Boğazköy Müzesi (Boğazkale Müzesi) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Boğazköy Müzesi (Boğazkale Müzesi) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Boğazköy Müzesi (Boğazkale Müzesi) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

 Boğazköy Müzesi (Boğazkale Müzesi) Hakkında  

Boğazköy(Boğazkale) Müzesi , Çorum ilinin Boğazkale ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Boğazkale ilçesine bağlı Gülabi Bey Mahallesinde bulunmaktadır. Çorum il merkezine yaklaşık 87 km uzaklıktadır. İl merkezinde bulunan Boğazköy müzesi ile karıştırılmamalıdır.

1906 yılında Hattuşa’da başlayan bilimsel kazı çalışmalarında açığa çıkarılan eserler İstanbul Arkeoloji ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzelerine götürülmüşlerdir. Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Alman Arkeoloji Enstitüsünün iş birliği sonucunda yaptırılan yerel müze 12 Eylül 1966 yılında açılmıştır. Boğazkale Müzesi bu şekilde faaliyete geçmiştir. Müze 2001 yılında geniş çaplı bir restore çalışması görmüştür.

Hitit dönemine ait eserlerin ağırlıklı olduğu müzede; Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler de sergilenmektedir. Eski müze binasına yeni bir salon eklenerek yenilenen müzenin birinci salonunda Kalkolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Demir Çağı, Galat, Roma ve Bizans Dönemi eserleri, ikinci salonda ise Hitit Dönemi eserleri sergilenmektedir.

   Boğazköy(Boğazkale)Müze  Ziyaret Saatleri      

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

        Boğazköy(Boğazkale) Müze Giriş Ücreti           

Müze Giriş Ücreti 2023 Yılı Giriş Ücreti 70 TL

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                       Boğazköy Müzesi  Nerede?                      

Boğazkale Müzesi Çorum ilinin Boğazkale ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Boğazkale ilçesine bağlı Gülabi Bey Mahallesinde bulunmaktadır. Çorum il merkezine yaklaşık 87 km uzaklıktadır.

                    Boğazköy Müzesi  Nasıl Gidilir?              

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Çorum merkeze gelmelidir. Çorum otogarından Boğazkale ilçesine giden servislere binip ilçe merkezinde inip buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.