Abant Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Abant Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Abant Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Abant Gölü Tabiat Parkı Hakkında;                       

Abant Gölü Tabiat Parkı, Dört mevsim olağanüstü güzellikte görsellik sunmasıyla meşhurdur. İlkbaharda gitseniz gölün etrafında bulunan ağaçlarda açmaya başladığı tomurcukları- çiçekleri, Yazın gelmesiyle güneşi- gölün berraklığını ve muhteşem çam ağaçlarıyla çevrili ormanı, Sonbaharın gelmesiyle ağaçların yapraklarının renklerinin değişiminin

Bolu Abant Gölüne verdiği rengarenk doğa harikasını, Kış gelmesiyle birlikte yağan karın çam ağaçlarının üstüne örtü olması gölü ziyarete gelen misafirlere eşsiz güzellikler sunmaktadır.

Abant Gölü ve Abant Tabiat Parkı ziyaret severler için çok farklı aktiviteler sunmaktadır. Bunlara değinecek olursak ,Masalarla çevrili olan bölgede mangal yapma imkanı bulunuyor. Kamp kurabileceğiniz alanlar , Balık tutabileceğiniz yerler , yürüyüş yapma imkanı , Bisiklete binme imkanı sunmaktadır. Abant Gölüne gittiğinizde karşınıza dizi çekimi yapanları , klip çekenleri görürseniz hiç şaşırmayın ,herkes bu doğal güzellikten faydalanmaya çalışıyor.

Bolu Abant Gölü çevresinde yaklaşık 7 km’lik bir parkur bulunur. Faytona binip gezinti yapma imkanı ,ayrıca Atla gezme imkanı bulunuyor. Tabi bu kadar doğal güzelliklere sahip olan tabiat parkında Amatör – Profesyonel olarak fotoğraf çekme fırsatını da değerlendirebilirsiniz. Yaz kış ziyaretçi akınına uğrayan bölgede bir çok bölgeden turlar da düzenlenmektedir.

Abant Gölü Tabiat Parkı hakkında Sizlere bilgiler verecek olursak;

Bölgenin çok kar yağışı almasından dolayı dağlardan gelen suyun çeşmeler vasıtasıyla bizlere sunduğu güzelliği hatırlatmak isteriz. Göl kenarında Kendin pişir mekanları mevcut olması , unutanlar için Mangal yapma ekipmanları satılması , ayrıca bölgenin genel olarak soğuk bir iklime sahip olduğunu belirtelim. Akşamları hava soğumakta.Kamp kuracaklar Gece soğuğuna dikkat.

OKUMALISIN  Cincin Kalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

                         Abant Gölü Hakkında;                  
Denize olan uzaklığı yaklaşık 1350 metre yüksekliktedir. Abant Gölü  yer altında meydana gelen çöküntüler sonucunda geniş vadinin doldurulması ile meydana gelmiştir. Abant Gölü tektonik kökenli fay hattı üzerinde durur. Gölün suyu genellikle çok kar yağışı olan bir bölge olmasından dolayı dağlardan gelen kar suları ve küçük derelerden beslenir.

Abant Gölü ve Tabiat Parkında ; Çok çeşitli ağaç türleri görmek mümkün Göknar, sarıçam,kayın, karaçam, meşe, dişbudak, gürgen, söğüt, orman gülü, ılgın, fındık ağaçlarını barındıran zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Ayrıca alıç, kuşburnu, muşmula, böğürtlen, çilek gibi meyveli bitkiler bulabilirsiniz. Mantar toplayanları görürseniz şaşırmayın. Çok farklı mantar türleri bulunmaktadır.Yaban hayatı geliştirme projesi kapsamında bu bölgede geyik, yaban domuzları, karacalar, yırtıcı ve ötücü kuşlar yaşıyor. Ayrıca Tabiat parkının üst bölgelerinde, çakal, tilki olduğu da biliniyor. Tabi bu yaban hayvanlarını Abant Gölü etrafında göremezsiniz.

                  Abant Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2020                   

Şahıs : 7 TL

İndirimli : 3.5 TL

Bisiklet   : 7 TL

Otomobil : 21 TL

Minibüs:  63 TL

Bisiklet kiralama saati 15 TL, Faytonla gezinti 50 TL’ dir.

                           Bolu Abant Nerede Kalınır?                             

Bolu Abant Gölü , Abant Tabiat Parkı’nın içerisinde en yakın olarak Büyük Abant Oteli bulunmaktadır. Abant Köşk Otel ve Abant Palace Otel gibi 5 yıldızlı otel seçenekleri söyleyebiliriz. Farklı olarak Abant Göl Evleri isimli bungalov evler var. Oteller son derece güzeldir. Muhteşem doğa içinde Sabah kahvaltıları , Akşam yemekleri şömineli salonlarıyla sizlere çok güzel imkanlar sunmaktadır.

OKUMALISIN  Madam Marta Koyu Nerede - Nasıl Gidilir?

Bolu Abant Gölünde ne yenir, Yemyeşil ağaçlarla çevrili Abant gölünün çevresinde birbirinden güzel yemekler sunan restoranlar var. Balık yemek isteyenler alabalığın tadına doymayacaktır. Sucuk ekmek en meşhur lezzetlerinden biri(özellikle kışın) Patlıcanlı Abant kebabı , Mengen Pilavı , Çantıklı Pidesi , Kuzu güveç ,Paşa Pilavı sabah kahvaltılarına ; Küllü çörek , Palize , Mantarlı cincile böreği gibi lezzetleri yiyebilirsiniz.

                  Abant Gölü Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?                  

Bolu il Merkezinden gelecekler toplu taşıma ile gelebilirler. Terminalden kalkan dolmuşlara binmeniz yeterli olacaktır.

İstanbul’dan gelecekler, İstanbul Bolu Abant arası 280 km’dir ve araçla yaklaşık 2,5-3 saat sürüyor. Sabiha Gökçen hava alanından Bolu 200 km uzaklıkta. İstanbul’da özel aracınızla gidecekseniz kısa yol olarak Anadolu Otoyolunu kullanabilirsiniz. Kaynaşlı yol ayrımından otoyola çıkıp, Bolu Dağı’nın bitiminden Abant sapağının 22 km. sonrasında göle ulaşabiliyorsunuz.

Ankara’dan gelecekler, Ankara – Bolu Abant arası yaklaşık 230 km ve yaklaşık 3 saat sürüyor. Ankara’dan gelecekler İstanbul yönündeki TEM otoyolunu kullanarak Bolu iline varıp oradan Abant sapağına dönmelisiniz. Yaklaşık 20 km sonra varmış olursunuz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.