Bingöl Kös Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Bingöl Kös Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bingöl Kös Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir? Bingöl’de Bulunan Kaplıca ve İçmeler Hakkında bilgiler vereceğiz.

Bingöl Kös Kaplıcaları, Bingöl ilinin Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Ilıcalar Beldesinde bulunmaktadır. Ilıcalar Beldesinin merkezindedir. Bingöl il merkezine ise yaklaşık olarak 23 km dir. Bingöl – Karlıova karayolunun 20. km’sinde yer almaktadır.

Kös Kaplıcaları şifa bulmak isteyen birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yöre ismini bukunan kaplıcalardan almıştır. Kaplıca sularının araştırmalar sonucunda analiz edilerek hangi hatalıklara şifa olduğu bulunmuştur. 1981 de alınan numunelerin Ankara Refik Saydam Merkez Hıfzısıhha Enstitüsü Kimyevi Tahlil Şubesince yapılan tahlil sonuçları ve Ankara Numune Hastanesi Fizikoterapi ve Hidroterapi Kliniği Şefliğince yapılan tetkik ile sonuca varılmıştır. Kaplıca sularının bikarbonatlı, karbondioksitli ve karbon gazoz sular gurubunda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca suların bünyesinde Klor, Sülfat ve silikat gibi anyonlar ile demir ve alüminyum katyonları da mevcuttur.

Kaplıca suları içildiği zaman midenin çabuk boşalmasını sağlar. Hazmı artırıcı maden suyu olarak ta içilebilir. Tortu bıraktığı için ancak mahallinde içilebilir. Şişelenip nakledilemez. Banyo kürü olarak kullanıldığında Romatizma, kadın hastalıklarında, deri ve böbrek hastalıklarına faydalı olduğu bilinmektedir.

OKUMALISIN  Çermik Melike Belkıs Kaplıcası Nerede - Nasıl Gidilir?

Kaplıca bölgesinde birçok tesis yer almaktadır. Ayrıca her bütçeye uygun konaklama imkânı bulunmaktadır. Kaplıcaların 10 moteli, 1 oteli, 10 pansiyonu ikisi kapalı olmak üzere 3 yüzme havuzu, lokantası, çay bahçesi, araç parkı bulunmaktadır.

Bingöl Üniversitesi Uygulama Oteli ve Termal Tesisleri

Tesiste 36 yataklı otel, bay ve bayanlar için ayrı ayrı olmak üzere 2 adet 42 °C sıcaklıkta termal havuz, 2 adet vücut sıcaklığının altında havuz ve 2 adet termal havuz olmak üzere toplam 6 kapalı havuz bulunmaktadır. 2 Türk hamamı, 2 sauna, restoran, masaj ve dinlenme odalarından oluşan tesis, son derece modern bir görünüme sahiptir. Tesislere ait bütün sistemler, otomasyon programlı bilgisayarlar üzerinden kontrol edilmektedir. Kapalı alan dışında da bir tane açık yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca tesisler, Turizm ve Otelcilik Programında okuyan öğrenciler için uygulama alanıdır.

Bingöl Kös Kaplıcaları Nerede?

Bingöl Kös Kaplıcaları, Bingöl ilinin Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Ilıcalar Beldesinde bulunmaktadır. Ilıcalar Beldesinin merkezindedir. Bingöl il merkezine ise yaklaşık olarak 83 km dir. Bingöl – Karlıova karayolunun 20. km’sinde yer almaktadır.

OKUMALISIN  Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Bingöl Kös Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Bingöl merkezden Ilıcalar minibüsleri ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise Bingöl D300 ve Erzurum Bingöl Yolu/D950 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.