Bingöl Yüzen Ada Nerede – Nasıl Gidilir – Solhan

Bingöl Yüzen Ada Nerede – Nasıl Gidilir – Solhan

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bingöl Yüzen Ada Nerede – Nasıl Gidilir – Yüzen Adalar Tabiat Anıtı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                               Bingöl Yüzen Ada                                     

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah köyü Aksakal göl mezrasındaki Yüzen Ada, yörede yaşayan halk tarafından keşfed17ilmiştir. Bingöl-Solhan karayolunda 4.5 km uzaklıktadır. Yüzen Ada tamamen doğal bir oluşumdur. Gölün üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiş düz arazi üzerinde bulunan krater gölü konumundadır. Gölün şimdiki alanı 300 m2’nin üzerindedir. Gölün derinliğinin 50 metreden fazla olduğu düşünülmektedir. Yaz ve kış aylarında su seviyesi aynı kalmaktadır. Su tatlı ve berrak olup, herhangi bir madensel tuz ihtiva etmemektedir.

Gölün ortasında hareket eden üç ada vardır. Adalar göl içinde bağımsızdır. Üstüne binildiği zaman sal gibi her tarafa ağır ağır hareket etmektedir. Adanın üzerinde 4-5 tane bodur dişbudak ağacı mevcuttur. Çevredeki bitkiler gölün mevcut suyu ile beslenmektedir. Ada üzerinde bulunan ot kökleri sarılıcı olması nedeniyle toprak tamamen bitki kökleri ile kaynamış ve yapışmış durumdadır. Ayrıca gölün ortasında bulunan adanın yapısı incelendiğinde çayır, ayrık ot ve suda yetişen çeşitli bitkilerin ada üzerinde mevcut olduğu görülmektedir. Çevresi meşe ve yeşil alan ile kaplıdır.

Turna Gölü üzerinden üzerinde bulunan bu adaları korumak ve turizme kazandırmak amacıyla başlatılan ”Turizmin Anahtarı Yüzen Ada Projesi” ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı aracılığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ”Yüzen Adalar Tabiat Anıtı” olarak ilan edildi.

                Bingöl Yüzen Ada’sına Nasıl Gidilir?              

Yüzen Ada Solhan İlçesi Hazarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasında bulunmaktadır. İl Merkezine 45 Km. uzaklıkta bulunmaktadır. “Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca Bingöl’den Muş istikametine doğru ilerlerken Solhan ilçesine gelmeden 5 kilometre önce yol kenarında Yüzen Adalar tabelası görülmektedir. Toprak ve asfalttan oluşan yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki bu yol, sizi direkt olarak Yüzen Adalar’a götürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.