Boyabat Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Sinop

Boyabat Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Sinop

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Boyabat Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Boyabat Kalesi Nerede?                               

Boyabat Kalesi, Sinop ilinin Boyabat ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Boyabat ilçesine bağlı Gökdere Mahallesinde bulunur.

Sinop ili birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İşte günümüze kadar ulaşan eserlerden biri de ilçenin ismini alan Boyabat Kalesidir.  Kalenin görünen kısmının güzelliğinden başka kalenin altında yer alan bir yeraltı şehri bulunmaktadır. Çok sayıda merdivenlerin olduğu bu yeraltı tünelleri aşağıda bulunan çaya kadar inmenizi sağlıyor. Boyabat Kalesi’ni bu kadar gizemli yapan ve ilgi çeken şey yeraltındaki tünelleridir. Kaleye ulaşmak için yaklaşık 250 basamak kullanılır.

Bu kale m.ö 7. Yüzyılda Paflagonyalılar tarafında ilçenin iki sarp tepesinden birinde inşa etmişlerdir. Bu kalenin Bizans, Roma, Osmanlı izleri de görülmektedir. Eski Kale, Yeni Kale olarak iki farklı isimle anılmaktadır.  Yeni kalenin Osmanlılar tarafında yapıldığı bilgisi mevcuttur.

OKUMALISIN  Roma Havuzu Nerede - Nasıl Gidilir?

                 Boyabat Kalesi’ne Nasıl Gidilir?              

Boyabat Kalesi, Sinop ilinin Boyabat ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Boyabat ilçesine bağlı Gökdere Mahallesinde bulunur.

Boyabat Kalesi’ne ulaşmak için ilk önce Boyabat ilçesine ulaşmak gerekir.  Boyabat ilçesi Sinop il merkezine 85 km uzaklıkta yer almaktadır. Birçok ilden buraya direk sefer yapan otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaleye ancak şehir merkezinden çıkılmaktadır. Kaleye ulaşmak için Boyabat’ın Gökdere Mahallesi’nden çıkmak gerekir. Buradan itibaren yaya olarak devam etmek gerekir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.