Bodrum Yel Değirmenleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUĞLA

Bodrum Yel Değirmenleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bodrum Yel Değirmenleri Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihçesi ve Mimari Yapısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

        Bodrum Yel Değirmenleri         

Değirmenler, Muğla ilinin Bodrum ilçesi sınırları içerisinde Gümbet koylarının tepesinde bulunmaktadır. Buradaki yel değirmenleri 18. yüzyılda inşa edilmiş olup; 1970’li yıllara kadar aktif olarak kullanılmıştır. Genellikle değirmenler, tepelerde, üzerinde bulundukları kayalardan kesilen taşlar ile yapılmıştır

Bodrumda bulunan yel değirmenleri, 18. yüzyılda inşa edilen ve 1970’li yıllara kadar motor ve makine ile üretimin başlamasıyla âtıl bir hal almıştır. 7 adet yel değirmeni inşa edilmiş, fakat günümüzde çoğu insanlarımız tarafından bozulmuştur. Sadece bir tanesinin pervanesi bulunuyor, ona zarar verilmemesi için çitlerle çevrilmiş durumdadır.

Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum Yel Değirmenleri

Yel değirmenlerinin Tepede olmalarının nedeni rüzgârı en verimli olarak almasıdır. Yapımı sırasında çevresinde bulunan taşlar kullanılmıştır. Bu taşlarla silindir bir kule inşa edilmiştir. Bu silindir kuleye rüzgâr yönüne göre dönüş sağlayabilen bir çatı konulmuştur. Pervanelerin bağlı olduğu çatıların işlevi ise çok önemli. Kolay dönmeleri için bolca yağlanan çatılar böylelikle rüzgârı her daim karşılarına alarak maksimum verim sağlanıyordu.

Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum Yel Değirmenleri

Geçmişte, zamanlarda ilçe ekonomisine oldukça fazla işlevi olan yel değirmenleri, buğday öğütmek amacıyla inşa edilmişlerdir. Daha sonra ki zamanlar da rüzgâr gücünden yararlanılarak su çıkarılmış, daha sonra da elektrik elde edilmiştir. Yel Değirmenleri, rüzgârın çevirdiği pervanenin gücü ile, değirmenin zeminine oturtulan sabit halde bulunan taşın üzerindeki değirmen taşının çevrilmesi sağlanmıştır. Sabit halde taşın üzerinde dönen taş 20 cm. kalınlığında, 180 cm çapında bir taş olurmuş. Rüzgârlı günlerde yel değirmenlerinin en verimli hali 1 saatte 20 teneke (320 kg) buğday kadar öğütürmüş.

Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum Yel Değirmenleri

Yel değirmenleri günde ortalama 120 teneke (2 ton) kadar buğdayı öğütebiliyormuş. Değirmenlerde buğday yanında arpa, mısır yarması ve bulgur öğütüldüğü de olurmuş. Günümüzde çok iyi durumda olmayan yel değirmenleri tarihiyle ve sahip olduğu deniz manzarasıyla görülmeye değerdir.

  Bodrum Yel Değirmenleri’ne Nasıl Gidilir?  

Değirmenler, Muğla ilinin Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Bodrum limanına çok yakın bir konumda yer almaktadır. Bodrum merkezden sahili takip edip giderseniz karşınıza çıkıyor

Bodrum’a ilçemize Ülkemizin hemen hemen her yerinden düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır.

Bodrum ile otogar arası oldukça yakındır. Otogardan kalkan minibüslerle rahatça ulaşabilirsiniz.

Osman Nuri Bilgin Caddesi üzerinden Haremtan Sokak ‘a dönüş yapın, sağ tarafta yel değirmenlerini göreceksiniz. Kısa bir yürüyüşle yel değirmenlerinin yanına ulaşabilirsiniz.

Datça, Didim ve Dalyan’dan gelmek isteyenler Bodrum’a deniz yoluyla da ulaşabilir.

Milas-Bodrum Havalimanı’na 36 km. yaklaşık 40dk. mesafededir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.