Beyazıt Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Fatih / İSTANBUL

Beyazıt Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Fatih / İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Beyazıt Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne zaman Yapıldı ve Kim Yaptığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Beyazıt Cami Hakkında Bilgiler                        

Cami, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fatih ilçesindeki Beyazıt mahallesinde yer almaktadır. Merkezi bir alanda yer almaktadır. Semti adıyla aynı olan Beyazıt’tır.

Bizans döneminde Theodosius Forumu olarak bilinen en büyük meydanında; yani şimdi ki, Beyazıt Meydanı’nda konumlanıyor. Bu görkemli cami ve külliyesinin kim tarafından inşa edildiği, kesin olarak bilinmemekle birlikte dönemin tanınmış mimarları tarafından inşa edildiği tahmin ediliyor.

 İstanbul’un fethinin ardından şehirde Selatin Cami kurulmuştur. İstanbul’da 1509 senesinde meydana gelen büyük deprem ardından hasar gören Cami’nin küçük onarımının ardından, ileriki senelerde onarımını Mimar Sinan tamamlamıştır. Mimar Sinan’ın Cami’yi güçlendirmek için kemer inşa ettiği bilinir. 1683 yılımda çıkan yangın sonucunda minare külahları tutuşmuş, 1743 yılında minaresinden birine yıldırım düşmüştür. Camiizarar görmüştür. Cami’nin merkezi yerde bulunması üzerine esnaflar bu çevrede hizmet vermeye başlamıştır.

Cami içerisinde; hamam, medrese, tabhaneler, sıbyan mektebi ve kervansaray bulunmaktadır. Caminin külliyesinin inşası dağınıktır. Kesin olarak mimarının kim olduğu bilinmemekle beraber, ünlü mimarlardan, Mimar Hayrettin, Mimar Yakupşah, Mimar Sultanşah ya da Mimar Kemaleddin tarafından yapıldığı konusunda söylentiler vardır. Caminin haziresinde II. Beyazıt’ın mezarı yer alır.

                         Beyazıt Cami Nerede?                             

Cami, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fatih ilçesindeki Beyazıt mahallesinde yer almaktadır. Merkezi bir alanda yer almaktadır. Semti adıyla aynı olan Beyazıt’tır.

                    Beyazıt Cami’ne Nasıl Gidilir?                

Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer alan Camine toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.
Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 32A, 38, 77A, 90B, 97G, HVİST-12 otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.
Tramvay ile gelmek isteyenler,Bağcılar – Kabataş arası hizmet veren  T1 hattını kullanmalıdır.
Ayrıca Metro ve Marmaray ile de ulaşım mevcuttur.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.