Bozcaada Yel Değirmeni Nerede Nasıl Gidilir – Balıkesir 2024

Bozcaada Yel Değirmeni Nerede Nasıl Gidilir – Balıkesir 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bozcaada Yel Değirmeni Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihi ve Mimarisi Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

          Bozcaada Yel Değirmeni           

Yel Değirmenleri, Balıkesir ilinin Bozcaada ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır.  Ada içerisinde hem manzarası hem de Mimarisi ile görülmesi gereken yerleri arasındadır. Kale ve Bozcaada’yı Panoramik göreceksiniz.

         Yel Değirmeni Hakkında Bilgiler             

Modern teknolojiye yenik düşen diğer bir tarihi eser ise Yel Değirmenleridir. Ege’nin rüzgarlı havasından yıllar boyunca Eski Yel Değirmenlerinden faydalanmış fakat günümüzde sadece turistik amaçlı kullanılmaktadır.

Bozcaaada halkının yıllarca kullandığı ama zaman içinde bakımsızlıktan atıl duruma düşen değirmenlerden ikisi adaya gelen ziyaretçilerini bekliyor. Değirmenler 2019 yılında Bozcaada Kaymakamlığı tarafından restore ettirildi. Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin’in üzerinde titizlikle çalıştığı restorasyon tamamlandı. Yel değirmenleri bayram için gelen konukları adanın en hakim tepesinden selamlıyor. Değirmenler şimdiden fotoğraf meraklılarının uğrak yeri oldu.

Restorasyon Süreci
Tarihi fotoğraflarında çok sayıda yel değirmeninin bulunması üzerine adada yeniden nostaljik havanın yaşatılması için eski Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın bir çalışma başlatmıştı. Yel değirmenleri 4 metre çapında yüksekliği ise 6,5 metre.

Bozcaada Yel Değirmeni

Bozcaada Yel Değirmeni

Bozcaada’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer desek hiç yanlış olmaz. Hem manzaranın keyfini çıkartıp hem de güzel kareler yakalayacaksınız. Yel Değirmeni yanında bir de Su kuyusu bulunuyor. Bununla alakalı da türlü türlü hikâyeler bulunuyor.

       Yel Değirmenleri Ne Zaman Yapıldı?       

Yazılı olarak ilk Yel Değirmenlerine m.s 644 yılında İran – Afganistan sınırında Siestanda rastlanmaktadır. Tahıl üretme, bitkisel yağ, Deri, işletmelerde kullanılmıştır.

Bozcaada Yel Değirmeni

Bozcaada Yel Değirmeni

          Bozcaada Yel Değirmeni ’ne Nasıl Gidilir?          

Yel Değirmenleri, Balıkesir ilinin Bozcaada ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır.  Buraya gelmek için ilk yapmanız gereken Bozcaada’ya gelmek olacaktır. Ulaşım sadece Vapur ile yapılmaktadır.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada’ya Ulaşım Gebtaş tarafından Feribot (Arabalı Vapur) ile sağlanmaktadır. Geyikli Yükyeri Feribot İskelesinden Vapurlar kalkmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.