Bir Turizm Merkezi Alaçatı Nerede – Nasıl Gidilir – Alacatı Gezilecek Yerler

Bir Turizm Merkezi Alaçatı Nerede – Nasıl Gidilir – Alacatı Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bir Turizm Merkezi Alaçatı Nerede – Nasıl Gidilir – Alacatı’nın Tarihi, Mimarisi, Denize Girilecek Alanları ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Bir Turizm Merkezi Alaçatı                           

Türkiye’nin saygın turizm merkezlerinden biri olarak bilinen Alaçatı, İzmir ilinin Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle olmasına rağmen dünyaca ünlü bir güzelliğe ve turistik değere sahiptir. Antik dönemlerde Agrilla diye bilinen Alaçatı Osmanlı Devleti döneminde Alacaat adı verilen bir Osmanlı aşiretinin sınırlarında olduğu için ismi değişikliğe uğramıştır.

Osmanlı Devleti döneminde Rumlar ve Türklerin birlikte yaşadığı bir bölge olan Alaçatı, zamanla günümüzde anıldığı isme kavuşmuştur.

Ege Denizi’nin kıyısında bulunan bu bölge; tarihi taş evleri, rüzgâr sörfü için sağladığı imkanlar ve doğal güzelliği ile ilgi çekmektedir. Genellikle Çeşme ziyareti sırasında görülebilecek bir bölge olmasına rağmen Çeşme ilçesinden çok daha ön plana çıkan bu bölge çok gözde bir tatil mekanı oluşturmaktadır. Antik çağda yerleşim sağlanması ile birlikte günümüze kadar ulaşan bir yapısı bulunan bölgede Osmanlı İmparatorluğu’ndan ve Rum medeniyetlerinden izler bulunmaktadır.

                    Alaçatı Bölgesi’ne Has Özellikler                        

Özellikle Çeşme kumrusu gibi çok farklı lezzetleri tadabilmek için tercih edebileceğiniz Alaçatı bölgesinde konaklama işletmeleri ve mutfak özellikleri ile gece hayatı çok daha ayrı bir yer oluşturmaktadır. Dolu dolu bir hayata ve hareketli bir yaz mevsimine sahip olan bölgede alışveriş için organik pazarı ve yöresel ürünleri tercih edebilirsiniz.

Yaz mevsimi boyunca Ot Festivali, Uçurtma Festivali ve Sörf Şenliği gibi farklı etkinliklere sahip olan bölge aynı zamanda tarihi olarak da önem arz etmektedir. Mahalle genelinde taş evleri ve Renkli Sokakları ziyaret edebilir, Değirmenleri görebilir, organik pazardan alışveriş edebilir, sörf dersleri alabilir ve bisiklet turlarına katılabilirsiniz.

                       Alaçatı’da Neler Yenir?                                  

İlçe mutfağının özel lezzetleri arasında bulunan zeytin ve zeytinyağlı yemekleri, salataları, balık ve kırmızı et lezzetlerini, kabak çiçeği dolması, patlıcan böreği, Arnavut ciğeri, İzmir kumrusu ve Şirince böreği gibi lezzetleri deneyebilirsiniz.

             Alaçatı Konaklama İmkânı Nasıldır?               

Bölgede konaklama sağlamanız için gerekli lüks gerek uygun fiyatlı birçok konaklama işletmesi bulunmaktadır. Özellikle taş evler ve butik oteller ilçe atmosferini yansıttığı için tercih edilirken, sakin bir konaklama sağlayabilirsiniz. Eski zamanlarda özellikle sörf için tercih edilen bu bölge, günümüzde çok popüler bir konumda yer aldığı için yaklaşık 300’den fazla otel ile konaklama imkânı sağlamaktadır.

                           Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?                              

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı olan Alaçatı Mahallesi’ne ulaşım sağlayabilmeniz için öncelikle Türkiye’nin farklı kentlerinden havayolu, demiryolu ya da karayolu ile İzmir’e ve buradan Çeşme’ye ulaşmanız gerekir.

İzmir İl merkezine çok yakın mesafede bulunan Çeşme’ye ilçe minibüsleri veya özel araçlar ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Alaçatı’ya İstanbul’dan İzmir’e 1 saat süren uçuşla gidebilirsiniz. İzmir Havalimanı ile Alaçatı arası 80 km civarında araçla 45 dakika sürmektedir.

Havalimanında bulunan HAVAŞ servisleri ile Çeşme Otogarına gidebilirsiniz. Buradan  Minibüsler kalkmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.