Anasayfa / Doğal Güzellikler / Bodrum Venedik Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Akyarlar – Muğla

Bodrum Venedik Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Akyarlar – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bodrum Venedik Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Kale’nin Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Bodrum Venedik Kalesi Hakkında;          

Venedik Kalesi, Muğla ilinin Bodrum İlçesi Akyarlar belde sınırında bulunmaktadır. Çok eski yıllardan günümüze kadar gelen bu yapı, Günümüzde kalıntılar halinde varlığını sürdüren Venedik Kalesi, Akyarlar beldesinde bulunan Aspat koyunun tepesinde kurulmuş tarihi bir yapıdır. Kalenin yapılış amacı, Genel olarak kalelerin yapılış hikayesiyle hemen hemen aynıdır. Bir zamanlar burada bir yerleşim birimi bulunuyormuş ve Venedik Kalesi de bu yerleşim birimini korumak amacıyla yapıldığı bilinmektedir.

Venedik Kalesi, bulunduğu konum açısından da önemlidir. Kale, Ege Denizini, Bodrum İlçesini ve Aspat Koyunu en iyi açıdan görülebildiği yere yapılmıştır. Venedik Kalesi. Bu durum kalesi bulunduğu bölgeye hâkim bir noktadadır.

İngilizler, Venedikliler, Fransızlar, Ruslar, İtalyanlar, Almanlar, İspanyollar ve Türkler arasında gidip gelmiş. Ancak esas olarak Venedikliler ve İspanyolların etkisini görebiliyorsunuz.

OKUMALISIN  Abana Hacıveli Kanyonu Nerede-Nasıl Gidilir?

Venedik Kalesi, Hem bulunduğu bölgede ki yerleşim yerini korumak hem de bir gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

Bodrum İlçesine geldiğinizde görülmeye değer yerler arasındadır.

Bodrum Venedik Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Akyarlara gelebilmek için öncelikle Muğla ilinin Bodrum ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Bodrum’a ülkemizin her bölgesinden hava yolu veya kara yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bodrum ilçe merkezinden Turgutreis’e giderken tabelaları izleyerek sola dönüp devam ederek ulaşabilirsiniz.

Bodrum Otogarı’ndan Akyarlar minibüsleriyle yaklaşık 20 km mesafedeki beldeye ulaşım mümkün. Şehir içi toplu taşıma seçeneklerinin sürekli ve düzenli olarak bulunuyor.

Akyarlara havayolu ile gelmeyi tercih ederseniz, Bodrum Milas Havalimanı en yakın yerdir. Havaalanından Bodrum’a hareket eden araçlarla ilçe merkezine gelip buradan Akyarlara geçebilirsiniz. Bodrum Milas Havalimanı’ndan ise ulaşımın yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Bodrum’a 21 km, Turgutreis’e 8 km, Milas-Bodrum Havalimanı’na 58 km uzaklıktadır.

  • Bodrum-Ankara yaklaşık 733 km (10 saat 50 dakika),
  • Bodrum-İstanbul yaklaşık 812 km (12 saat),
  • Bodrum-İzmir yaklaşık 265 km (4 saat),
  • Bodrum-Bursa yaklaşık 581 km (8,30 saat)
  • Bodrum-Muğla yaklaşık 133 km (2,30 saat) uzaklıktadır.
OKUMALISIN  Patara Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir