Boraboy Gölü Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024, Kamp,Piknik, AMASYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Boraboy Gölü Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Tabiat Parkı içinde bulunan Bungalov Evler, Tabiat Parkında Kamp Yapılır mı? Piknik Yapılacak Alanlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Boraboy Gölü Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024, Kamp,Piknik, AMASYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Boraboy Gölü Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Tabiat Parkı içinde bulunan Bungalov Evler, Tabiat Parkında Kamp Yapılır mı? Piknik Yapılacak Alanlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

           Boraboy Gölü Nerede?          

Göl, Amasya ilinin Taşova ilçesine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunur. Göl ismini Boraboy köyünden almıştır. Göl’nün oluşumunu bölgenin hem egemen kayaç yapısı hem de bölgenin içinden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı ile ilgilidir. Göl, Heyelan set gölüdür.

Borabay Gölünde, İster piknik yapın isterseniz kamp kurun isterseniz de doğa ile iç içe ahşap evlerde kalarak sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilirsiniz.

Boraboy Gölünden bir manzara...

Boraboy Gölünden bir manzara…

Borabay Gölü Tabiat Parkı, Amasya ilinin görülmesi gereken en güzel ve doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Göl ve çevresi Bakanlar Kurulunun kararı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Halk arasında Aynalı Göl olarak tabir edilen bu göl, denizden yaklaşık 1.050 metre yükseklikte, 300 Metre genişliğinde ve 25 metre derinliği bulunmaktadır.

Tabiat Parkı, Nesli tehlikede olan bitki türleri, doğal orman, Konaklama ve Kamp imkânları, yaban hayatı ve ekosistemi ile görülmesi gereken bir yerdir.

               Boraboy Gölünde Neler Yapılabilir?                

Gölde oltanız ile balık tutmanıza izin verilmektedir, Alabalık, Yayın, Sazan ve Kızılkanat tutabiliriz. Göl etrafında yer alan parkurda gölün tamamını gezerek doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Göl etrafında bulunan Ahşap Bungalov evlerde konaklayabilirsiniz.

Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Boraboy ’da yapılacak bir başka aktivite Çadır kurup kamp yapmak olabilir. Göl ve çevresinde piknik yapabilirsiniz (ateş yakmak serbest) Gölde bisiklet turuna çıkabilir, Ayrıca göl kenarında pedallı teknelere binerek göl etrafında tur atabilirsiniz.

Boraboy Gölü Tabiat Parkından bir Görüntü...

Boraboy Gölü Tabiat Parkından bir Görüntü…

Ayrıca, piknik veya kamp yapmak yerine Boraboy Gölünde bulunan Restaurant’ta bir şeyler yiyebilirsiniz.

 

       Boraboy Gölü’nde Kamp Yapılır mı?    

Tabiat Parkı, Kamp sevenlerin bölgede en çok tercih ettiği alanlar arasındadır. Ormanlık alanda çok fazla kamp alanı bulunuyor. Göl’de, Restoran, market, mescit, ahşap bungalov konaklama evleri, WC gibi tesisler bulunuyor. İlk girişte araç giriş ücreti alınmaktadır. Ayrıca, Çadırınızı kendiniz getirebilir veya işletmeden kiralayabilirsiniz.

Kamp Ücreti: 150 TL + Giriş Ücreti 40 TL alınmaktadır.(2024 Yılı Nisan Ayı)

              Boraboy Gölü’nde Mangal Yapılır mı?               

Evet Yapabilirsiniz. Ateş yakmak – Semaver & Mangal yakmak serbesttir.

     Boraboy Gölü Bungalov Evleri Hakkında Bilgiler    

 

Yeni ve eski tip olmak üzere iki ayrı bungalov ev tipi bulunuyor. Fiyatlar ev tipine göre değişmektedir.

Yeni tip bungalov evler, 60 m2 genişliğinde ve 2+1 ‘dir. Oda da  Çift kişilik 1 yatak, tek kişilik 2 yatak ile ayrıca 2 adet de çekyat bulunmaktadır. Bungalovda yer alan mutfakta ise elektrikli ocak, yemek takımı, su ısıtıcısı ve buzdolabı bulunuyor. Ayrıca, Salon da televizyon ve klima bulunuyor. 1+1 ler Göl kenarında bulunuyor.

Boraboy Gölü Tabiat Parkı içindeki Ahşap Evlerden bir Görüntü...

Boraboy Gölü Tabiat Parkı içindeki Ahşap Evlerden bir Görüntü…

Eski bungalov evler, 30-35 m2 alanlı, mutfak, banyo-tuvalet ve bir odadan oluşuyor. Mutfak bölümünde, tüplü ocak, mini buzdolabı bulunuyor. Ayrıca,  odalar da 1 adet çift kişilik yatak, 2 adet tek kişilik yatak, masa, sandalye, televizyon ve klima bulunuyor. 2+1 evler yamaç tarafında bulunuyor.

Bungalov Evleri günlük ücreti; 1000 TL (2024 Yılı Nisan Ayı)

Boraboy Gölü Bungalov evlerinde Konaklama ve Bilgi için; 0358 345 50 51

         Boraboy Gölü Giriş Ücreti 2024 Yılı     

Şahıs ………………. 15 TL

İndirimli ………… 8 TL

Bisiklet ………….. 15 TL

Otomobil……… 40 TL

Boraboy Gölü ve Konaklama Bilgi iletişim;

Konaklama ve Giriş hakkında bilgi için;

Telefon: 0358 345 50 51

                 Boraboy Gölü’ne Nasıl Gidilir?                   

Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı olan Borabay Köyünde yer almaktadır. Amasya il merkezinden gidecekler, Taşova ilçesine doğru gitmeliler, Taşova ilçesine gelmeden önce Dutluk mevkiini geçtikten sonra sola doğru (Taşova-Lâdik yoluna doğru) dönerek devam ediniz. Bu yol sizi Boraboy Köyüne kadar götürecektir, bu kısımdan itibaren tabelalar yardımıyla kolaylıkla bulabilirsiniz.

Borabay Köy merkezine yaklaşık 3.7 km, Taşova ilçesine 21 km, Amasya il merkezine ise 61 km uzaklıktadır.

Toplu Taşıma ile Gidecekler; Taşova Belediye araçları Taşova ile Borabay arasında düzenli olarak sefer yapmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.