Bornova Büyük Park Nerede – Nasıl Gidilir?

Bornova Büyük Park Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bornova Büyük Park Nerede – Nasıl Gidilir? – İzmir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Büyük Park Nerede?

Büyük Park, İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 9 km mesafede yer almaktadır. Bornova ilçesine bağlı Kazım Dirik mahallesi sınırları içerisindedir.

Bornova-Büyük Park Hakkında;

Büyük Park İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 9 km mesafede yer almaktadır. Bornova ilçesine bağlı Kazım Dirik mahallesi sınırları içerisindedir. Büyük Park 1934 yılından beri hizmet vermektedir. Bu park önceki dönemlerde mezarlık olarak kullanılmaktaydı. İmarcı Vali Rahmi Bey uzun bir süre bugünkü askeri mahfel olan binada kaldı. Rahmi bey tarafından mezarlık kaldırılmış ve çevre düzenlemesi yaptırılmıştır.  Bornova parkının ilk kurucusudur. Daha sonra Cumhuriyetin 10. yılında Vali Kazım Dirik Paşa parkın geliştirilmesi, ortaya havuz yaptırılması ile ilgilendi. Ağaçlandırma çalışmaları ve çevre düzeni zaman içinde de geliştirildi.

Büyük Park içerisinde içinde Ayfer Feray açık hava tiyatrosu, kızlar kahvesi, portakal kafe, uğur mumcu kültür merkezi, Bornova nikah salonu, Bornova belediyesi gençlik merkezi ve bir halı saha bulunmaktadır. Bornova’nın dinlenme ve buluşma mekanların başında gelmektedir. Parkın ortasında büyük fıskiyeli bir havuz bulunmaktadır. Bunun dışında bol miktarda bank ve yeşil alan mevcuttur. Şehrin kalabalığından ve stresten uzak kalmak için çok güzel bir yerdir. İster yürüyüş yapın, ister kitap okuyun, isterseniz ailecek gelin burası herkese hitap ediyor. Özellikle çocukların çok eğlendiği park çocuklu aileler tarafından ilgi görmektedir.

OKUMALISIN  Malkara Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Büyük Park’ta 2016 yılında yenileme çalışmaları yapılmıştır. Sürekli olarak kendisini yenileyerek en iyi hizmeti sunmaktadır. Büyük Park çocuk oyun alnı daha kullanışlı ve çocuklar için daha sağlıklı hale getirilmiştir. Büyük Park’taki çocuk oyun alanı 0-5 yaş ve 5-12 yaş gruplarına hitap edecek biçimdedir. İçerisinde özellikle engelli çocukların rahat erişimini sağlayabileceği oyuncaklar da bulunmaktadır. Ayrıca parkta çocukların bir arada oynayabileceği fiziksel ve zihinsel gelişimlerini arttıracak aktiviteler ile birbirinden farklı zemin oyunları da bulunuyor.

Büyük Park Nasıl Gidilir?

Büyük Park’a toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gidecekler İzmir veya Bornova merkezden minibüs ve otobüs ile ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca Bornova’ya metro ile de ulaşım sağlanmaktadır. İzmir’in birçok ilçesinden Bornova’ya otobüs seferleri yapılmaktadır.

Hususi araç ile gelmek isteyenler İzmir merkezden D300 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.