Borçka Karagöl Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ARTVİN

Borçka Karagöl Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ARTVİN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Borçka Karagöl Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Kamp & Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Borçka Karagöl Tabiat Parkı Nerede?                    

Artvin ilinin Borçka ilçesinde yer alan Karagöl, Karadeniz bölgesinin saklı kalmış cennetlerinden sadece bir tanesi. Muhteşem doğasıyla gelip görülmesi gereken yerlerin en başında olmalı. Artvin’de iki adet Karagöl bulunuyor. Borçka’da yer alan gölün dışında birde Şavşat’ta Karagöl bulunuyor. İki muhteşem Karagöl ikisini de gezmenizi öneriyoruz.

Borçka Karagöl, Klaskur (Aralık) Köyü yakınlarında bulunan bir heyelan gölüdür. 1900’lü yılların başında, Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınında bulunan bir tepenin kayması sonucu, Klaskur Deresi’nin önünün kapanması sonucu meydana gelmiş set gölüdür.

Borçka Karagöl, 2002 Yılında Bakanlar Kurulu bölgeyi tabiat parkı olarak ilan etmiştir. Borçka Karagöl Tabiat parkı 368 hektar alana sahiptir. Göl ve çevresi toplamda 5 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur.

        Borçka Karagöl Tabiat Parkında Neler Yapılır?   

Gölün üzerinde yer alan platforma çıkıp muhteşem bir doğa manzarası içerisinde yoğun iş stresini üzerinden atabilir, Güzel bir fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz. Göl üzerinde Sandal kiralayıp ufak bir gezintiye çıkabilir, Göl çevresindeki yürüyüş parkurunda muhteşem doğada yürüyüş yapabilirsiniz. Doğaseverler için güzel kamp alanları bulunuyor, burada konaklayabilirsiniz. Karagöl‘de girişte bir restoran bulunuyor. Orada birçok yiyecek ve içecek seçeneği mevcuttur. Kamp yapacaklar eksiklerin buradan alabilirler.

Karagöl’ün hemen yanında Borçka Belediyesinin Karagöl tesisi bulunuyor, burada yeme-içme imkânı bulunmaktadır. Burada Karagöl manzaralı bir yemek yenebilir, ya da çay kahve içilebilir. Mangal yapma alanlarında Ateş yakabilirsiniz. Gölde Balık Tutmak, Yüzmek YASAKTIR.

  Borçka Karagöl Tabiat Parkında Kamp Yapılır mı?  

Borçka Karagöl‘e gitmişken göl kıyısında kamp atmak en güzel konaklama şekli olacaktır. Yalnız, Karagöl’ün hemen kıyısında kamp yapamıyorsunuz, yasaklanmış, kamp için ayrılan yerler bulunuyor, çadırınızı kurup orada kamp yapabilirsiniz.

Otoparkın üst tarafında bulunan ormanlık alana kurulan yeni kamp alanı bulunuyor, Yalnızca orada kamp atılabiliyor. Piknik alanları, karavan ve kamp alanları için parkın içerisinde yer ayrılmış Ayrıca parkın içerisinde bulunan tesislerde tuvalet ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

         Borçka Karagöl Tabiat Parkı Kamp Alanı Ücreti 2023 Yılı      

Kamp yapmak için ücretler ise şu şekilde;

Kendi çadırınız ile Kamp yapmak…….50 TL.

Karavan Günlük Ücreti …………………..75 TL

        Borçka Karagöl Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2023 Yılı        

Tam …………….. 9 TL

İndirimli ……… 4.5 TL

Motosiklet…….: 9 TL

Araba…………..: 21 TL

(Ayrıca otopark ücreti vermeniz gerekmiyor.)

     Borçka Karagöl Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?    

Borçka Karagöl, Artvin Merkez’den yaklaşık 60 km, Borçka’dan ise 25 km uzaklıktadır.

Borçka ilçesinden aralık mahallesine doğru gitmelisiniz, Aralık-Atanoğlu mahallesinden Borçka-Camili yolunu takip ederek, Karagöl tabelasından sağa dönerek gidebilirsiniz. Yolun büyük bölümü asfalt olup son 6 km’si taş döşenmiş haldedir, rahatlıkla gidebilirsiniz.

Minibüsle gitmek isteyenler, Borçka Karagöl yolu üzerinden geçen minibüslere binerek yakın bir konumu kadar gidebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.