Bodrum Gündoğan Gezilecek Yerler

Bodrum Gündoğan Gezilecek Yerler

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bodrum Gündoğan Gezilecek Yerler – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bodrum Gündoğan

Muğla ilini Bodrum ilçesinde Yalıkavak ile Göltürkbükü arasında kalan bir tatil semtidir. Bodrum ilçesinin kuzey tarafında yer alan bu semt Bodrum’un en sakin yerlerinden biridir. İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Geçmiş tarihiyle dikkat çeken yer,  Rumca’da ‘Güneşin Doğuşu’ anlamına gelen Farilya ismiyle anılırmış.  1961 yılında isim Türkçeleştirilmiş ve beldeye Gündoğan adı verilmiştir. Gündoğan beldesi, berrak deniziyle, mandalina bahçeleriyle ve sevimli insanlarıyla bilinen güzel bir semttir.

Bodrum yarımadasının her bir tarafı farklı güzelliklere ev sahipliği yapıyor, sizlere doğal güzelliklere sahip Gündoğan semti hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Yarımadanın Kuzey tarafında kalan Gündoğan ise Bodrum merkezinin turist kalabalıklarından uzak bir belde. Gürültüden, sesten, kalabalıktan uzak bir tatil beldesidir.

Bodrum Gündoğan ’da Gezilecek Yerler;

Zengin Tarihiyle, Muhteşem doğasıyla gezilmek için bekleyen semtte, tarihi Kral Mezarları,  Aziz Apostol Kilisesi, Osmanlı Kulesi ve Elli İki Merdiven Kilisesi geçmişten günümüze miras niteliğindedir.

OKUMALISIN  Antalya Ters Ev Aksiyon Parkı Nerede-Nasıl Gidilir?

Gündoğan tarihinin yanı sıra sahil ve Kumsallarıyla da bir başka güzeldir. Özellikle, mavi bayraklı plajlarıyla sizleri bekliyor. Mavi Bayraklı plajlarında yüzmenin keyfinin çıkartırken, Şnorkelle veya tüplü dalış yaparak Gündoğan’ın turkuaz denizinin altında gizlenen güzellikleri de görebilirsiniz. Havaların biraz rüzgârlı olduğu zamanlarda deniz sizlere sörf imkânı sağlamaktadır. Duygu Ormanı, olarak bilinen küçük bir ormanlık alan bulunuyor, bu alanda yürüyüşler yapabilir. Dinlenme yeri olarak kullanabilirsiniz.

Bodrum Gündoğan ’da Tekne Turu

Gündoğan’da tekne turuna ne dersiniz, semtin on beş dakika uzaklığındaki Apostol adasını ziyaret edebilir, adada bulunan Bizanslılardan kalma kiliseyi de görebilirsiniz. Tekne turunun bir başka durağı ise çok fazla kişinin bilmediği bir koy, Küçükbük Koyu sizleri bekliyor. Bu eşsiz koyda teknenin demir atmasıyla akvaryum gibi suyuna atlamak çok güzel bir duygu olsa gerek. Hattat Koyu, tekne turlarının vazgeçilmez adresidir.

Bodrum Gündoğan ’da Ne Yenir;

Gündoğan’da mutlaka uğramanız gereken lezzet durakları arasında, etkileyici manzarası ve Ege mutfağından nefis yemeklerini burada bulacaksınız. Denizden çıkan enfes balık türlerini burada bulabilirsiniz. Ve midye dolmanın, Yaprak sarmanın, zeytinyağlı yemeklerin en lezzetlisini tadabileceğiniz mekânlar burada. Sabah uyandınız, mandalina bahçelerinde açık büfe kahvaltıya ne dersiniz, işte tam yerindesiniz.

OKUMALISIN  Ocaklı - Munamak Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Bodrum Gündoğan ’a Nasıl Gidilir;

Gündoğan semtinden iki farklı güzergâh çıkmaktadır. Birincisi Yalıkavak’ tan gelen yol, Bir diğeri ise Torbadan gelen yol, Yalıkavak semtine 10 dakika, Torba semtine ise 20 dakika uzaklıktadır.

Bodrum merkezden kalkan Gündoğan dolmuşlarıyla rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Bodrum Marinadan kalkan teknelerle de Gündoğan’a gelebilirsiniz.

Gündoğan-Bodrum arası 22 km’dir. Gündoğan – Bodrum Merkez arası mesafe süre olarak yaklaşık 32 dakika sürecektir.

Gündoğan-Muğla arası ortalama 122 km uzaklıkta ve 2 saat 15 dakika sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.