başlarda Rum İlkokulunun bir kısmında ibadet edilmiştir.

1953 yılında Galata-Beyoğlu-Kasımpaşa-Şişli Cemaati (günümüz Neve Şalom Vakfı) adına tescil edilen arsada, gerekli yasal izinlerin alınmasından sonra çok kısa bir sürede inşa edilen Heybeliada Sinagogu 10 Haziran 1956 Pazar günü ibadete açıldı.

1997 yılına kadar yaz aylarında her gün sabah-akşam dualarına açık olan sinagog, daha sonra adadaki Yahudi yazlıkçı sayısının azalması sonucu sadece belirli gün ve dualarda ibadete açıktır.

Beth Yaakov Sinagogu Nerede?

Beth Yaakov Sinagogu, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada sınırları içerisinde, adanın kuzeydoğu kıyısında yer alır. Sinagog Orhan Sokakta yer almaktadır.

Beth Yaakov Sinagogu Nasıl Gidilir?

Heybeliada’ya gitmenin tek yolu denizyoludur. Özellikle yaz aylarında gün içinde binlerce kişinin ziyaret ettiği adalara İstanbul’un çeşitli iskelelerinden çok sayıda sefer düzenlenmektedir. Heybeliada ada vapurlarının en işlek noktalarından birisidir. Heybeliada’ya İstanbul Deniz Otobüsü, Dentur, Turyol, Mavi Marmara, Prens Tur ve İstanbul Şehir Hatları ile ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Kounos Antik Kenti - Kaya Mezarları Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti?

Eminönü’nden

Eminönü’nden Heybeliada’ya gitmek isteyenler için iki ayrı seçenek vardır. Hem hafta içi hem de hafta sonu ulaşmak mümkündür.

İlk seçenek şehir hatlarında sefer yapan vapurlardır. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Gün içerisinde sık biçimde sefer düzenlemektedir. Eminönü-Adalar arası yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir.

İkinci seçenek ise Eminönü iskelesinden hareket eden Turyol firmasına ait olan vapurlardır. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Kadıköy’den

Kadıköy-Heybeliada arasında iki şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir hatları vapurları ya da Turyol firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Bostancı’dan

Heybeliada’ya ulaşımın en hızlı ve kolay güzergâh Bostancı iskelesidir. Bostancı iskelesinden ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır.

Şehir hatları vapurları ya da Mavi Marmara firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Mavi Marmara firmasına ait tekneler sabah 6.40’dan itibaren ortalama olarak bir saatte bir sefer yaparak bu hizmetini gece 00.15’e kadar sürdürmektedir.

OKUMALISIN  Homeros Vadisi Nerede - Nasıl Gidilir?

Kartal’dan

Heybeliada’ya Anadolu yakasından yakın güzergâh ise Kartal iskelesidir. Prens tur sabah 06.00 ile akşam 21,00 arasında çok sayıda karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Bakırköy’den

Heybeliada’ya uzak olan Bakırköy’den sefer düzenleyen tek firma Turyol’dur. Haftanın 7 günü sadece gidiş-dönüş tek sefer düzenlemektedir. Sabah gidiş akşam dönüş olarak düzenlenmiştir.

Yalova’dan

Heybeliada’ya Yalova ilinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır. Bu firmanın 10.30-18.10 şeklinde düzenlemiş olduğu tek bir seferle Heybeliada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avcılar’dan

Heybeliada’ya Avcılar ilçesinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır.  Dentur Avrasya firmasının gün içinde sadece gidiş-dönüş olmak üzere, 09.15’te kalkan vapurun Heybeliada’dan kalkış saati ise 17,30 olarak belirlenmiştir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.