Beykoz (Mecidiye) Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Ziyaret Saatleri

Beykoz (Mecidiye) Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Ziyaret Saatleri

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Beykoz (Mecidiye) Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Ziyaret Saatleri Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Beykoz (Mecidiye) Kasrı Hakkında;                

Beykoz (Mecidiye)Kasrı, İstanbul ilinin Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Beykoz ilçesine bağlı Yalıköy semtinde Hünkâr İskelesi olarak anılan alanın güneyinde bulunmaktadır.

Kasrın yapımı 1845 yılında Mısır valisi Mehmet Ali Paşa tarafından başlatılmış; paşanın ölümü üzerine, 1854’te oğlu tarafından tamamlatılmış ve dönemin padişahı Sultan Abdülmecid’e (1839-61) hediye olarak sunulmuştur. Batılılaşma dönemi mimarlığının bir örneğidir. İstanbul’daki en eski kasırlar arasında bulunmaktadır.

İki katlı ve simetrik yapılı olan binada orta sofalı şema tercih edilmiştir. Yapının bahçesinde iç duvarları istiridye kabukları ile bezenmiş “dağ hamamı” olarak anılan küçük bir dinlenme köşkü mevcuttur. Osmanlı geleneğinde bulunan serdap köşklerinin 19. yüzyıldaki bir uygulaması olarak görülen köşk, sıcak yaz günlerinde serin bir ortam sunmaktadır. Yaklaşık yetmiş bin metrekarelik geniş bir arazi üzerinde bulunan Mecidiye Kasrı’nın etrafı manolya, çam ve ıhlamur ağaçlarıyla dolu, ferah bir koru tarafından çevrelenmiştir.

OKUMALISIN  Aslanbey Mesire Alanı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti-Kahramanmaraş

1.Dünya Savaşı sırasında kız yetim evi (Daru’l-Eytam) olarak hizmet veren Mecidiye Kasrı, 1920’li yıllarda bir çeşit göz rahatsızlığı olan trahomlu hastaların tedavisi amacıyla kullanıldıktan sonra Boğaz Komutanlığı himayesine geçmiş, 1953 yılında ise Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na devredilmiştir. Bakanlığın gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarının ardından Yüksek Tahsil Gençliği Prevantoryumu olarak kullanılmaya başlanan yapı, bu dönemde bir kez daha restore edilmiş ve binanın harap olmuş bezemeleri Güzel Sanatlar Akademisi öğrencileri tarafından eski görünümüne kavuşturulmuştur. Çalışmalar sırasında parkeleri, mermer kaplamaları ve korusu yeniden elden geçirilen Beykoz Kasrı, 1963 yılına gelindiğinde prevantoryum yerine Beykoz Çocuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 23 Aralık 1997 tarihinde Milli Saraylar’a bağlanan kasrın devir işlemleri 1999 yılında tamamlanmıştır. Son olarak 2010 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 2016 yılında tamamlanan Mecidiye Kasrı, 2017 yılının nisan ayında müze-saray olarak ziyarete açılmıştır.

                      Beykoz Kasrı Ziyaret Saatleri                     

Beykoz (Mecidiye) Kasrı Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan kasır sabah 09:00ile akşam 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

OKUMALISIN  Hz. Yuşa Camisi Nerede - Nasıl Gidilir - İSTANBUL

                  Beykoz (Mecidiye) Kasrı Nerede?                 

Beykoz (Mecidiye)Kasrı, İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Beykoz ilçesine bağlı Yalıköy semtinde Hünkâr İskelesi olarak anılan alanın güneyinde bulunmaktadır.

                        Beykoz Kasrı Nasıl Gidilir?                        

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler 121A, 136, 136B, 15BK otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Minibüs ya da dolmuş ile gelmek isteyenler DOLMUŞ: D-65 hattına binerek gelebilirler.

Vapur ile gelmek isteyenler ise BEYKOZ – YENIKÖY hattına binerek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.