Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Nerede;

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde bulunun müze, Bodrum kalesinin içerisinde bulunmaktadır. Dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde, Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıkları da müzede sergilenen eserler arasında bulunuyor.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Hakkında;

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bünyesinde 13 adet sergi salonu bulunmakta olup dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahiptir.

Müzenin Sergi Bölümleri

1.Bölüm: Müze’nin ilk bölümünü olan yerde, ‘Amphoralar Sergilemesi’ nin olduğu yerdir. Müzenin en büyük eserlerinin olduğu yer olarak göze çarpıyor. Ayrıca en önemli özelliği Dünyanın en büyük Doğu Akdeniz Amphora koleksiyonu burada bulunmaktadır.

2.bölüm: Hamam’ın olduğu bölümdür. Hamam Bodrum kalesinin Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine geçtikten sonra yapılmıştır.

3.bölüm: Doğu Roma Batığı ve Şapel ’in olduğu bölümdür. Şapel, şövalyeler tarafından yaptırılmıştır. Kale Osmanlı Devleti hakimiyetine geçinde şapele bir minare eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Dördüncü bölümde, Bodrum-Turgut Reis, Yassıada’da batan Doğu Roma Gemisi sergilenmektedir.

4.bölüm: Cam Batığı olarak geçen ve çeşitli yüzyıllardan elde edilmiş olan cam eşyalar sergilenmektedir. Bu bölümün çoğu eseri Serçe Limanı Batığının cam koleksiyonundan oluşmaktadır.

5.Bölüm: İspanyol kulesi olarak da adlandırılan Yılan Kulesidir. 2 katlı olan yerin üst katında Doğum, yaşam ve ölüm anlatılırken, alt katında Amphora sergilemesi yapılmaktadır.

6.Bölüm: Alman Kulesi olarak adlandırılan yerde, Orta çağ şövalyelerinin yaşantıları sergilenmektedir.

OKUMALISIN  Uluburun Plajı Nerede - Nasıl Gidilir?

7.Bölüm: Alman kulesinin doğusunda yer alan yerde, forsaların mezarları sergilenmektedir. Şövalyeler döneminden kalan bu yerde mezarlar, iskeletler ve çeşitli eşyalar ve sikkeler bulunmaktadır.

8.Bölüm: Zindanın olduğu yerdir. Zindanda darağacı çukuru, önünde tabutluk, yerde prangalı gülle gibi eşyalarda dikkat çekicidir.

9.Bölüm: Ticaret teknesi olan Tektaş Batığının bulunduğu yerdir.

10.Bölüm: Karyalı Prenses Salonu olarak bilinen yerde lahit mezarın içinden çıkan iskeletler sergilenmektedir.

11.Bölüm, İngiliz Kulesi adı verilen yerdir. Şövalye ve leydi kostümleri bulunmaktadır. Mumlar ile aydınlatılan salon değişik bir ambiyansı bulunmaktadır.

12.Bölüm, Tunç Çağı Batıklarının sergilendiği bölümdür.

13.Bölüm: Komutan Kulesi olarak gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde Sergilenen Eserler;

Turgut Reis Yassıada Batığı

Osmanlı Devleti’nin egemenliğine girmesinin ardından minare eklenmesiyle camiye dönüştürülen şapelin içinde bir batık gemi ile sergilenmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda geminin 626 yılında battığı düşünülmektedir.

Batık kalıntılarından yola çıkarak yapılan teknenin 1/10 ölçeğindeki ayrıntılı modelini yakından inceleyebilirsiniz. Batık tekne içerisinde 850 adet amfora bulunmuş ve içlerinde üzüm çekirdekleri çıkmıştır. Buradan yola çıkarak çoğunluğunun şarap olduğu düşünülüyor. Şapelde bulunan aynı odada batığın bir maketi de bulunmaktadır.

Serçe Limanı Cam Batığı Kazısı

Serçe Limanı Cam Batığı, Dünyanın en önemli batıkları arasında yer almaktadır.1973 yılında Süngerci Mehmet Aşkın tarafından bulunmuş ve Sualtı Arkeoloji Enstitüsü tarafından kazı çalışmaları başlatılmıştır. MS 1025 yılında batırıldığı bilinmektedir.

Batık gemi, 32 metre derinlikte kıyıya yakın bir yerde bulunmuştur. Gemide, 2,5 ton kırık cam, işlenmiş cam artıkları ve cam külçeler ile 90 tane kırılmamış cam kap bulunmuştur. Gemi yaklaşık 16 metre uzunluğunda, 5 metre eninde ve 35 ton yükü taşıyabilecek kapasitededir.

OKUMALISIN  Gaziantep Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Tektaş Burnu Batığı

1999 – 2001 yılları arasında çeşme ilçesi yakınlarında yapılan kazılar sonucunda çıkarılan Tektaş Burnu Batığı da sergilenen eserler arasındadır. MÖ 400’lü yıllara ait olduğu söylenen batıkta amforalar ve kazılarda ortaya sonucu ortaya çıkarılmış buluntuları görmek mümkündür.

Ulu burun Batığı

Antalya-Kaş yakınlarında bulunan Batık, Saf bakır, öküz derisi, değişik formda külçeler bulunmaktadır. Ulu burun Batığında da çok sayıda bakır ve kalay külçelere rastlanmaktadır.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ziyaret saatleri;

15 Nisan / 2 Ekim Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30-Kapanış Saati: 18:30

3 Ekim / 14 Nisan Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30-Kapanış Saati: 17:30

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti;

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi kişi başı 30 TL ücret alınmaktadır.

65 yaş üstü ve müze kartı olanlara ücretsiz. Öğrenci indirimi bulunmaktadır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Müze Kart ili bir yıl içinde 2 kez girebilirsiniz.

Bir yıl boyunca Müze kart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir;

Bodrum’a ilçemize Ülkemizin hemen hemen her yerinden düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır

Bodrum ile otogar arası oldukça yakındır. Otogardan kalkan minibüslerle rahatça uluşabilirsiniz.

Datça, Didim ve Dalyan’dan gelmek isteyenler Bodrum’a deniz yoluyla da ulaşabilir.

Bodrum, Milas Havalimanı’na 36 km. yaklaşık 40dk. mesafededir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.