Bodrum Karakaya Köyü – Gümüşlük Nerede – Nasıl Gidilir?

Bodrum Karakaya Köyü – Gümüşlük Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bodrum Karakaya Köyü – Gümüşlük Nerede – Nasıl Gidilir? – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bodrum Karakaya Köyü Nerede;

Muğla ilinin Bodrum ilçesi Gümüşlük beldesi yakınlarında bulunmaktadır. İki-üç katlı eski Rum taş evlerinden oluşan şirin bir köydür.800 yıllık tarihiyle ilçenin sessiz sakin doğallığı bozulmamış bir köyüdür.

Bodrum Karakaya Köyü Hakkında;

Bodrum ilçesinin yaklaşık 800 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Karakaya Köyü, 14. Ve 16. Yüzyıllar arasında korsan saldırılarından korunmak amacıyla Peksimet Dağının 450 metre rakımlı sarp kayalıklarını inşa edilmiştir.

Karakaya Köyü 35 haneden oluşmaktadır. Evlerin tamamı Gümüşlük Koyu’na hakimdir. Köydeki evler yamaçta bulunan taşlar kullanılarak yapılmıştır. Siyahı andıran kaya yapısı, köy isminin de Karakaya Köyü olmasını sağlamış.

Kayaların üzerine yapılan taş evlerden oluşan köy, Korsanlardan gizlenmek amacıyla yapıldığı için uzaklardan görülmüyor. Daracık patikaları, yamaçları, her mevsim rengarenk çiçekleriyle dikkati çekiyor.

Burada iki insanın geçebileceği kadar dar yerler bile cadde veya sokak olması biraz ilginç geliyor. Özelliklede büyük şehirde yaşayanlar için. Karakaya Köyü’nde günbatımını seyretmenin zevkini tatmanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

OKUMALISIN  Sarıgerme Halk Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Bodrum geziniz sırasında görmeden geçmemeniz gereken bir yer.

Bodrum Karakaya Köyü Nasıl Gidilir;

Muğla ilinin Bodrum ilçesi Gümüşlük beldesinde yer almaktadır. Bodrum merkezden gümüşlük yolunu takip ederseniz ulaşabilirsiniz. Bodrum’a ilçemize Ülkemizin hemen hemen her yerinden düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır.

Karakaya Köyü, Bodrum’dan Turgutreis yönüne giderken İslam haneleri Köyü’ne gelmeden sağa saparak Gümüşlük Beldesi’ne dönüldüğünde Dereköy’den sonra karşınıza çıkmaktadır.

Bodrum ile otogar arası oldukça yakındır. İlçe Otogardan kalkan minibüslerle gümüşlüğe rahatça uluşabilirsiniz.

Gümüşlük ile Bodrum arası yaklaşık 20-25 dakika sürmektedir.

Muğla merkezden 145 km uzaklıkta olup yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Milas-Bodrum Havalimanı’na 36 km. yaklaşık 40dk. mesafededir.

Datça, Didim ve Dalyan’dan gelmek isteyenler Bodrum’a deniz yoluyla da ulaşabilir. Turgut reis te inerek gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.