Bolaman Kalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Bolaman Kalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bolaman Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?  Ordu Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bolaman Kalesi Nerede?

Bolaman Kalesi Ordu İlinin Fatsa ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Bolaman Mahallesinde bulunur. Ordu şehir merkezine yaklaşık olarak 30 km, Fatsa ilçe merkezine ise 4 km mesafede bulunmaktadır. Bolaman Beldesinde yer almaktadır.

Bolaman Kalesi Hakkında;

Bolaman Kalesi, Ordu İlinin Fatsa ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Bolaman Mahallesi’nde bulunur. Ordu şehir merkezine yaklaşık olarak 30 km, Fatsa ilçe merkezine ise 4 km mesafede bulunmaktadır. Bolaman Beldesi’nde yer almaktadır.

Bolaman Kalesi ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklara göre Trabzon Pontus Rum İmparatorluğu zamanında yapıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Kalenin yapılış amacı Karakol ve Gözetleme amaçlıdır.  Kalenin yapımında kesme taş kullanılmıştır.

Kalenin iç ve dış olmak üzere iki bölümü bulunmaktadır. Batı kısmında yüksek duvarlar bulunmaktadır. İç bölümde ise şapel bulunmaktadır. 65 metre uzunluğunda bulunan Bolaman Kalesi üzerinde Osmanlı Devleti Döneminde bir konak inşa edilmiştir.

OKUMALISIN  Afganistan Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Bolaman Kalesi Nasıl Gidilir?

Ordu-Samsun karayolu üzerinde bulunan kaleye hususi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ordu merkezden gelenler D010/E70 ve Samsun-Ordu Yolu/D010/E70 üzerinden ulaşım sağlayabilirler. Samsun Karayolu üzerinden gelen ziyaretçiler ise Fatsa il merkezinden Bolaman Mahalle yoluna girince tabelalar sayesinde rahatça ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.