Beyşehir Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Milli Parkı Giriş Ücreti – KONYA

Beyşehir Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Milli Parkı Giriş Ücreti – KONYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Beyşehir Gölü Nerede – Nasıl Gidilir –  Milli Parkı Giriş Ücreti – Neler Yapılır ve Göl  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                          Beyşehir Gölü Nerede?                               

Göl, İç Anadolu Bölgemizde, Konya İlinin Beyşehir ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Akdeniz bölgesinin göller yöresi adı verilen bölge sınırları içerisinde bulunur.

Beyşehir Gölü, Van Gölü ve Tuz Gölü’nden sonra Ülkemizin En Büyük 3. Gölü olarak bilinmektedir. Konya ili Beyşehir İlçesinde bulunan ve toplam 86 bin 855 hektarlık bir alanı kaplayan göl, deniz seviyesinden 1,121 metre yükseklikte yer almaktadır.

Göl’ün Yüz ölçümü 650 km’dir. Türkiye’nin En Büyük Tatlı Su Gölüdür. Göl, Isparta ve Konya olmak üzere, iki ili, Beyşehir, Hüyük, Şarkîkaraağaç, Yenişarbademli olmak üzere 4 ilçeyi kapsayan bir alana sahiptir.

Beyşehir Gölü, birçok adaya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu Adalardan bazıları İğdeli, Akburun, Kızkulesi, Mada, Yılanlı, Külbent adalarıdır.  Mada Adası, adaların en büyüğüdür ve Ada içinde küçük bir köy de bulunur.

1993 yılında milli park statüsü kazanan Beyşehir Gölü ve Milli Parkı, Milli Park olmasından dolayı koruma altına alınmıştır.

Gölde çok çeşitli balık türleri bulunmaktadır. Sazan, Dalgıç, Levrek, Çiçek balığı Turna, Aynalı Sazan ve Kadife Balığı gibi pek çok balığa ev sahipliği yapmaktadır. En çok sazan balığı elde edilir. Ayrıca Yaban Ördeklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Göl’de, 900’ü aşkın bitki türü, 153 kuş ve 14 sürüngen türüne de rastlanır.

Selçuklu Sultanının Kubad-Abad Sarayı ve kız kulesi ve kuş adası, Milli parkın hemen bitişiğinde gölü besleyen Hititlerden kalma Eflatun Pınarı ve Anıtları, Ahşap mimarisi ile tarihi Eşrefoğlu Camii ve külliyesi bulunmaktadır.

                   Beyşehir Gölünde Neler Yapılır?                  

Göl ve çevresi turistik bir yer olduğu için Ankara-Isparta-Konya-Burdur ve civardaki şehirlerden günübirlik ya da hafta sonu tatili için gelen turist sayısı oldukça fazladır. Eşsiz doğa manzarasıyla gelenleri etkileyen göl yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği bir doğal güzelliktir.

Milli park alanı içerisinde olmasından dolayı, göl çevresinde çeşitli spor aktiviteleri de yapılmaktadır. Bunlardan bazıları  su sporları, dağ sporları ve av sporları ve Trekking yapma şansınız bulunuyor.

Beyşehir Gölünde yaz dönemlerinde yöre halkı ve turistler tarafından plaj olarak kullanılan koyların bulunmaktadır. En iyi plajları arasında ise Üstünler, Kara diken, Bademli kıyıları ile Budak, Kıreli ve Tolca kıyıları sayılabilir. Gölde yüzmek iyi bir alternatif olabiliyor.

Beyşehir gölü ve milli parkta; olta balıkçılığı, yaban hayatı gözlemciliği, dağ yürüyüşü, ve piknik alanlarının dışında jeep safari güzergahları ile çadır ve karavanla kamp yapma imkanı da sunmaktadır.

     Beyşehir Gölü ve Milli Parkı Giriş Ücreti 2024     

Şahıs  ……………………………… 10 TL

İndirimli Şahıs…………………. 5 TL

Bisiklet……………………………. 10 TL

Motorsiklet …………………….. 20 TL

Otomobil, Kamyonet ……….. 30 TL

Minibüs …………………………. 90 TL

Midibüs …………………………. 120 TL

Otobüs………………………….. 280 TL

1 Ünite Çadır yeri bedeli (4 kişilik) günlük …….. 150 TL

1 Ünite karavan / moto – karavan yeri bedeli (günlük)…. 185 TL

         Beyşehir Gölü Çevresinde Gezilecek Yerler?       

Beyşehir Eşrefoğlu Cami, Konya ilinin Beyşehir ilçesine bağlı İçerişehir mahallesinde bulunmaktadır. Anadolu’daki ahşap direkli camilerin en büyüğü ve orijinali olduğu söylenmektedir.

Taşköprü: Osmanlı Devleti’nin ilk sulama projesi olarak bilinmektedir. Konya Ovası’nı sulamaya yönelik olarak inşa edilmiştir. 15 Gözü bulunan köprü aynı zamanda baraj görevi görmektedir. 1997 yılından itibaren ise trafiğe kapatılmıştır.

Beşik Kayası: Hitit Tanrı heykelleri olarak bilinen tarihi eserler 7 metre uzunluğunda ve tek bir parça kayaya oyularak meydana getirilmiştir.

Kubad Abad Sarayı: Sultan Alâeddin Keykubad’ın emriyle 1226-1236 yılları arasında inşa edilmiştir. İkamet etmek için yapılmış bir Selçuklu mimarisidir. Sarayın en önemli özelliği Türk saray külliyesinin en eski örneği olmasıdır.

          Beyşehir Gölü ve Plajları Hakkında Bilgiler          

Ülkemizin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir gölü ve kıyıları plaj olarak kullanılmaktadır. 10 bin kişinin rahatlıkla kullanabileceği 3 km uzunluğu bulunan plajda yüzebilirsiniz. Aynı zamanda su sporu, çadır kampı ve karavan parkları da diğer alternatifler arasındadır.

Doğal kumlardan oluşan plajda birçok su sporunun yanı sıra, Gezi Teknesi, hız teknesi ve çarpışan botlar gibi aktivitelerde bulunuyor. Plajın çevresinde oturup manzara keyfini sürebileceğiniz, Çay-Kahve içebileceğiniz kafeteryalar, market, soyunma kabinleri, duş gibi hizmetlerde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Okan dedi ki:

  Süper bir yermiş burası:))

 2. Mustafa Çolak dedi ki:

  Güzeldir şehrimiz sizi de şehrimizi ziyaretinize bekleriz.

  1. Seyyah Çağlar dedi ki:

   Mustafa Bey, Daha önce gelmiştik, tekrar geldiğimizde sizler ile görüşmek dileğiyle..

 3. Nazmiye dedi ki:

  Merhaba paylaşımınız için teşekkürler. Aracımız yok Konya’ya hızlı tren ile geleceğiz oradan Beyşehir’en rahat nasıl gidebiliriz?