Bodrum’un En Güzel Plajları ve Koyları – Denize Girilecek Yerler – MUĞLA

Bodrum’un En Güzel Plajları ve Koyları – Denize Girilecek Yerler – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bodrum’un En Güzel Plajları ve Koyları – Bodrum’da Denize Girilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

              Bodrum’da Denize Girilecek Yerler                 

                       1- Gümüşlük Plajı                           

Bodrum ilçesinde bulunan Gümüşlük beldesinde mavi bayrak ödüllü bir halk plajıdır. Halk arasında Çayıraltı Halk Plajı olarak da bilinmektedir. Özellikle balık restoranları ile  ün yapmış Bodrumun en güzide yerlerindendir.

Gümüşlük plajı, yaklaşık 500 metrelik bir uzunluğa sahip. Plajın uzunluğu yaklaşık 120 metre genişliği ise 10 metre civarındadır. Gümüşlük, doğal liman şeklinde korunaklı bir yapıda olsa da batıdan esen rüzgarlardan etkilenebildiği için denizi dalgalı olabiliyor. Deniz orta şiddette dalgalı olsa da, denizin gelgitli olmasından ötürü girerken yinede dikkatli olmak lazım. Özellikle çocuklu aileler. Sahil ve deniz tabanı kum ile kaplı. Plajın oldukça bakımlı ve temiz olduğunu da söylemek lazım.

Gümüşlük Plajı Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYNIZ.

                                2- Bitez Plajı                                       

Bodrum ilçesine bağlı bir mahalledir. Daha önceki yıllarda Bodrum ilçesine bağlı bir köy iken, 2012 yılında Muğla’nın büyükşehir olmasıyla birlikte mahalle statüsünü almıştır. Bodrum’a 8 km uzaklıkta yer alır. Bitez, Tertemiz Denizi, Kumsalı ve Güneşi, Dondurmacısı ve Portakal bahçeleri ve Mavi Bayrak ödüllü plajına sahiptir. Bodrum’un güney batısında bulunan Bitez beldesi Bodrum ilçesinin en gözde tatil beldelerinden bir tanesidir.

Bitez beldesinin denizi kumlu ve sıcaktır Bodrum’un en uzun sahil şeridine sahiptir. Bitez, güzel koyu, plajı ve Deniziyle ünlüdür. Denizinin ünü nedir derseniz, Deniz Sörfü ’dür diyebiliriz. Sörf yapmak için yerli ve yabancı turistler buraya akın etmektedir. Sörfün yanı sıra, Deniz bisikleti, Kano da yapılacak bir başka sportif faaliyettir.

Bitez Plajı Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                        3- Bodrum Göltürkbükü                               

Bodrum ilçesinin bir mahallesidir. Göltürkbükü, Bodrum yarımadasın da kıyı boyunca uzanan büyük bir koydur. Gölköy ve Türkbükü köyleri eskiden iki ayrı köy iken birleşerek Göltürkbükü olmuştur. Göltürkbükü, Bodrum ilçe merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta yer almaktadır.

Gölköy ve Türkbükü olmak üzere iki köyün birleşmesiyle belde halini alan Göltürkbükü, gelen tatilcilere birçok plaj seçeneği sunuyor. Türkbükü daha çok ünlü isimlerin tatil yaptığı, lüks ve hareketli bir noktayken, Gölköy ise daha mütevazı ve sakin bir belde.  Türkbükü koyu, balıkçıların doğal sığınma alanıdır ve koyun çıkışında dil balıkları sürüsüne rastlayabilirsiniz. Gölköy ise, yeşil bir vadide kurulmuştur. Köyün her yerinde mandalina ağaçları bulunmaktadır.

Göltürkbükü Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                                4- Bodrum Akyarlar                                

Bodrum yarımadasının güneybatısında bulunan şirin bir mahalledir. Akyarlar, Muhteşem plajları ve balıkçılarıyla ünlü bir yerdir. Masmavi denizi ve temiz plajı ile Bodrum’un en güzel beldelerinden. Bodrum ilçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Yerel nüfusu yaklaşık 4000 civarıdır. Yaz aylarında akın eden tatilcileri saymazsak.

İlk yerleşim tarihi tam olarak bilinmese de Roma dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Tarihi dokusunu hiç kaybetmemiştir. Sokaklarında gezerken, Evlerin yapımında kullanılan taşlara bakıldığında eski bir Rum yerleşim yeri olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Akyarlar Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                          5- Ortakent Yahşi Plajı                             

Ortakent mahallesi, Bodrum Yarımadası’nın tam ortasında olmasından dolayı isminin Ortakent olduğu söylenmektedir. Bodrum yarımadasına gelen tüm ziyaretçiler, Yarımadanın tam ortasında olduğu için Ortakente yolu düşmektedir. Eskiden Bodrum yarımadasında Yahşi ve Ortakent adında iki köy bulunurmuş.

 

Ortakent Yahşi Plajı, Çok güzel bir koyu, Berrak ve Temiz suyu bulunmaktadır. Geniş ve büyük bir sahil plajı bulunuyor. Denizin suyu diğer koylara göre biraz serindir. Tabiri caizse çivi gibidir. Plajda uzun bir iskele bulunmaktadır. Burada güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca Plajı Mavi Bayraklıdır. Şnorkelle daldığınızda balık sürülerini görüyorsunuz. Sahilde özel ve halk plajı olmak üzere seçenekler bulunuyor. Halk Plajında Duş ve tuvalet bulunmaktadır. Ayrıca plajda restoranlar da çok uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz.

Ortakent Yahşi Plajı Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                       6- Karaincir Plajı                            

Bodrum ilçesinin saklı cenneti olarak bilinen Karaincir Plajı Pırıl suyu, altın sarısı kumu ile muhteşem güzelliktedir. Göl gibi dalgasız deniziyle yerli turistler tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir. Karaincir Plajının denizi, sessiz ve sakindir. Çok fazla kalabalık olmuyor, onunda birkaç nedeni bulunmaktadır.

 

Karaincir Plajının ismi, halk arasında kara incir olarak adlandırılan kaktüs meyvesinden almaktadır. Plajın, deniz seviyesi yavaş yavaş derinleştiğini için yüzmeye yeni başlayanlar ve çocuklu ailelerin için ideal bir yerdir. Sessiz, sakin ve huzurlu bir yer arayanlar için kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bir yerdir. Ağustos ayında dışarıda 35-40 dereceleri bulan sıcaklıklarda bile, suya atladığınızda soğukluğu hissediyorsunuz.

Karaincir Plajı Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                                 7- Aspat Koyu Plajı                            

Bodrum ilçesi Akyarlar mevkiinde bulunan bodrumun ilçesinin doğa ile iç içe, ter temiz koylarından bir tanesidir. Aspat koyu, 1. Derece sit alanı olmasından dolayı doğal güzelliğini koruyabilmiş, cennetten bir yerdir adeta.

Denizin rengi ve temizliği ile ilgili birkaç cümle yazmakta fayda var. Mavinin en güzel tonlarından birisine sahip oldukça temiz ve berrak bir denizi bulunuyor. Su altında dalış yapmak isterseniz deniz canlılarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Aspat Koyunun plajı çakıl kum karışımıdır. Özellikle çocuklu aileler deniz ayakkabısını sizlere tavsiye ediyoruz. Denizinden bahsedersek, suyu biraz serindir, havaların tam ısınmasını bekleyebilirsiniz. Deniz seviyesi için de yavaşça derinleştiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için son derece rahattır. Ama yine de çocuklarımıza dikkat etmekte fayda var.

Aspat Koyu Plajı Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                                       8- Gümbet Sahili                               

Gümbet ‘in ismi beldedeki üstü beyaz damlı çok sayıda sarnıçtan gelmektedir Bodrum’un hemen yanı başında güzel bir koyda yer alan ve son yıllarda özellikle yabancı turistler tarafından tercih edilen bir yerdir.

Gümbet‘in denizi sığ ve kumsalı uzundur. Suyun derinliği bir anda düşüp yükselmiyor. Bu açıdan özellikle çocuklu aileler için ideal bir tatil yeridir. Gümbet, Bodrum sahillerine göre kumsal açısında daha kumlu ve daha temizdir. Kum kalitesi orta seviyede ne beyaz ve ince nede inşaat kumu gibi çakıllı ikisinin tam ortasında. Deniz’e kumdan girilmesi ayrı bir güzelliktir.

Gümbet Sahili Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                              9- Peksimet Plajı                                        

Bodrum, 67 mavi bayraklı plajı ile, ülkemizin en çok mavi bayraklı beldelerinden biridir. Hal Böyle olunca yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir.

Peksimet Plajı, Halk plajı olmasından dolayı plaja giriş ücretsizdir. Plajda bulunan şezlonglar da Belediye’ye ait olduğundan dolayı herhangi ücret ödemeden rahatça kullanabilirsiniz. Plajda yalnızca şemsiye bulunmuyor, giderken yanınıza almayı unutmayınız.

Peksimet Plajı çok gelişmiş bir plaj değildir. Çokta kalabalık olmuyor. Bu yüzden sahil kenarında birkaç işletme dışında çok fazla işletme bulunmuyor. Plaja giderken hazırlıklı gitmenizde fayda var. Plaj da en büyük sıkıntı giyinme kabini ve tuvaletin bulunmaması, Yetkililerin bu konuyu bir an önce çözmesi gerekiyor.

Peksimet Plajı ve Denizinden bahsedersek, Sahil ve Denizin Tamamen kum olması çok güzel. Özellikle çocuklu aileler buradan çok memnun kalacaklardır. Küçük bir sahilinin olmasından dolayı plaj kalabalık olmuyor. Deniz suyunun ılık olması da ayrı bir güzelliktir.

Peksimet Plajı Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

                               10- Akvaryum Koyu                                

Bodrum ilçesinde Bitez ile Gümbet’in tam arasına denk gelen ve Adaboğazı olarak da geçen yerde bulunmaktadır.Tertemiz, cam gibi denizi ve içinde yaşayan deniz canlılarıyla yöre halkı tarafından Akvaryum’a benzetilmesinden dolayı akvaryum koyu denilmektedir.

Akvaryum Koyu, Doğanın bizlere sunduğu en büyük harikalardan biridir. Koyda mavinin her tonunu görebilir,hayvanlar aleminin ve deniz altının büyülü dünyasına şahit olabilirsiniz. Özellikle, Mavi tur yatlarının uğrak noktalarındandır. Her gece koyda demirleyen çok fazla yatı bir arada görebilirsiniz.

Akvaryum Koyunda denizdeki canlılardan bahsedersek, Kalamar açısından bereketli bir yerdir.kalamar avlamak isteyen ziyaretçiler buraya gelebilir. Ahtapot avlayanlar da olduğunu söyleniyor. Balık çeşidini gördüğümüzde neden akvaryum Koyu dendiğini anlıyorsunuz. Minik yengeç yuvaları, harika deniz kabukları, deniz yıldızları ve rengarenk balıklarıyla harika bir yerdir.ayrıca sizleri Hiç derinleşmeyen kumsalı da sizleri bekliyor.

Akvaryum Koyuna Nasıl Giderim diyorsanız, Genelde deniz yoluyla ulaşım var ya da yürüyerek dağdan bayirdan gidilen bir yol.

Akvaryum Koyu Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.