Bilecik’in En İyi 10 Piknik Alanı – Bilecik’de Piknik Yapılacak Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bilecik’in En İyi 10 Piknik Alanı – Bilecik’de Piknik Yapılacak Yerler – Piknik – Mangal ve Kamp İmkanları  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bilecik’in En İyi 10 Piknik Alanı – Bilecik’de Piknik Yapılacak Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bilecik’in En İyi 10 Piknik Alanı – Bilecik’de Piknik Yapılacak Yerler – Piknik – Mangal ve Kamp İmkanları  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                    Bilecik’in En İyi 10 Piknik Alanı                   

                          1) Bozcaarmut Göleti                                 

Bilecik ilinin Bozüyük ilçesi yakınlarında bulunan Bozcaarmut Göleti, el değmemiş doğasıyla görülmeye değer bir yerdir. Göleti temiz havası, sessizliği ve güzel kuş sesleri ve eşsiz göl manzarasıyla muhteşem bir yerdir. Gölet el değmemiş doğası, gölü çevreleyen çam ağaçları, sessizliği ve güzelliğiyle ziyaretçilerin vazgeçemedikleri bir doğa harikasıdır.

         Bozcaarmut Göleti Kamp Alanı Hakkında         

Kamp alanına gelmeden önce tüm eksiklerinizi tamamlayın çünkü burada herhangi bir market-Büfe bulunmuyor. Aracıyla gelecekler, göl kenarındaki geniş alanlara bırakabilirsiniz. Aracınızla girecekseniz giriş ücreti olarak cüzi miktarda bir ücret alınıyor.

Kamp yeri için özel bir bulunmuyor, Göl kenarında Düzlük alan çok fazla yok Gölün arka tarafına doğru gidince düzlük alan bulabilirsiniz. Bozcaarmut Gölet’inde Çeşme ve tuvalet bulabilirsiniz. Birkaç noktada piknik masası bulunmaktadır. Kamp eksiklerinizi tamamlamak için en yakın yer olan Pazaryeri oldukça büyük bir ilçe. Tüm ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilirsiniz. Ateş yakmak serbest.(lütfen daha önce ateş yakılan yerleri kullanınız) Bozcaarmut Göleti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – Piknik

2) Küçükelmalı Tabiat Parkı 

Park, Bilecik ilinin Pazaryeri ilçesi sınırları içerisinde Küçükelmalı köyünde bulunmaktadır. Pazaryeri ilçesine 10 km, Bilecik iline 40 km, Bursa iline 80 km uzaklıktadır. Tarım Orman Bakanlığının Bilecik Şube Müdürlüğünün Doğa Koruma ve Milli Parklara bağlı Doğal Yaşam Parkıdır. İçerisinde bulunan Gölet’i ve doğası ile muhteşem bir yerdir.

Bilecik ilinde Gezilecek yer arayanlar veya Kamp – Mangal – Piknik yapacak yer arayanların mutlaka görmesi gereken bir yer diyebiliriz. Yaz – Kış gidebileceğiniz bu yer muhteşem doğası ve atmosferi ile gelen misafirlerini büyülemektedir.

Tabiat Parkı içerisinde; Yürüyüş yolları, Ahşap İskele, WC, Mescit, Çocuk Oyun Alanları, Piknik Masaları, Barbeküler, Çeşme, Kamp Alanları ve Yöresel satış noktaları yer almaktadır. Küçükelmalı Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – BİLECİK

3) Türbin Mesire Alanı

Bilecik ilinin Bozüyük ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bozüyük ilçesine bağlı Saraycık Mahallesinde bulunur. Bozüyük ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 38 km mesafede bulunur.

Türbin Mesire Alanı, etrafı yeşil alanlarla dolu bol bol temiz havanın bulunduğu bir yerdir. Burada piknik alanı, çocuk oyun alanı, lokanta ve çeşme gibi hizmetler sunulmaktadır. Özellikle hafta sonu tatillerinde tercih edilecek bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çocuklu aileler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilmektedir. Yaz döneminde yoğunluk artmaktadır. Yamaçtaki şelaleden jeneratör vasıtasıyla elektrik üretimi yapılması ve söz konusu jeneratörün türbininden bölge bu isimle anılmaktadır.

Semaver Yapmak – Ateş Yakmak – Mangal Yapmak Yasaktır.

        Türbin Mesire Alanı’nda Mangal Yapılır mı?       

Evet Yapılır.

Fakat, Görevliler tarafından Gazlı Ünitelerde Mangal yapılıp dizlere veriliyor.

Türbin Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Bilecik

4) Harmankaya Kanyonu

Harmankaya Kanyonu, Bilecik ilinin Yenipazar ve İnhisar ilçeleri arasında yer almaktadır. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 60 km mesafededir. Harmankaya Kanyonu’nun Giriş noktası Karahasanlar Köyü, Çıkış noktası ise Harmanköy ‘dür. Karahasanlar Köyü istikametine doğru 7 km’dir. Harmanköy ile Harmankaya Kanyonu arasındaki mesafe ise yaklaşık 4 km’dir.

Kanyon yaklaşık olarak 3 km uzunluğa sahiptir. Kanyonun giriş kısmı yaklaşık olarak 5 metredir. Kanyon duvarlarının yüksekliği 300 ila 600 metre arasında değişmektedir. Yarıca bu kanyon içerisinde iki büyük şelale bulunmaktadır. Bu şelaleler 20 ve 25 metre yükseklikten akmaktadır. Bunların dışında küçük birçok şelale mevcuttur. Bu bölge 2013 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Yaklaşık olarak 260 hektarlık alanı kapsamaktadır. Sit alanı olması sayesinde doğal güzelliğini korumayı başarmıştır.

Bu bölgede gerekli malzemeleri kendiniz getirmeniz dahilinde mangal veya piknik yapabilme şansına sahipsiniz. Çayınızı içebileceğiniz ufak bir işletme bulunmaktadır. Kanyonu keşfetmek amacıyla belediye ile işletmenin ortak olarak yaptığı yaklaşık 20 dk. ile 30 dk. yürüme mesafesinde patika bir yolu kullanmalısınız.

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – YALOVA

5) Kurşunlu Mesire Alanı

Mesire Alanı Bilecik ilinin Gölpazarı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Gölpazarı ilçesinin Kurşunlu Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bilecik Kent merkezine yaklaşık olarak 41 kilometre mesafede yer almaktadır. Gölpazarı ilçe merkezinin 8 km güneybatısına konumlanmış durumdadır.

Piknik alanı içerisinde Çeşme, kamelya, barbekü ve yürüyüş yolları yer almaktadır. Burada piknik yapmanın yanı sıra Doğa yürüyüşü, çadır ve karavan kampı yapabilme şansına sahipsiniz. Herhangi bir tesis bulunmadığı için mesire alanına gelmeden önce tüm ihtiyaçlarınızı alıp gelmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle şehrin kalabalığından bunalmış kişiler için bulunmaz bir yerdir. Bulunduğu konumdan dolayı çok temiz olan havası sizi yürüyüş yapmak için kendisine çekmektedir. Kurşunlu Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Bilecik

6) Çakırpınar Mesire Alanı 

Mesire Alanı Bilecik ilinin Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Çakırpınar Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 7 km mesafede yer almaktadır.

 

Burası hem merkeze yakınlığı hem de doğasının güzelliği sebebiyle tercih edilmektedir. Çam ağaçları ile çevrili bir alan içerisinde yer almaktadır. Şehrin kalabalığından uzak kuş sesleri eşliğinde hem kafa dinleyip hem de piknik yapabilme şansına sahipsiniz. Ayrıca fotoğraf tutkunları için de paha biçilmez manzaralar yer almaktadır. Çakırpınar Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Bilecik

7) Pelitözü Gölü 

Göl, Bilecik merkez sınırları içerisinde yer almaktadır.  Bilecik kent merkezine bağlı Pelitözü Köyünün sınırlarında bulunur. Kent merkezine yaklaşık olarak 7 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Göl, yeşil ile mavinin buluştuğu eşsiz güzellikteki bir yerdir. Kendisine hayran bırakmaktadır. 213.50 hektar alana sahiptir. Bu göl sulama amaçlı oluşturulmuştur. Etrafı çam ağaçları ile çevrilidir.

Bu göl özellikle hafta sonları yoğun ziyaretçi akımına uğramaktadır. Bunda ulaşımın kolay olması etkili olmuştur. Göl çevresi ziyaretçilerine hizmet amaçlı düzenlemeleri mevcuttur. Burada piknik alanı vardır. Burada piknik, yürüyüş ve gölde deniz bisikletleri ile gezinti yapabilirsiniz.

Ayrıca çay bahçeleri ve gözleme evleri de mevcuttur. Burada konaklamak isteyen ziyaretçiler Göl çevresinde çadır kurabilme şansına sahiptirler. Karavan ile Konaklamak için uygun alanlar bulunuyor.

Pelitözü Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – BİLECİK

8) Bilecik (Atatürk) Kent Ormanı Piknik Alanı

Mesire Alanı Bilecik ilinin Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 2 km mesafede yer almaktadır. Bilecik-Eskişehir yolu üzerinde Edebali Vadisi’ne yakın biçimde konumlanmış durumdadır.

Kent Ormanı, 1965 yılında ağaçlandırılmaya başlandı. 2005 yılında Belediye ve İl Orman Müdürlüğü’nün iş birliğiyle Atatürk Ormanı’nın 53 hektarlık alanı düzenlenerek halkın hizmetine açılmıştır. Bu orman alanı içerisinde piknik yerleri, seyir terasları, çocuk oyun alanı, yürüyüş Yolları, spor alanları, özel işletme, Cafe, Düğün Salonu, otopark Mescit, spor kondisyon Parkı, WC ve sosyal donatı alanları bulunmaktadır. Bu sebeplerden dolayı kent sakinlerinin ve ziyaretçilerin en çok uğradığı yerlerin başında geliyor. Bilecik (Atatürk) Kent Ormanı Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

9) Erikli Tabiat Parkı

Tabiat Parkı Bilecik ilinin Bozüyük ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bozüyük bağlı Erikli Köyü sınırları yakınında bulunmaktadır. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 57 km mesafede yer almaktadır.

Tabiat parkı yaklaşık olarak 674 dekar büyüklüğündedir. Bu alan Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2. Bölge Müdürlüğünce etüdü yapılmış ve taşıdığı tabii, kültürel kaynak değerleri ve rekreasyon potansiyeli sebebiyle 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu’nda yer alan tabiat parkı statüsüne uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple saha Bakanlık makamının 11 Haziran 2018 tarih ve 1202 sayılı olurları ile Erikli Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir”

Büyük şehirlere yakınlığı sebebiyle ilgi görmektedir. Bulunduğu coğrafya sebebiyle Flora ve fuanası oldukça zengindir. Kızılçam, Sarıçam, Karaçam, meşe, kayın, Gürgen, Köknar ve Ardıç gibi ağaç türleri yer almaktadır. Ayrıca burada çakal Kurt Sansar ayı tavşan ve birçok kuş türü bulunmaktadır. Erikli Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

10) Kömürsu Yaylası

YaylaBilecik ilinin Bozüyük ilçesinde yer almaktadır Bilecik Kent merkezine yaklaşık olarak 63 kilometrede bulunmaktadır. Bozüyük İlçe merkezinden yaklaşık 37 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Burası hem havasıyla hem doğasıyla Cennetten bir köşe gibidir. Özellikle buradaki bitki çeşitliliği ve yaban hayatı çok zengindir. Kayın Göknar Karaçam ve Ardıç gibi ağaçlar burada bulunmaktadır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında sizi kendisine doğa oluşturduğu renkler ile çekmektedir. Yayla sınırları içerisinde 4 farklı Kaynak Suyu bulunmaktadır ve çok faydalıdır Buraya gelen

Burada kamp, karavan turizmi, piknik, fotoğrafçılık ve Trekking yapma şansına sahipsiniz. Herhangi bir işletme olmamasından dolayı malzemelerinizi gelmeden almanızı tavsiye ederiz. Ziyaretçiler genellikle Kasım ayının ilk dönemlerinde kar yağışı olduğu sıralarda kamp yapmaktadırlar. Ayrıca yaz aylarında da serin olmasından dolayı tercih edilmektedir. Büyük şehirlere yakın olduğu için Çevre illerden gelenler de olmaktadır. Kömürsu Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Bilecik’in En İyi 10 Piknik  Alanı

Bilecik’in En İyi 10 Piknik  Alanı

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.